Butelkowa zieleń we wnętrzach

Obecny sezon pokazuje, że nieco mniej chętnie wybieramy pastele i szarość. Bohaterką stylizacji wnętrz stała się butelkowa zieleń. Z czym warto ją połączyć, czego unikać?

Zamiast pasteli i szarości

Czyżbyśmy mieli dość ascetycznego skandynawskiego stylu, kierując się w stronę mniej oczywistych, bardziej luksusowych stylizacji? Tylko poniekąd. Z pewnością nie znikną z katalogów stylizacje w stylu skandynawskim - nieco bardziej chłodne i proste. W ostatnich sezonach butelkowa zieleń przedstawia się jako powiew świeżości - nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również w modzie. Dodatkowym atutem butelkowej zieleni jest to, że można ją wpleść w styl glamour, ale również zastosować we wnętrzach industrialnych. Wszystko jest kwestią odpowiednich zestawień i dodatków. Omawiany kolor, nie jest wprawdzie jasnym odcieniem zieleni, ale wnosi w poszczególne stylizacje równowagę i energię. Kojarzone jest wręcz jako kolor nadziei. 

Butelkowa zieleńButelkowa zieleń Fot. Shutterstock

Do jakich pomieszczeń butelkowa zieleń?

Butelkowa zieleń jest kolorem wymagającym - musi być odpowiednio wkomponowana po to, aby uniknąć wrażenia przesady lub kłócących się ze sobą elementów. Należy też odpowiednio dobierać ten kolor względem pomieszczenia:

  • przestronne pomieszczenia - w dużych wnętrzach można śmiało pokusić się o pomalowanie kolorem butelkowej zieleni wszystkich ścian lub nawet sufitu
  • niewielkie pomieszczenia - w przypadku niezbyt dużych przestrzeni wybiera się tylko jedną ścianę tak, aby butelkowa zieleń została dopełniona np. przez kremowy kolor na pozostałych ścianach

Z czym łączyć butelkową zieleń?

Zaletą butelkowej zieleni jest jej wszechstronność. Można ją zestawiać wraz z:

  • cegłą - można dzięki nim stworzyć ciekawy wariant industrialnej przestrzeni.
  • marmurem - można oczywiście wybrać płytki imitujące marmur.
  • pudrowym różem - bardzo dobry pomysł na zestawienie kolorów do salonu np. poprzez wprowadzenie odpowiedniej tapety.
  • drewnem - w połączeniu z drewnem butelkowa zieleń nabiera egzotycznego wręcz charakteru. Pasuje zarówno do drewna w jasnym, jak i ciemniejszym odcieniu.
  • złotem - domieszka złota jest bardzo stylowa i elegancka; daje wrażenie ponadczasowego luksusu. Warto jednak zachować umiar i zadbać o to, aby złoto pojawiło się we wnętrzu np. za pomocą tapicerek, zasłon, żyrandola lub obrazów.
  • neutralnymi kolorami - dobrze jest jednak wybrać nie szczerą biel, ale jakiś kolor pastelowy lub kremowy

Butelkowa zieleńButelkowa zieleń Fot. Shutterstock

Meble i dodatki w kolorze butelkowej zieleni

Nie tylko ściany lub sufit możemy odświeżyć dzięki omawianej barwie. Butelkową zieleń udaje się wprowadzić do wnętrza także poprzez odpowiednio dobrane meble i dodatki.  Meble tapicerowane w tymże kolorze świetnie wyglądają z różnego rodzaju wykończeniami - czarnymi,  szarymi lub nawet złotymi. Najlepiej również unikać odcieni matowych, które pochłaniają światło zamiast je odbijać tak, jak ma to miejsce w przypadku aksamitu, weluru lub welwetu. 

Ciekawym uzupełnieniem takiego wnętrza będą poduszki, pledy lub lampy z abażurami w kolorze butelkowej zieleni. Bardzo efektownie będzie również wyglądała wprowadzona poprzez odpowiednio dobrane zasłony. 

W kuchni lub łazience dobrym wyjściem jest posłużenie się płytkami w kolorze butelkowej zieleni. Bez problemu znajdziemy również na rynku umywalki nablatowe w takiej barwie. W sypialni można sobie pozwolić na zastosowanie interesującej i wprowadzającej ciekawy klimat fototapety. 

Butelkowa zieleńButelkowa zieleń Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA