Idealne panele podłogowe dla twojego salonu

Charakter salonu jest niejednokrotnie wynikiem tego, jak wygląda w nim nasza podłoga. Dobrze dobrana podłoga powinna być dopasowana do koloru ścian oraz stylu mebli, jakie znajdują się w naszym salonie. Coraz częściej, przy wyborze materiału, decydujemy się w kwestii podłogi na panele. Asortyment paneli na rynku jest jednak tak szeroki, że podjęcie właściwej decyzji wcale nie wydaje się łatwe.

Pomyśl, jak ma wyglądać całość

Zanim zaczniemy układanie naszych paneli w salonie, zobaczmy, co rynek przygotował dla nas w swojej ofercie. Panele dostępne w sklepach, również w sklepie Merkury Market, różnią się miedzy sobą kolorem, wzorami, fakturą, a nawet kształtem brzegów.

Zastanówmy się zatem, jak ma wyglądać nasz salon w całości, a dopiero potem pomyślmy, jakie panele podłogowe wybrać do niego. Jeśli zdecydujemy się na ciemne meble, może dla kontrastu warto zainwestować w jasną podłogę? Do klasycznie zaprojektowanych salonów poleca się panele imitujące drewniane nawierzchnie i układane w tzw. jodełkę, a do nowoczesnych – drapieżne, żywe wzory i kolory. Kolorystykę i fakturę paneli w przypadku salonu powinniśmy wybierać przede wszystkim według naszego gustu, mając na uwadze również ogólną estetykę całego pomieszczenia.

Takie planowanie jest ważne również z punktu widzenia wcześniejszego przeliczenia powierzchni salonu, a co za tym idzie – z obliczeniem, ile paczek paneli musimy zakupić. Jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt, warto do ilości paneli do zakupu doliczyć około 10% więcej. W razie problemów z obliczeniem, zawsze warto poradzić się sprzedawcy, u którego będziemy dokonywać zakupu paneli.

Panele podłogowePanele podłogowe Fot. Shutterstock

Zwróć uwagę na właściwości paneli

Panele różnią się między sobą nie tylko kolorem czy fakturą, ale również danymi technicznymi. Warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności paneli. Klasa AC2 to panele przeznaczone do układania w mało lub średnio użytkowanych pomieszczeniach (np. sypialniach). Takie panele mogłyby być również układane w pokojach dziennych, czyli salonach. Gdy wiemy jednak, że nasz salon będzie intensywnie użytkowany, warto zastanowić się nad zakupem paneli o klasie ścieralności AC3, czyli nieco wyższej.

Oprócz klas ścieralności zwróćmy uwagę na grubość i szerokość deski. Grubsze panele z reguły są bardziej wytrzymałe i wolniej się niszczą. Nie zapomnijmy również o systemie montażu danych paneli oraz o możliwości zainstalowania ogrzewania podłogowego. Od wymienionych tu właściwości technicznych zależy funkcjonalność podłogi, a także jej wygląd tuz po ułożeniu, jak i po latach użytkowania.

W czasie zakupu nie kierujmy się wyłącznie ceną. Co prawda sklepy oferują wybór paneli na każdą kieszeń, ale często tanie panele szybko się zużyją, a co za tym idzie, będziemy musieli szybciej je wymienić.

Panele podłogowePanele podłogowe Fot. Shutterstock

Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji

Głównymi czynnikami niszczącymi nasze panele są piasek i woda. Na skutek nadmiernej wilgoci panele ulegają odkształceniu, a drobiny piasku sprawiają, że powierzchnia bardzo szybko się ściera. Oczywiście, krótkotrwały kontakt paneli z wodą (np. podczas zmywania) nie powinien im zaszkodzić. Pamiętajmy, aby podczas mycia nie używać dużej ilości wody, gdyż wnikająca w szczeliny ciecz może powodować niszczenie podłogi. Do mycia warto używać wilgotnej szmatki (ale nie takiej, która zawiera mikrowłókna – mogą one zarysowywać mikroskopijnie powierzchnię). Jeśli zdecydujemy się przy tym na detergenty, wybierzmy te, które nie mają w swoim składzie wosku oraz pozbawione są właściwości ściernych. Dzięki takim zabiegom nasze panele dłużej zachowają pierwotny wygląd i będą cieszyć swoim estetycznym wyglądem przez długie lata.

Panele podłogowePanele podłogowe Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA