Żaluzje drewniane i fasadowe - czym się różnią?

KK
17.07.2019 12:00
Choć większość z nas lubi słońce, czasami chcemy osłonić przed jego promieniami wnętrze mieszkania. Stawiamy wtedy na rolety, a coraz częściej i zdecydowanie chętniej wybieramy żaluzje. Kiedyś były głównie aluminiowe, a które wpisują się w obecne trendy: drewniane czy fasadowe? Odpowiadamy!

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewnianeŻaluzje drewniane Fot. Homebook, Anwis, materiały partnera

Drewno to uniwersalny, ponadczasowy i bardzo często wybierany przez projektantów materiał. Nie bez powodu powstały z niego żaluzje. Drewniane modele śmiało wypierają rolety i verticale. Prezentują się one oryginalnie, idealnie komponują się z meblami, panelami podłogowymi czy drewnianym parkietem. Taki model chętnie wybierają miłośnicy stylu eko. Warto dodać, że drewniane żaluzje nie tylko ożywią, ale i ocieplą wnętrza urządzone w stylu skandynawskim czy minimalistycznym. Równie dobrze wkomponują się w aranżacje rustykalne i klasyczne.

Kliknij w produkt, aby obejrzeć film z jednej z realizacji:

Gdzie sprawdzą się żaluzje z drewna? Na pewno nie w każdym pomieszczeniu. Zdecydowanie odradzamy montowanie ich w pomieszczeniach, gdzie unosi się wilgoć, czyli kuchni lub łazience, gdzie drewno szybko się zniszczy. Drewniane żaluzje najlepiej zamontować w salonie, gdzie możemy wyeksponować ich naturalne piękno. Drewno doda salonowej aranżacji elegancji i ciepła.

Czym wyróżniają się żaluzje drewniane? Ich działanie jest takie samo jak żaluzji aluminiowych, jednak prezentują się o wiele lepiej. Dodatkowo warto podkreślić, że nie nagrzewają się tak bardzo od promieni słonecznych. Lamelki umożliwiają ustawianie kąta wpadania światła. Drewniane modele są cięższe od swoich poprzedników, jednak nadal łatwo nimi operować.

Jeśli zdecydujesz się na żaluzje drewniane koniecznie pamiętaj o konserwacji. Drewno może blaknąć od słońca, a lakier się łuszczyć. Polecamy raz na 2 lata pokryć żaluzje specjalnym impregnatem.

Wybraliśmy żaluzje drewniane znanego producenta – wybór kolorów przyprawia o zawrót głowy! Znajdziemy żaluzje w kolorach bieli, szarości, brązów, czerni, dzięki czemu bez problemu dopasujemy kolor materiału do mebli, podłogi czy ścian w pomieszczeniu.

Żaluzje fasadowe

Szukający osłon okiennych często wybierają żaluzje fasadowe, które ochronią wnętrze budynku przed promieniowaniem słonecznym i nadmiernym nagrzewaniem. Żaluzje fasadowe umożliwiają zmianę kąta ustawienia lameli, dzięki czemu możemy swobodnie regulować ilość wpadającego do wnętrza światła.

Żaluzje fasadowe możemy zautomatyzować z systemem automatyki pogodowej. Montujemy wtedy czujniki wiatrowe i słoneczne, które w zależności od warunków panujących za oknem regulują dopływ światła, takie rozwiązanie zaliczamy do systemu domu inteligentnego.

Żaluzje fasadoweŻaluzje fasadowe Fot. Homebook, materiały partnera

Omawiany model jest banalnie prosty w montażu. Elementem nośnym żaluzji są prowadnice, a nich spoczywa żaluzja. Wyposażone są tez  w napęd elektryczny, więc zyskujemy w pełni automatyczne zarządzanie domem.

Żaluzje fasadowe produkowane są na wymiar, nowocześnie wyglądają i doskonale kontrolują poziom nasłonecznienia. Nie sposób nie wspomnieć o wysokim stopniu izolacji termicznej i długiej żywotności. Bez problemu tez dopasujemy lamel żaluzji do fasady domu, producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną.

Ten model dodaje budynkom lekkości. Świetnie pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych projektów, pełnych przeszkleń.