Maty osłonowe do ogrodu: bambusowa, trzcinowa, wiklinowa i z tworzywa. Którą wybrać?

Maty osłonowe do ogrodu możemy wykorzystać w różnych wydaniach - każda ma wady i zalety. Mata osłonowa to przede wszystkim szansa na większe poczucie intymności na działce. Jaką matę wybrać, aby najbardziej spełniała nasze oczekiwania?

Maty osłonowe do ogrodu

Maty osłonowe do ogrodu, niezależnie od wybranego wariantu, niosą ze sobą wiele możliwości i udogodnień. Należeć będą do nich przede wszystkim: 

  • uniwersalność - jednym rodzajem maty możemy przesłonić różne rodzaje ogrodzenia, ale też np. taras lub balkon
  • zróżnicowana cena - najtańsze będą modele z trzciny, najdroższe te wykonane z tworzywa sztucznego
  • zróżnicowany design
  • łatwy montaż np. do ogrodzenia
  • możliwość szybkiego odgrodzenia się od sąsiada lub ulicy, mniej lub bardziej transparentną matą
  • łatwy i szybki demontaż
  • część mat (trzcinowe, bambusowe i wiklinowe) wykonana z materiałów ekologicznych i biodegradowalnych

Wysokość ceny mat osłonowych do ogrodu zależna jest od materiału wykonania, pracochłonności, przewidywanej trwałości produktu. Dostępne są przy tym zróżnicowane wymiary mat:

  • wysokość oscyluje od metra do dwóch
  • długość maty najczęściej nie jest dłuższa, niż 6 metrów

Zachęcający jest fakt, że poszczególne maty można ze sobą łączyć w zależności od potrzeb i upodobań, co nie jest specjalnie trudne. 

Maty trzcinowe do ogrodu

Maty trzcinowe do grodu to podstawowy rodzaj tych przesłon. Ich zaletą będzie niska cena, którą mogą jednak przesłonić wady. Przede wszystkim takim rodzajem maty osłonowej nie uda nam się oddzielić przestrzeni w stu procentach, ani nawet w wysokim stopniu - pozostanie ona dosyć transparentna. Dodatkowo nie należy do materiałów trwałych, zaś kształt pojedynczych trzcinek utrudnia impregnację. 

OgródOgród Fot, Shutterstock

Maty bambusowe do ogrodu

Maty bambusowe do ogrodu będą bardziej trwałe od trzcinowych. Najczęściej sporządza się je z połówek bambusa, które są dość szerokie, proste i w przeciwieństwie do łodyg trzciny dobrze do siebie przylegają. Starannie wykonana mata bambusowa powinna więc nie być przesadnie transparentna. Jej cena z reguły będzie wyższa, niż w przypadku wykonanej z trzciny, ale raczej nie będą to ogromne różnice. Jeśli więc jesteśmy w stanie zapłacić jakieś 20 proc. więcej - nie wahajmy się. 

Maty wiklinowe do ogrodu

Maty wiklinowe do ogrodu będą już znacznie droższe od trzcinowych i bambusowych. Uchodzą przy tym za bardziej trwałe i przede wszystkim stylowe. Transparentność w tym przypadku zależy od sposobu wykonania konkretnej maty. Zaletą jest natomiast to, że na rynku za nieco większe pieniądze zakupimy egzemplarze już zaimpregnowane. To powinno znacząco wydłużyć żywotność danej maty, ale i tak warto rokrocznie odnawiać ją malując impregnatem do drewna. 

Maty ogrodowe z tworzywa sztucznego

Maty ogrodowe z tworzywa sztucznego oczywiście można uznać za najbardziej uniwersalne. Dostaniemy egzemplarze o różnym poziomie transparentności, ale też w kilku mniej standardowych kolorach. Co będzie ich wadą? Przede wszystkim nie są ekologiczne, co pozostawia je daleko w tyle za osłonami z trzciny, bambusa lub wikliny.   

Maty ogrodzeniowe - wymiary

Maty ogrodzeniowe możemy zakupić w różnych wymiarach. Rolki liczą sobie z reguły od metra do sześciu metrów długości. Nieco inaczej ma się sprawa z wysokością. Najniższe będą maty metrowe, najwyższe zaś w seryjnej produkcji liczą sobie dwa metry. 

Tekst przygotowany we współpracy ze specjalistą Merkury Market.

OgródOgród Fot. Shutterstock

Więcej o: