Jak dobrać tynk żywiczny?

Tynk żywiczny, inaczej marmolit lub tynk mozaikowy to świetny materiał do wykończenia elewacji. Równie dobrze sprawdzi się tynk żywiczny wewnętrzny, stosowany w środku budynku. Podpowiadamy, jak kłaść tynk żywiczny, jak go usunąć oraz jaka jest jego cena.

Mozaikowy tynk żywiczny

Tynk żywiczny, znany także jako tynk mozaikowy jest świetną alternatywą dla znacznie droższego kamienia dekoracyjnego. Tynk żywiczny, to nic innego jak powłoka z drobnego kruszywa zatopionego w masie żywicznej. Swoją popularność zawdzięcza licznym zaletom: tynk żywiczny nie tylko efektownie się prezentuje, lecz także jest odporny na niekorzystne warunki pogodowe czy uszkodzenia mechaniczne. Poza tym, co ważne, tynk mozaikowy z powodzeniem można stosować także w środku budynku. Tynk żywiczny jest trwały, odporny i łatwy w utrzymaniu, dlatego nic dziwnego, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Polecamy: Dachówka i blacha - co jest ważne przy układaniu pokrycia >>

Tynk żywiczny wewnętrzny

Tynk żywiczny jest odpowiedni nie tylko na elewacji budynku, lecz także w środku. Może być nakładany na każdą powierzchnię, należy jednak wcześniej zagruntować ścianę. Najczęściej tynk żywiczny jest używany w miejscach, które są najbardziej narażone na uszkodzenia i zabrudzenia, takich jak garaż, klatka schodowa czy korytarz. Zdarza się jednak, że jest stosowany jako dekoracja ścian w kuchni czy łazience. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy mamy bardzo ograniczony budżet i szukamy tańszej alternatywy dla płyt ceramicznych.

Polecamy: Grunt do ścian - ile schnie, jak używać? >>

Tynk żywiczny – kolory

W przypadku elewacji tynk żywiczny najczęściej komponuje się kolorystycznie z barwą dachu, stolarki okiennej oraz odcieniem tynku strukturalnego. Warto jednak zwrócić uwagę, czy miejsce, które planujemy pokryć tynkiem mozaikowym jest nasłonecznione. W taki przypadku lepiej zdecydować się na odcień jaśniejszy, ponieważ ciemny tynk może się odkształcić pod wpływem wysokiej temperatury.

Tynk żywiczny – cena

Tynk żywiczny to bez wątpienia wybór znacznie tańszy, niż okładziny ceramiczne. Trudno jednoznacznie określić jego ceną, bo koszt zależy od pojemności pojemnika oraz od producenta. Za standardowe wiadro z tynkiem mozaikowym o pojemności 20 kg zapłacimy ok. 150 zł. Wydajność tynku także będzie zależała od producenta, ale przyjmuje się, że jedno wiadro starczy na pokrycie ok. 5 m2 powierzchni ściany.

Polecamy: Ściana z kamienia - gatunki kamieni, właściwości, zastosowanie >>

Tynk żywiczny jak nakładać

W kwestii układania tynku, kluczową rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie podłoża. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest bardzo dokładne oczyszczenie ścian, tak by były idealnie gładkie i suche. Następnie należy koniecznie zagruntować podłoże - radzimy, by tynk żywiczny i grunt były z tej samej firmy. Tynk żywiczny jest wrażliwy na niskie temperatury, dlatego nakłada się go w temp. 5-25°C. Zbyt silne działanie promieni słonecznych może mieć niekorzystny wpływ na tynk żywiczny - wysoka temperatura może spowodować szybkie wysychanie masy tynkowej. Dlatego, zanim zaczniemy pracę, warto zwrócić uwagę na pogodę. Jeśli chodzi o sposób nakładania tynku mozaikowego, to technika ta jest zbliżona do nakładania gładzi. Tynk żywiczny należy nakładać bez przerw, by nie dopuścić do jego zaschnięcia. Nakładanie tynku żywicznego choć nie należy do najłatwiejszych, jest możliwe do wykonania bez pomocy fachowca. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w podobnych pracach, przyda się doświadczony pracownik. Ponadto fachowiec może nakładać tynk metodą natryskową, co znacznie skróci cały proces.

Tynk żywicznyTynk żywiczny fot. Baumit

Polecamy: Cegła na ścianie do nowoczesnych wnętrz >>

Tynk żywiczny - jak usunąć

Jeśli zdecydujemy się na usuwanie koniecznie należy zabezpieczyć pomieszczenie i przygotować ścianę. Najlepiej, jeśli wyniesiemy wszystkie przedmioty, a to, co musi zostać zabezpieczymy taśmą ochronną. Tynk usuwa się młotkiem i przecinakiem lub za pomocą elektronarzędzi. Jeśli mamy do czynienia z tynkiem słabo przylegającym do ściany bez problemu usuniemy go za pomocą młotka i przecinaka. Metoda ta jest jednak czasochłonna, dlatego warto ją wybrać, jeśli do skucia jest niewielka powierzchnia. Pracę najlepiej rozpocząć od środka ściany, przesuwając się w stronę naroży. Trzeba przy tym uważać, by w trakcie skuwania przez przypadek nie uszkodzić muru. Metoda usuwania tynku mozaikowego za pomocą elektronarzędzi to najlepsze rozwiązanie,gdy tynk bardzo mocno przylega do ściany. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy wiertarki, szlifierki do betonu - lub jeśli mamy taką możliwość - frezarki do usuwania tynków. Tynk żywiczny usuwa się lepiej, jeśli wcześniej namoczymy ścianę gąbką, a do usuwania wykorzystamy skrobak elektryczny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA