Ława sercem salonu. Na jaką się zdecydować?

Ława pełni bardzo ważną funkcję w salonie. Ława w salonie powinna być użytkowa, ale też powinna się dobrze prezentować, ponieważ zajmuje ona zazwyczaj centralne miejsce w pomieszczeniu, w którym nie tylko spędzamy dużo czasu, ale też przyjmujemy gości. Szukając ławy do salonu należy zwrócić uwagę na to, żeby była ona dopasowana do naszych potrzeb, ale też powinna pasować wizualnie do wystroju salonu. Idealnie dobrana ława sprawi, że salon będzie miejscem, w którym miło będzie można spędzać każdą wolną chwilę.

Ławy i stoliki kawowe cieszą się dużą popularnością. Pośród oferty dostępnej na rynku można znaleźć ławy i stoliki kawowe o różnych wielkościach i kształtach. Jeżeli chodzi o materiał, to tu również jest w czym wybierać, dlatego warto znaleźć produkt najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. Taki produkt można znaleźć między innymi w sklepie meblowym ABRA.

Ława czy stolik kawowyŁawa czy stolik kawowy Shutterstock

Ława czy stolik kawowy?

Ława do salonu różni się od stolika kawowego głównie tym, że jest większa. Stolik kawowy to mniejsza wersja ławy. To czy wybrać ławę do salonu czy stolik kawowy zależy od tego, ile mamy miejsca w salonie. Jeżeli salon jest duży i przestronny, to warto wyposażyć go w większą ławę. Można wybrać taką, która będzie miała dodatkowe półki lub szuflady, w których będziemy mogli schować nieduże rzeczy, które trzymamy w salonie. Taka dodatkowa szuflada będzie idealna do tego, żeby schować w niej pilot do telewizora, czy gazetę którą chętnie czytamy przy porannej kawie. Jeżeli mamy mały salon i każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, to warto wybrać mniejszy stolik kawowy. Jak sama nazwa podpowiada, taki stolik będzie idealny do postawienia na nim kawy, lub jakichś małych przedmiotów, jednak nie jest na tyle duży, żeby wykorzystać go do innych celów. Jeżeli często przyjmujemy gości i chcemy podać im coś do jedzenia to mały stolik kawowy może być niewystarczający, wtedy warto wybrać większą ławę.

Ława do salonu - jaką wybrać?Ława do salonu - jaką wybrać? Shutterstock

Kształt i rozmiar ławy dopasowany do naszych potrzeb

Ławy możemy kupić w różnym rozmiarze i kształcie. Jeżeli chodzi o wysokość ławy, to powinna być ona na wysokości siedziska wypoczynku lub nieco wyżej. Dzięki temu będzie nam łatwiej sięgać po różne rzeczy które na niej leżą. Optymalna wysokość ławy to 40-55 cm licząc od podłogi. Jeżeli chodzi o kształty, to najbardziej popularne są ławy prostokątne i kwadratowe, ale modne są również ławy zaokrąglone. W zależności od stylu pomieszczenia, do salonu będzie pasował inny kształt ławy. Do salonu urządzonego w stylu klasycznym lub skandynawskim będą pasowały stoliki prostokątne lub kwadratowe, natomiast w nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się ławy o zaokrąglonych kształtach. Stoliki kwadratowe i prostokątne są często wykonane z drewna, płyty laminowanej, płyty meblowej czy płyty MDF, natomiast ławy zaokrąglone są zazwyczaj wykonane ze szkła lub szkła hartowanego.

Designerskie ławy

Ciekawą propozycją do loftowych i nowoczesnych wnętrz są ławy wykonane na stelażu. Taki stelaż jest zazwyczaj w kolorze ciemnego brązu, natomiast blat wykonany jest z MDF pokrytego okleiną w kolorze dębu. Ławy tego typu są zazwyczaj prostokątne i kwadratowe. Ciekawym rozwiązaniem są ławy i stoliki kawowe systemowe, które dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Ich fenomen polega na tym, że mniejszy stolik mieści się pod większym. Taki zestaw stolików można rozdzielić i używać osobno, ale razem również świetnie się prezentują zachowując przy tym swoje właściwości kompaktowe. Rozwiązanie to będzie idealne dla osób, które posiadają nieduży salon i chcą połączyć nowoczesny styl z praktycznością.

Ława do salonu w stylu industrialnymŁawa do salonu w stylu industrialnym Shutterstock

Jaka ława sprawdzi się w Twoim salonie?