Komody - na co zwrócić uwagę wybierając model do salonu, łazienki lub pokoju dziecięcego?

Kamil Michaluk
22.08.2020 12:00
Cenimy sobie komody nie tylko za to, że mogą być ładne, ale przede wszystkim za ich praktyczny charakter. Spotykamy je zresztą w różnych częściach domu - salonie, łazience lub pokoju dziecięcym. Na co zwrócić uwagę, dobierając odpowiedni model?

Wiecznie modne komody 

Prawdziwa moda na komody rozpoczęła się w XVIII w. Nie trudno zgadnąć, że jak wszystkie ważne trendy w ówczesnej Europie, swój początek miała we Francji. Szybko doceniono nie tylko walory użytkowe i fakt, że meble te były bardzo pakowne, ale również ich potencjał estetyczny.  

Komoda w salonie

Wybierając komodę do salonu, należy zwrócić uwagę na szeroką gamę modeli dostępnych na rynku. Warto nawet dłużej zastanowić się, nim zestawimy konkretny mebel z pasującą nam aranżacją. Możemy wśród nich wyszczególnić klasyczne komody drewniane, minimalistyczne w stylu skandynawskim i nowoczesne.

Komoda w salonie może przy tym spełniać przede wszystkim funkcję praktyczną - być meblem na telewizor, pod sprzęt muzyczny lub na ubrania. W bardziej efektownych, szczególnie klasycznych i rustykalnych wydaniach, może pełnić jeden z głównych punktów aranżacji wnętrza. Wówczas na pierwszy plan wysuwają się detale: stare komody z drewna bywają bogato zdobione i interesująco frezowane. Nawet jednak jednolite modele o raczej masywnym wyglądzie dobrze komponują się chociażby we wnętrze urządzone w stylu kolonialnym. Ważne jest również to, że ślady czasu pozostawione na meblu wcale nie świadczą na jego niekorzyść - niekiedy, choćby we wnętrzach prowansalskich, celowo postarza się drewniane powierzchnie. Bardzo ciekawym pomysłem będzie wybór białej komody, która sprawdzi się we wnętrzach eleganckich   

KomodaKomoda Fot. Shutterstock

Jaka powinna być komoda do łazienki?

Wbrew pozorom, komoda do łazienki wcale niekoniecznie musi być minimalistycznym meblem w kolorze białym lub ciemnym, który wpisuje się w nowoczesny styl. Obecnie popularne są również propozycje wykonane ze starego drewna, które pozyskano np. z rozbiórki drewnianych budynków. Jego zaletą jest naturalna odporność na działanie wilgoci, ale nie można zapomnieć o tym, że mebel musi być odpowiednio zaimpregnowany. Tylko wtedy będziemy mogli ją wykorzystywać przez długi czas. Z pewnością przyda się choćby po to, aby ukryć w niej drobne łazienkowe przedmioty. Wówczas we wnętrzu zapanuje upragniony porządek - wszystko dzięki dobrze dobranej komodzie.   

Komoda w pokoju dziecięcym? Doskonały pomysł 

Wybór komody do pokoju dziecięcego również posiada zaletę w tym, że uda nam się uporządkować chaos w przestrzeni przeznaczonej dla najmłodszych. Dodatkowo układanie w niej swoich rzeczy na właściwym miejscu może być bardzo pożytecznym ćwiczeniem dla malców. Warto jednak zaznaczyć, że takie meble powinny być bezpieczne - zwracajmy więc uwagę na odpowiednie atesty.

Dobrze, aby mebel był dostosowany rozmiarem do wielkości dziecka. Powinno ono móc samo z niego korzystać w bezpieczny sposób. Należy też uważać, aby w drewnianych produktach nie wystawały drzazgi, które mogłyby skaleczyć dziecięce rączki.

KomodaKomoda Fot. Shutterstock