Cegła w ogrodzie. Jak wykorzystać starą cegłę, aby upiększyć teren wokół domu

Kamil Michaluk
30.07.2020 12:00
Cegła w ogrodzie to dowód na to, że nawet materiały pochodzące z rozbiórki mogą zmienić przestrzeń wokół domu i to w nieprzypadkowy sposób. Dodatkowo z reguły koszt takich zmian jest niewielki. Podpowiadamy, co można zrobić.

Cegła w ogrodzie - jakie rodzaje materiału warto wykorzystać?

Cegła w ogrodzie to jeszcze jeden dowód na to, że pozornie nieprzydatne rzeczy klasyfikowane jako odpady, mogą zyskać nowe życie i to w połączeniu z zielenią. Do dyspozycji mamy najczęściej:

  • cegłę ceramiczną
  • cegłę klinkierową (rzadziej można ją dostać z rozbiórki)
  • białą cegłę silikatową

Bywa, że poszczególne rodzaje cegieł w zależności od pochodzenia i wieku mają różne rozmiary. Te starsze, powiedzmy przedwojenne, mogą być przy tym stemplowane - daje im to wręcz wartość kolekcjonerską. Większość egzemplarzy w naszych ogródkach pamięta jednak najwyżej PRL. Ważne, że nie wszystkie muszą być całe - w niektórych aranżacjach przydadzą się także odłamki.  

OgródOgród Fot. Shuttersock

Cegła w ogrodzie - na co zwracać uwagę? 

Cegła w ogrodzie może sprawiać różnorodne wrażenie. Bardziej trwały klinkier będzie dobry do ogrodów miejskich i nowoczesnych. Cegła tradycyjna to z kolei szansa na wizualne ‘’postarzenie’’ przestrzeni wokół naszego domu. Po jakimś czasie zostanie dodatkowo ozdobiona mchami i porostami, które nie będą w tym przypadku zanieczyszczeniem, ale elementem dodającym dodatkowego uroku.  Dobrze sprawdzi się w ogrodzie wiejskim lub angielskim. 

Trzeba przy tym podkreślić, że cegła posiada bardzo dobre właściwości odnośnie szybkiego nagrzewania się w słońcu, co może być dodatkową zaletą jej obecności np. na ogrodowej ścieżce. Dodatkowo jest produktem nie tylko trwałym, ale także ekologicznym. Zwłaszcza popularna ‘’klinkierówka’’ wytrzyma wysokie i niskie temperatury, ale też deszcz, śnieg, a nawet kwaśne deszcze.

Warto jednak pamiętać, że część cegły rozbiórkowej stanowią pozostałości po starych kominach lub piecach. Nie są one najlepszym materiałem do wyłożenia w ogrodzie z racji na trudne do usunięcia zanieczyszczenia i bardzo często nieprzyjemny zapach. 

Cegła w ogrodzie - zamiast kostki

Cegła w ogrodzie pozwala na łatwe zastąpienie kostki brukowej tańszym, dla wielu ładniejszym i równie trwałym odpowiednikiem. Należy ją tylko ustabilizować za pomocą warstwy piasku zmieszanego z cementem. Ceglane alejki mogą być utrzymane w rozmaitym klimacie - da się je ustawić niezwykle prosto, ale też komponować z nich skomplikowane mozaiki. 

Można również tworzyć ścieżki mieszane powstałe z połączenia dowolnej cegły i żwiru lub drobnych kamieni. Wadą takich rozwiązań może być natomiast śliskość cegły po opadach deszczu.  

Mała architektura z cegły

Cegła w ogrodzie może też posłużyć do murowania. Bez wielkiego doświadczenia murarskiego, zainspirowani tutorialami dostępnymi na YouTube, możemy ozdobić przydomową zieleń ciekawymi murkami, przesłonami lub grillem. Spotyka się także altany, gdzie słupki podtrzymujące konstrukcję wykonano ze starej cegły, ale ich wymurowanie będzie już wymagało pewnej wprawy. Cegłę można też wykorzystać do wykończenia ogrodzenia ogrodu lub postawienia parkanu oddzielającego jego poszczególne części.  

Cegłą można też ozdobić ogrodowe patio lub wymurować z niej domek na drewno, ławkę lub wykorzystać do stworzenia podwyższonej rabaty. W zasadzie w wielu sytuacjach ogranicza nas tylko wyobraźnia.  

OgródOgród Fot. Shuttersock

Więcej o: