Stare drewno w łazience

Stare drewno w łazience to pomysł daleki od typowego myślenia o aranżacji takiej przestrzeni. Okazuje się jednak, że takie połączenie może być piękne, ale też praktyczne. Oto kilka argumentów przemawiających za takimi rozwiązaniami.

Stare drewno: za co je kochamy?

Zalety starego drewna w aranżacji wnętrz są bardzo liczne. Pozyskiwanie i renowacja ‘’drewna z odzysku’’ jest nie tylko krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju i dobrą praktyką wykorzystywania materiałów porozbiórkowych, ale stanowi też bardzo oryginalny element wystroju. Zdarza się, że podniszczony przez czas materiał, przy odpowiedniej obróbce jest w stanie cieszyć oczy niespotykanym kolorem i kształtem słojów. Taki element aranżacji wnętrza sprawia, że o właścicielu zaczynamy myśleć jako o osobie dbającej o szczegóły i z bardzo subtelnym gustem. Staremu drewnu daleko bowiem zarówno do powielanej w tysiącach egzemplarzy nudy, jak i do przesadnego blichtru czy drogich materiałów, które swoją wyjątkowość opierają przede wszystkim na wysokiej cenie. 

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Shutterstock

Stare drewno w łazience - czy to się sprawdzi?

Umiejscowienie starego drewna w łazience będzie budziło pewne kontrowersje. Z pewnością będzie mało intuicyjne: przecież pomieszczenie to kojarzy się raczej z wilgocią i parą, które teoretycznie powinny przysłużyć się pęcznieniu i wypaczaniu naturalnego materiału. W praktyce stare drewno nadaje się do tego, aby zastosować je w łazience. Można je tam umieścić dzięki jego:

  • naturalnym właściwościom - stare drewno, jest niejako zahartowane poprzez wieloletnie wystawienie na działanie czynników atmosferycznych. Jego wytrzymałość na absorpcję wilgoci będzie więc również znacznie większa, niż ma to miejsce w przypadku nowo pozyskanego drewna.
  • impregnacji - drugim z kluczowym elementów będzie wytworzenie odpowiedniej powłoki; stosuje się w tym celu specjalistyczny olejowosk, który z jednej strony zapobiega wchłanianiu wilgoci, z drugiej jednak sprawia, że drewno oddycha. 

Jak zastosować stare drewno w łazience?

Stare drewno jako element wystroju wnętrza przede wszystkim się nie nudzi. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne: jeśli mamy całe pomieszczenie obite starym drewnem lub wręcz mieszkamy w wiekowym domu i możemy wyeksponować drewno konstrukcyjne, efekt może być nawet oszałamiający, ale nie da nam w przyszłości tak dużego pola w kwestii modyfikacji. Wykorzystując jedynie elementy - mamy większą szansę na udane przeprowadzenie zmian co jakiś czas. 

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Shutterstock

Dobre pomysły na zastosowanie starego drewna w łazience to przede wszystkim:

  • blat pod umywalkę - pasuje zarówno do umywalek ceramicznych w różnych odsłonach, jak też kamiennych lub z hartowanego szkła. Duże znaczenie ma w tym przypadku barwa drewna i jego usłojenie. Nawet ślady podniszczenia lub delikatnego uszkodzenia przez szkodniki nie są czymś dyskryminującym - wręcz przeciwnie, mogą świadczyć o wiekowym charakterze materiału.
  • drewniana komoda do łazienki - prosta konstrukcja, która pozwala zmieścić więcej, niż prosty blat, jednocześnie można w niej zaakcentować piękno starego drewna
  • szafka pod umywalkę - nieco bardziej skomplikowana forma, która świetnie wygląda w zestawieniu z lustrem, gdzie ramkę wykonano z tego samego rodzaju drewna
  • drewno na podłogę  ważne, aby było nasączone odpowiednim lakierem; stosowane powszechnie w innych miejscach lakiery nie zdają tutaj egzaminu, bo wytworzona przez nie powłoka jest zbyt twarda, nie oddaje wilgoci i ma tendencje do pękania; woda w takich szczelinach oznacza duże kłopoty.
  • drewno na ścianę
  • drewniane wykończenia

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.