Te meble z dmuchanej stali wymyślił Polak. Zakochał się w nich cały świat

WG
19.12.2016 10:59
Na pierwszy rzut oka wyglądają jak dziecięce zabawki. Meble i akcesoria zaprojektowane przez Oskara Ziętę to jednak zdecydowanie coś więcej. Technologia dmuchanej stali stworzona przez Polaka zrewolucjonizowała przemysł. Bo kto by pomyślał, że mały, niepozorny stołeczek byłby w stanie udźwignąć nawet... słonia?

Wyobraźmy sobie, że jedziemy do sklepu. Chcemy kupić meble lub krzesła. Zamiast wybierać gotowy produkt (i zastanawiać się, jak przetransportujemy go do domu?!? ), kupujemy płaską lekką, zrolowaną formę wykonaną z dwuwarstwowej blachy. W domu, za pomocą poręcznej pompki, wtłaczamy do środka powietrze i... gotowe. Czy tak będą wyglądać meble przyszłości? Wszystko na to wskazuje. Dmuchanie stali to rewolucyjna technologia FiDU, opracowana w 2004 roku przez polskiego projektanta Oskara Ziętę.

Plopp - to NIE JEST plażowa zabawka!

Fot. mat. prasowe

W 2008 roku Zięta zaprezentował swój pierwszy projekt. Stołek Plopp (Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem) na pierwszy rzut oka przypomina plażową zabawkę. Nic bardziej mylnego, mebel ten kryje w sobie potężną moc. Dwie cienkie blachy spawane są ze sobą po obrysie, a następnie nadmuchiwane pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu stają się trójwymiarowym obiektem. Od premiery rynkowej Plopp (również w wersji dla dzieci) pokazywany był na wielu wystawach na całym świecie. Trafił też do najważniejszych muzeów współczesnego wzornictwa (można go oglądać np. w nowojorskim muzeum MoMA) i zdobył prawie wszystkie nagrody, w tym Red Dot Design Award - nagrodę nazywaną Oskarem Designu. Bez wątpienia to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie produktów "made in Poland".

Meble i dodatki z dmuchanej stali

Wieszak hotpinWieszak hotpin Fot. shop. zieta.pl Fot. shop. zieta.pl

Od Ploppa wszystko się zaczęło. Oskar Zięta stale eksperymentuje z technologią FiDU, wprowadzając na rynek coraz to nowe produkty z dmuchanej stali. Pojawiają się krzesła, drabiny, wieszaki a nawet stoły i lustra. Produkty Zięty same w sobie mogą być prawdziwą ozdobą domu. Bardzo popularne są Piny - niewielkie dekoracje ścienne, które mogą być również wieszakami.

Fot. mat. prasowe

Stalowe meble i dodatki Oskara Zięty dostępne są w różnych kolorach. Można wybrać "klasykę" (czyli piękną, błyszczącą stal), jak i poszaleć i zdecydować się na kolor żółty, biały, czarny, zielony, czerwony lub niebieski). Dostępne są także limitowane edycje np. w modnym ostatnio odcieniu miedzi.

Zobacz wideo
Więcej o: