Studnia w ogrodzie. Jak ją ciekawie wkomponować w przestrzeń?

Studnia w ogrodzie dawniej stanowiła jedyne ujęcie wody pitnej. Również obecnie może być przydatna w pracach ogrodowych. Przede wszystkim można wokół niej bardzo ciekawie zaaranżować przestrzeń - stare studnie mają bowiem specyficzny klimat.
Studnia ozdobiona naturalnym kamieniem i starym drewnem.
Studnia ozdobiona naturalnym kamieniem i starym drewnem. Fot. Shutterstock

Po co przydomowa studnia?

Studnia w ogrodzie na nowo zyskuje popularność - w internecie znaleźć można szereg artykułów dotyczących pozwoleń, kalkulacji kosztów i technologii wiercenia. Coraz więcej osób uzmysławia sobie, że studnia w ogrodzie do podlewania stanowi bardzo dużą oszczędność. Okazuje się jednak, że w dobie problemów z wodą i hydrologicznej suszy nie zawsze uda nam się spełnić wymagania potrzebne do możliwości wywiercenia jej. 

Wciąż cenionym dobrem są więc stare studnie, które składają się z betonowych kręgów, które może ozdobić kamień elewacyjny, dostępny w każdym markecie budowlanym. Dawniej wodę wyciągało się z nich przy pomocy wiadra umieszczonego na łańcuchu, który owinięty był na drewnianym lub metalowym wale. Obecnie i tutaj używa się elektrycznych pomp. 

Odnowienie starej studni nie jest zabiegiem bardzo kosztownym, chociaż wymaga nieco wysiłku i czasu, to warto je przeprowadzić dla uzyskania niecodziennego efektu, który pięknie ozdobi przydomową przestrzeń. Dobrym pomysłem będzie też zastosowanie lamp zewnętrznych w celu oświetlenia obiektu.  

Studnia w ogrodzie ozdobna czy czerpalna?

Studnia ozdobiona starą cegłą i drewnem.
Studnia ozdobiona starą cegłą i drewnem. Fot. Shutterstock

Dylemat, czy postawić na studnię w ogrodzie ozdobną czy czerpalną, występuje jedynie tam, gdzie takiej infrastruktury nie ma. W praktyce często można połączyć obie funkcje: nawet stara studnia z betonowych kręgów może zyskać ciekawą kamienną lub drewnianą okładzinę. 

Jeśli akurat nie posiadamy studni w pobliżu domu, zależy nam zaś na efekcie ozdobnym, to z pewnością mniejszym wydatkiem będzie drewniany model ozdobny. Już za kilkaset złotych można kupić gotowy egzemplarz wykonany z drewna. Podłoga drewniana wokół takiej studni będzie dodatkowym elementem ozdobnym i praktycznym.  

Studnia w ogrodzie z kamienia

Wielką rzadkością są, jeśli w ogóle występują, studnie w ogrodzie z kamienia. W praktyce egzemplarze, które tak nam się czasem podobają np. w wiejskim krajobrazie, to najczęściej elementy niewielkiej architektury pokryte efektowną okładziną. Można do jej wykonania użyć bardzo różnych materiałów - naturalnych, zarówno pochodzących z rozbiórki, ale też kupionych w markecie budowlanym. Mowa przede wszystkim o:

  • kamieniach rzecznych tzw. otoczakach
  • starej cegle pochodzącej z rozbiórki
  • cegle klinkierowej
  • kamieniu elewacyjnym naturalnym lub gipsowym

Studnia w ogrodzie drewniana

Bardzo estetyczna może być również studnia w ogrodzie drewniana, która w ozdobnej formie zwieńczona bywa okazałym dachem krytym gontem drewnianym lub ozdobnym, niekiedy nawet wiekową dachówką. Może być wykonana z nowego drewna wykończonego lakierem na wysoki połysk, ale świetnie będzie wyglądać także w rustykalnej wersji - zbita z jedynie okorowanych półbali. Warto jednak zaznaczyć, że zawsze drewno wystawione na działanie czynników atmosferycznych musi zostać odpowiednio zaimpregnowane. Bez tego szybko straci nie tylko właściwości estetyczne, ale i swoją wartość.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.