Najmodniejszy trend roku: półka!

Półka to bardzo uniwersalny element wyposażenia wnętrz. Nierozerwalnie związana z szafą i regałem, pozwala na przechowywanie i uporządkowanie w jej przestrzeni ubrań, bielizny pościelowej, książek i innych niewielkich przedmiotów, tak potrzebnych w codziennym życiu. Jednak można ją spotkać nie tylko we wnętrzu innych mebli. Jest samodzielnym elementem i dziś trudno znaleźć dom lub mieszkanie, gdzie nie ma ani jednej półki.

Czy półka nadaje się do wnętrz w nowoczesnym stylu?

Wraz z modą na minimalizm, styl loftowy i skandynawski we współczesnym wnętrzarstwie, półka wraca do łask. Wprawdzie w tych trendach nie ma miejsca na ozdoby, bibeloty i dekoracyjne drobiazgi, przechowywane na widoku, ale ma ona inne zadanie. Często zastępuje inne elementy wyposażenia wnętrz: szafki, regały albo blaty stolików. To, co do tej pory przechowywaliśmy w meblach stojących na podłodze, teraz umiejscawiamy na ścianach, uwalniając przestrzeń od nadmiaru elementów.

Polubiliśmy półki także za ich prostotę i wygodę użytkowania. To najlepsze miejsce by wyeksponować kwiaty lub rodzinne fotografie, ale też doskonałe do przechowywania pojemników z przyprawami, naczyń kuchennych lub odłożenia czytanej książki. Wszystko zleży od miejsca, gdzie ją powiesimy. Najczęściej półka jest montowana „pod ręką” albo tam, gdzie może pełnić funkcje ozdobne, dzieląc powierzchnie ściany i zagospodarowując ją: nad telewizorem, przy łóżku, nad wieszakiem i pod lustrem w przedpokoju, w łazience, w kuchni lub nad biurkiem do pracy. Jej forma także jest bardzo różnorodna: od najprostszej pojedynczej deski, do form rozbudowanych, łączących kilka mniejszych półek, aż po modele z drzwiczkami.

PółkaPółka Fot. Shutterstock

Nowoczesna półka – kreatywne podejście do wykonania

Warto także zwrócić uwagę na materiały, z których produkowane są półki. Bardzo innowacyjne bywają modele łączące szkło, metal i drewno. Ciekawe propozycje można znaleźć wśród modeli wykonanych z kolorowych płyt laminowanych lub wykorzystujących materiały odpadowe: np. skrzynki po owocach. Ostatnio sporą popularnością cieszą się półki w formie prostej deski w niewidoczny sposób montowane na ścianie i sprawiające wrażenie, jakby były jej częścią.

Półka nie tylko na książki

Gdy tylko myślimy o półkach, od razu mamy skojarzenia z przechowywaniem książek. Ale to nie jedyna możliwość wykorzystania tego uniwersalnego mebla.

Wszystko zależy od tego, gdzie w danym momencie w naszym mieszkaniu brakuje miejsca na przechowywanie.

Nadmiar butów? Można zawiesić półki w formie sześcianów na ścianie w przedpokoju i wykorzystać do odstawiania obuwia.

Brak miejsca na talerze w kuchni? Proponujemy półkę ustawianą na blacie mebli kuchennych, albo w kształcie prostej deski na ścianie. Jeśli zamontujemy pod nią wieszaczki, to znajdzie się też miejsce na odwieszenie kubków albo tekstyliów kuchennych.

Brak miejsca na przybory w łazience? Półka w kształcie drucianego koszyka zawieszona na drzwiach lub pod prysznicem na pewno pomoże rozwiązać ten problem.

Tylko od naszej kreatywności i potrzeb zależy, gdzie i jak wykorzystamy ten element umeblowania.

Co prawda, półka nie jest meblem, wokół którego stworzymy stylową aranżację całego pomieszczenia, ale na pewno ją dopełni, tym bardziej że występuje w ogromnej ilości wariantów.

PółkaPółka Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.