Oświetlenie salonu - dekoracyjne żyrandole dopasowane do każdego stylu

Redakcja
31.07.2020 16:00
Od wielu wieków światło sztuczne towarzyszy człowiekowi. Poczynając od płomieni ogniska w jaskiniach, poprzez świece i lampy naftowe i gazowe w domach, aż po elektryczne żarówki osadzone w żyrandolach i lampach - człowiekowi zawsze towarzyszyło sztuczne światło, dzięki któremu mógł odgonić od siebie nieco mrok i niebezpieczeństwo nocy. Sztuczne światło elektryczne ewoluowało na równi z potrzebami ludzkiego konsumpcjonizmu. Żarówki stawały się coraz jaśniejsze, kolorowe, tańsze, bardziej ekologiczne oraz coraz bardziej dekoracyjne. Kwintesencją dekoracyjności sztucznego światła od zawsze były żyrandole, które szczególnie w naszych salonach muszą wykazywać się swoją estetyką.

Kilka słów o oświetleniu do salonu

Żyrandole, które mają oświetlać nasz salon, muszą być nie tylko funkcjonalne, ale i wyjątkowo dekoracyjne. Salon jest bowiem takim pomieszczeniem, w którym przyjmujemy gości, jak również spędzamy w nim dużą część naszego wolnego czasu. Oświetlenie musi być dostatecznie duże, aby można było czytać lub poświęcać się swojemu hobby, a równocześnie sam żyrandol powinien być na tyle estetycznie wykonany, by zachwycić gości i osłonić żarówkę w dekoracyjny sposób. Do dużych salonów, gdzie istnieje oświetlenie na środku pokoju jako oświetlenie główne, polecane są rozbudowane żyrandole na trzy, cztery lub nawet pięć żarówek. Mniejsze salony mogą zadowolić się z powodzeniem żyrandolem na 2 lub trzy żarówki.

ŻyrandolŻyrandol Fot. Shutterstock

Wnętrza klasyczne

Do klasycznych wnętrz naszych salonów polecane są żyrandole o kloszach w kształcie półkuli lub wydłużonych kielichów kwiatów. Takie żyrandole, zwłaszcza, jeśli osłonki na żarówki są białe lub kremowe, podkreślą charakter naszego wnętrza klasycznego. Metalowy stelaż powinien być w tym przypadku wykonany ze stali chromowanej (co nadaje szary, połyskliwy kolor) lub z metalu w kolorze złotym. Doskonałym, dekoracyjnym akcentem takiego oświetlenia będą klosze w stylu kwiatowym, nieśladujące swoim kształtem płatki kwiatów i skrywające w niezwykle delikatny i estetyczny sposób w środku żarówkę.

Wylatkowo ciekawym pomysłem byłoby zainstalowanie do klasycznego wnętrza żyrandolu, który imituje starodawne świeczniki, na których układało się świecie i które dekorowane były szklanymi łzami. Takie żyrandole nadadzą klasycznemu wnętrzu powagę i prestiż.

Wnętrza nowoczesne

Żyrandole w nowoczesnym wnętrzu różnią się zdecydowanie od tych, które umieszczamy w salonie w stylu klasycznym. Nowoczesne pomieszczenia wyróżniają się minimalizmem i oszczędnością i również w podobnym stylu powinien być utrzymany żyrandol, który zdobi to pomieszczenie. Popularne do pomieszczeń nowoczesnych, w odróżnieniu od innych, są żyrandole, w którym zainstalowana jest tylko jedna żarówka. Zwiesza się ona na długim, prostym stelażu i otoczona jest oszczędnym, zwykle bardzo geometrycznym kloszem. Ciekawym rozwiązaniem są również takie żyrandole, gdzie dekoracyjna jest

sama żarówka i bez osłonki sama w sobie, wraz z minimalistycznym stelażem, stanowi estetyczna dekorację.

oświetlenieoświetlenie fot. shutterstock

Wnętrza designerskie

Dla osób z duszą artysty lub tych, którzy od otaczających ich rzeczy wymagają więcej stworzono serię żyrandoli designerskich. Te wyjątkowo dekoracyjne, artystyczne żyrandole zaskoczą naszych gości i będą ciekawą odmianą dla szarości otaczającego nas świata. Wymyślne stelaże są tutaj połączone z finezyjnymi kloszami w taki sposób, że każdy żyrandol tworzy sam w sobie małe dzieło artystyczne, godne uwagi każdego z nas.

Niezależnie na jaki styl zdecydujemy się w naszym salonie, zawsze bez problemu możemy dobrać do tego pomieszczenia dekoracyjny i funkcjonalny żyrandol. W ofercie sklepu Merkury Market znajdziemy żyrandole idealne do salonu klasycznego lub nowoczesnego, jak również ciekawe w swej formie żyrandole designerskie.