Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Jaka powinna być meblościanka?
Ciągła popularność tego rodzaju zabudowy jest związana z niewątpliwymi atutami, jakie meblościanki posiadają. Ich cechą jest na pewno uniwersalność, ale też praktyczny charakter. Na rynku znajdziemy modele pasujące do różnych aranżacji.
Meblościanka do salonu - ile ma zajmować miejsca?
meblościanki fot. Merkury Market
Podstawowym pytaniem jeśli chodzi o zakup meblościanki do salonu jest: ile miejsca ma zajmować mebel w przestrzeni pokoju dziennego? Można bowiem postawić na niezwykle rozbudowany i funkcjonalny model o dużej liczbie elementów, lub też kupić skromniejszy, który nie będzie tak rzucał się w oczy, ale też mniej rzeczy w nim przechowamy.
Meblościanka do niewielkiego pokoju. Na jaką postawić?
Nieco innym tematem będą meblościanki do niewielkich wnętrz. Z zasady tego rodzaju zabudowa ma łączyć cechy kilku różnych mebli, czego efektem może być również oszczędność miejsca tak przecież potrzebnego w niedużym pokoju. Półki wiszące i witryny pozwalają też na wertykalne wykorzystanie ściany w maksymalny sposób.
Wybierając meblościankę do niewielkiego pokoju, warto zwrócić uwagę na meble w kolorze białym lub kremowym. Lekkości dodają też w przypadku takich mebli przeszklenia.
Meblościanki młodzieżowe
meblościanki fot. Merkury Market
Często niewielkie wymiary pokoju dziecinnego również sprawiają, że chętnie widzimy w nim meblościankę młodzieżową. W takim przypadku stawiamy raczej na solidne wykonanie, dużą liczbę przydatnych dla dziecka półek i wygodę.
Jaki rodzaj meblościanki preferujemy?
Bardzo ważne jest również to, co zamierzamy przede wszystkim w naszej meblościance przechowywać. Na rynku znajdziemy zarówno nieco bardziej funkcjonalne egzemplarze, które wyposażono w dużą ilość zamkniętych szafek, jak i modele nastawione na ekspozycję przedmiotów. W przypadku ostatnich przeważają półki i gabloty, w których można się czymś pochwalić.
Nowoczesna czy tradycyjna? Jaką meblościankę chcemy?
Wybór pomiędzy nowoczesnością a tradycją najczęściej sprowadza się do postawienia na takie lub inne wykończenie kupowanej meblościanki. Nie ma się bowiem co łudzić: większość tego rodzaju mebli wykonywana jest z płyty MDF, którą jedynie różnicuje się poprzez kształty i właśnie sposób wykończenia.
Meblościanki tradycyjne to przede wszystkim nawiązania do różnych rodzajów drewna - choćby popularny w ostatnich latach dąb sonoma. Dzięki wykończeniom nawiązującym do kolorów naturalnego drewna sprawimy, że wnętrze z taką meblościanką wyda się bardziej przytulnym.
Nowoczesność uzyskuje się poprzez grę bieli i czerni, uzyskiwanie ciekawych efektów dzięki podświetleniom LED lub nadawanie powierzchniom połyskliwych akcentów. Także odpowiednio zaprojektowane przeszklenia, w połączeniu z niezbyt jaskrawym światłem, dają efekty klasyfikujące meblościankę jako nowoczesną.