Styl portugalski we wnętrzach

Martyna Trębacz
29.08.2017 13:00
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób, które decydują się na podróże w odległe rejony świata. Nieograniczone możliwości i dostęp do najróżniejszych informacji spowodował ogromne zainteresowanie kulturą innych krajów. Nie dziwi więc fakt, że coraz większa rzesza osób inspiruje się stylem wnętrz, jaki można spotkać w innych zakątkach świata. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się aranżacje nawiązujące do stylu portugalskiego.

Aranżacja mieszkania w klimacie portugalskim

Mimo że styl portugalski nigdy nie został zdefiniowany, istnieją cechy charakterystyczne, które można zaobserwować w tamtejszych aranżacjach domów. Najważniejszą zasadą jest zastosowanie jasnych, ciepłych kolorów, np. połączenie bieli z odcieniami beżu, szarości i błękitu. We wnętrzach inspirowanych Portugalią dominują naturalne materiały, dlatego też meble wykonywane są najczęściej ze skóry, drewna czy wikliny. Także ściany budowane są z naturalnego materiału, takiego jak kamień czy marmur. W rezultacie pomieszczenia wyglądają niezwykle stylowo i efektownie.

Styl portugalski we wnętrzachStyl portugalski we wnętrzach fot. Homebook/ kolaż ładny dom, homebook, sfmeble fot. Homebook/ kolaż ładny dom, homebook, sfmeble

Jak wyglądają wnętrza w stylu portugalskim?

Styl portugalski, zwany również stylem lizbońskim, charakteryzuje także obecność sztuki. To właśnie ona odgrywa ogromną rolą w aranżacji wnętrz w tamtym regionie, zatem mieszkanie inspirowane Portugalią musi być ozdobione obrazami. Co ciekawe, znajdują się one nie tylko na ścianach, ale także meblach, a nawet na podłodze! Dzięki temu wnętrza wyglądają oryginalnie i niezwykle klimatycznie. Portugalczycy uwielbiają styl vintage, dlatego w mieszkaniu inspirowanym tym stylem warto postawić na własnoręcznie odnowione komody, stoliki czy krzesła. Ciekawy efekt tworzą także finezyjne lampy, wyglądające niemal jak dzieła sztuki. Portugalczycy dbają o to, by wnętrza ich domów były jasne i przestronne, dlatego lampy odgrywają tak duże znaczenie w aranżacji mieszkania.

Styl portugalski we wnętrzachStyl portugalski we wnętrzach fot. Homebook/ kolaż ładny dom, homebook, sfmeble fot. Homebook/ kolaż ładny dom, homebook, sfmeble

Styl portugalski - jakie dodatki?

W Portugalii istotną rolę w aranżacji wnętrz odgrywają także dodatki. To właśnie one nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat. Dodatki w stylu portugalskim wyróżniają się przede wszystkim bardzo intensywną barwą. Najczęściej można spotkać dekoracje w kolorze żółtym, czerwonym i niebieskim. W połączeniu z kolorem ścian, dodatki w intensywnych kolorach dodają wnętrzom świeżości i ciekawego stylu! Nie mniej ważne są także tekstylia, dlatego też warto zwrócić uwagę na takie elementy jak poduszki, koce czy narzuty. Klimatu wnętrzom dodaje także roślinność, która stanowi ważny element wystroju portugalskiego domu. Zieleń jest rozmieszczana w bardzo przemyślany sposób, dzięki czemu we wnętrzach królują niezwykłe kompozycje stworzone z drzewek, roślin czy kwiatów. Dzięki takim rozwiązaniom aranżacje w stylu portugalskim prezentują się niezwykle przytulnie i klimatycznie.

Styl portugalski we wnętrzachStyl portugalski we wnętrzach fot. kolaż ładny dom/ homebook, sfmeble fot. kolaż ładny dom/ homebook, sfmeble

Nie bez powodu mówi się o Portugalii, że jest ogrodem botanicznym Europy. Jeśli więc chcesz urządzić swój dom w portugalskim klimacie, warto pomyśleć także o aranżacji ogrodu. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria i produkty do ogrodu, które musisz mieć! 

Zobacz wideo
Więcej o: