Jaki stół do jadalni warto wybrać?

Redakcja
18.07.2020 12:00
Kompaktowy, a może rozkładany? Stół okrągły zajmuje sporo miejsca, ale prezentuje się wyjątkowo, kwadratowy jest funkcjonalny i wygodny, prostokątny pomieści całą rodzinę. Jaki stół do jadalni warto wybrać? Sprawdzamy!

Stoły do jadalni – 5 najpopularniejszych modeli

Stół do jadalni to jeden z najważniejszych mebli w całym domu. To przy nim na co dzień i od święta zbiera się cała rodzina. Jaki wybrać? Prezentujemy 5 najpopularniejszych modeli:

1. Stół okrągły: na centralnie położonej solidnej podstawie, albo na węższych nogach podpierających brzegi blatu. Kompaktowy lub rozsuwany. Z tworzywa lub solidnego drewna. Okrągły stół prezentuje się bardzo efektownie w każdym wnętrzu – zarówno tym urządzonym na klasyczną nutę, jak i w otoczeniu nowoczesnych mebli i dodatków. Jego charakter wspaniale dopełnią krzesła. Drewniane, plastikowe (z przezroczystego tworzywa), a może obite aksamitną tapicerką? Okrągły stół możemy wstawić do kuchni, jadalni, jak i do salonu. Nakryty efektownym obrusem lub okrągłą serwetą zyska prawdziwie rodzinny charakter.

2. Stół kwadratowy: zgrabny, o zwartej konstrukcji jest najczęściej wybierany do niedużych mieszkań w blokach czy kamienicach. Taki stół to wygodna opcja dla dwójki, trójki, a nawet czwórki domowników. W komplecie z krzesłami, a nawet krzesełkiem dziecięcym stworzy wygodny kącik jadalniany. Chcąc zaoszczędzić odrobinę miejsca, możemy jeden bok stołu przysunąć do ściany, a w razie potrzeby wstawić stół do rogu pomieszczenia.

JadalniaJadalnia Fot. Shutterstock

3. Stół prostokątny: stoły w kształcie prostokąta od dawna obecne na rynku, dziś cieszą się wzmożonym zainteresowaniem. Z wykonanymi z malowanej proszkowo stali nogami i ciężkim drewnianym blatem znakomicie wpisują się do nowoczesnych wnętrz. Wykorzystywane są w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, a nawet w biurowych salach konferencyjnych. O surowym, pełnym niewymuszonej elegancji charakterze zwracają na siebie uwagę każdego. Nie potrzebują ozdobników, by zachwycać. Ciepłe, stylowe drewno jest tu wystarczającą dekoracją i każdy, kto szuka unikatowych mebli do domu doceni ich charakter.

4. Stół owalny: stół z owalnym blatem to już klasyka gatunku. Ze względu na swoje wymiary najlepiej sprawdzi się w dedykowanej przestrzeni jadalnianej. Elegancki, z drewnianym blatem i ozdobnym rantem prezentuje się nad wyraz szykownie. Taki stół doskonale sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, w stylu Hampton, czy w stylu angielskim. Przez nasze babcie najchętniej nakrywany był koronkowym obrusem, dziś wystarczy bukiet świeżych kwiatów w szklanym wazonie, by dodać mu szyku. Zaletą owalnego stołu jest możliwość elastycznego usadzenia gości. Ponieważ blat nie posiada ostrych kantów, to w razie potrzeby możemy ciaśniej rozłożyć nakrycia, mieszcząc w ten sposób przy stole większą liczbę biesiadników.

5. Stół rozsuwany: jedną z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejszą opcją wśród stołów do jadalni są stoły rozsuwane. Nieduży, kompaktowy blat na co dzień i maksymalna powierzchnia jadalniana na wyjątkowe okazje. Taki stół możemy umiejscowić w salonie lub w jadalni. Na co dzień wykorzystywany jedynie przez domowników, z okazji rodzinnych spotkań i biesiad również przez gości. Na rynku znajdziemy stoły rozsuwane okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Niektóre z nich możemy powiększyć o pojedynczą, inne o podwójną wstawkę.

JadalniaJadalnia Fot. Shutterstock

Stoły do jadalni – który wybierasz?

Trudno wyobrazić sobie wygodne mieszkanie bez stołu, prawda? Kwadratowy, okrągły, rozsuwany? Ważne, by pasował do wnętrza i odpowiadał potrzebom domowników – a te są naprawdę różne. Stół wykorzystujemy przecież nie tylko podczas spożywania posiłków, ale też w trakcie pracy zawodowej, spotkań ze znajomymi, podczas odrabiania lekcji z dziećmi czy w czasie rodzinnych gier. Stół to często serce całego domu – szukając modelu dla siebie, nie spieszmy się zatem zbytnio – wybrany stół ma w końcu zostać z nami na długo – lepiej więc, by dokładnie pasował do naszych potrzeb i preferencji.

Więcej o: