Jak urządzić ogród kwiatowy?

Lato to idealna pora na spędzanie czasu w ogrodzie. Spotkaniom na świeżym powietrzu sprzyja piękna pogoda, słońce i długie, letnie wieczory. Warto zatem skorzystać z uroków lata! Zanim jednak to uczynimy, odpowiednio przygotujmy swój ogród. Jak urządzić ogród kwiatowy, by móc cieszyć się z jego uroków?

Ogród kwiatowy - jak go urządzić?

Niezależnie od tego, czy mamy do zagospodarowania niewielki balkon, taras czy ogród, można urządzić go praktycznie i stylowo. Prócz akcesoriów do ogrodu, mebli ogrodowych i dodatków, ważne są także rośliny. To właśnie one tworzą klimat i sprawiają, że w ogrodzie panuje wyjątkowa atmosfera. Nawet w niewielkim ogrodzie warto pomyśleć o urządzeniu ukwieconej rabaty. Wybierając miejsce na kwiaty w ogrodzie należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak nasłonecznienie terenu. Niektóre kwiaty świetnie odnajdują się w słońcu i ciepłym klimacie. Jeśli więc nasz ogród znajduje się od strony południowej, można zdecydować się na takie gatunki kwiatów jak: bratki, sufrinie, lobelie, dalie czy begonie.

Kwiaty balkonowe i do ogrodu

Wybierając kwiaty na balkon lub do ogrodu należy zwrócić uwagę na miejsce, w jakim będą one rosły. Jeśli będzie to miejsce zacienione, należy wybrać kwiaty, które świetnie się tam odnajdują: pelargonie, paprocie, ciemierniki czy begonie bulwiaste. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny gatunek, należy sprawdzić jego okres kwitnienia. Dzięki temu można wcześniej zdecydować, czy wolimy, żeby nasze rośliny kwitły w tym samym czasie, czy też pokrywały się kwiatami kolejno po sobie. Kiedy już wybierzemy konkretne kwiaty do ogrodu, należy zastanowić się nad tłem dla barwnych kompozycji kwiatowych. Aby nasz ogród prezentował się stylowo, należy udekorować go trawami ozdobnymi, krzewami i paprociami. Sadzi się je z tyłu, tak by na ich tle prezentowały się kompozycje kwiatowe.

Jak urządzić ogród kwiatowy?

Urządzając ogród kwiatowy należy zastanowić się, jaki styl preferujemy. W zależności od upodobań można zdecydować się na estetykę angielską, prowansalską, minimalistyczną lub japońską. Wybór zależy od indywidualnych upodobań. Jeśli marzy nam się ogród, w którym prym wiedzie prostota i geometryczne kształty, najlepszym rozwiązaniem będzie styl minimalistyczny. Jeśli uwielbiamy romantyzm, idealnie sprawdzą się irysy, dzwonki, berberysy - im więcej kolorów, tym lepiej! Ogród w stylu prowansalskim to połączenie romantyzmu z jednolitymi, stonowanymi kolorami. W takim ogrodzie świetnie sprawdzi się lawenda oraz niezapominajki, róże i tulipany. W ogrodzie japońskim dominuje prostota i przemyślana kompozycja z egzotycznych gatunków kwiatów. Idealnie pasuje także mech, kamień i żwir. W takim ogrodzie świetnie sprawdzą się także oczka wodne, które idealnie podkreślą charakter miejsca i dodadzą mu klimatu i wyjątkowej atmosfery!

Więcej akcesoriów do ogrodu znajdziesz poniżej.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.