Mały balkon, wielki potencjał. Jak urządzić niewielką przestrzeń, w której się zrelaksujemy?

Co można zrobić z małą przestrzenią? Czy w ogóle powinniśmy zaprzątać sobie głowę aranżacją takich miejsc jak mały balkon? Niewielkie, blokowe balkony są nadal często traktowane po macoszemu. A przecież małe może być piękne. Nie pomijajmy nawet najmniejszych balkonów. Sprawmy, by stały się zielonym mikroogródkiem, w którym będziemy mogli spędzić miłe chwile na powietrzu, poczytać książkę, napić się kawy, odetchnąć.

Koszt aranżacji nie jest zbyt wygórowany, wystarczy nieco wyobraźni podpartej inspiracjami, by mały balkon stał się doskonałym miejscem, w którym komfortowo się zrelaksujemy. Jak zabrać się za planowanie? Jak wykorzystać potencjał, jaki tkwi w małym, wąskim balkonie o niestandardowym układzie?

Jak wykorzystać potencjał małego balkonu?Jak wykorzystać potencjał małego balkonu? Shutterstock

#1 Szukajmy inspiracji

Jeśli brakuje nam pomysłów, lub nie jesteśmy przekonani czy nasze rozwiązanie sprawdzi się na niewielkim balkonie odwołajmy się do inspiracji. Dziś bez najmniejszego problemu znajdziemy gotowe propozycje, którym będziemy mogli się dokładnie przyjrzeć. Zdjęć w sieci jest mnóstwo. Prężnie funkcjonują portale z aranżacjami. W mediach społecznościowych udostępniane są prywatne realizacje. To wszystko może stać się dla nas inspiracją. Potwierdzimy czy bardziej podoba się nam minimalizm, czy imponuje nam styl boho. Zweryfikujemy, jaka stylistyka zbuduje bardziej nam odpowiadającą atmosferę.

#2 Zawieś zamiast stawiać

Pomysłów na aranżację małego balkonu nie brakuje. Nie brakuje także rozwiązań, które można z powodzeniem zastosować. Bardzo modnym, ale i praktycznym pomysłem jest podwieszanie tego, co w zdecydowanej przewadze znajduje miejsce na podłodze. Jeśli tylko mamy taką możliwość przemyślmy to, czy nie lepiej będzie podwiesić doniczki z kwiatami, czy też siedziska. Zyskujemy w ten sposób przestrzeń na podłodze, co więcej podwieszane donice oraz fotel wiszący składają się na zupełnie inny efektowniejszy klimat tego miejsca. Nie tracimy nic z komfortu. Wręcz przeciwnie. Podwieszany fotel typu bocianie gniazdo będzie wyjątkowo wygodny.

Fotel wiszący na balkonieFotel wiszący na balkonie Shutterstock

#3 Stylistyka? Ujednolicona czy wymieszana?

Urządzanie mini-balkonu w jednej stylistyce jest stosunkowo bezpieczne. Jeśli lepiej czujemy się w nieszablonowych, ale jednocześnie funkcjonalnych aranżacjach zainspirujmy się stylem boho. W przypadku, kiedy poczucie wyższego komfortu przynosi porządek, harmonia, a także przestronność zdecydujmy się na minimalizm. Modne nadal pozostają aranżacje zachowane w stylu skandynawskim, które ucieszą tych, którzy cenią sobie ciepło oraz spójność.

Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, by nieco pożonglować stylami. Jeśli czujemy się na tyle mocni, by pomieszać różne style, które złożą się w rezultacie na nową jakość i zupełnie indywidualny look, zdecydowanie warto to zrobić.

#4 Komfort wynika z funkcjonalności

Mini-balkon nie może stać się czymś w rodzaju muzealnej wystawy. Nie jest przecież naszym celem urządzenie małej przestrzeni, która przepięknie się prezentuje, ale jest pozbawiona funkcjonalności i w rezultacie nieużyteczna. Oczywiście rośliny, dekoracje, detale muszą znaleźć swoje miejsce, ale nie mogą dominować. Nie mogą stanąć na balkonie kosztem wygodnego krzesła, stolika czy pufy. Jeśli już podejmujemy wyzwanie zaaranżowania takiego balkonu, to podstawowym założeniem ma być funkcjonalność. Ostatecznie to miejsce ma stać się przestrzenią, w której odpoczniemy, komfortowo się zrelaksujemy.

Mały balkon - miejsce do relaksuMały balkon - miejsce do relaksu Shutterstock

Nie rezygnujmy nawet z najmniejszej przestrzeni, dzięki której będziemy mogli wypocząć na powietrzu. Nie zrażajmy się tym, że mamy mały, niefunkcjonalny i nieustawny balkon. Zbierzmy się w sobie, zainspirujmy innymi realizacjami, stwórzmy spójną koncepcję, dzięki której zaaranżujemy zieloną przystań w naszym mieszkaniu.

Copyright © Agora SA