Meblościanki - meble systemowe do twojego pokoju

Kamil Michaluk
30.08.2020 16:00
Żartobliwe skojarzenia meblościanek z ubiegłą epoką lub nienajlepszym gustem lat 90. jest już nieaktualne. Dzisiaj klasyczne lub nowoczesne meble modułowe wracają do łask. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaka powinna być meblościanka?

Ciągła popularność tego rodzaju zabudowy jest związana z niewątpliwymi atutami, jakie meblościanki posiadają. Ich cechą jest na pewno uniwersalność, ale też praktyczny charakter. Na rynku znajdziemy modele pasujące do różnych aranżacji. 

Meblościanka do salonu - ile ma zajmować miejsca?

meblościankimeblościanki fot. Merkury Market

Podstawowym pytaniem jeśli chodzi o zakup meblościanki do salonu jest: ile miejsca ma zajmować mebel w przestrzeni pokoju dziennego? Można bowiem postawić na niezwykle rozbudowany i funkcjonalny model o dużej liczbie elementów, lub też kupić skromniejszy, który nie będzie tak rzucał się w oczy, ale też mniej rzeczy w nim przechowamy. 

Meblościanka do niewielkiego pokoju. Na jaką postawić?

Nieco innym tematem będą meblościanki do niewielkich wnętrz. Z zasady tego rodzaju zabudowa ma łączyć cechy kilku różnych mebli, czego efektem może być również oszczędność miejsca tak przecież potrzebnego w niedużym pokoju. Półki wiszące i witryny pozwalają też na wertykalne wykorzystanie ściany w maksymalny sposób. 

Wybierając meblościankę do niewielkiego pokoju, warto zwrócić uwagę na meble w kolorze białym lub kremowym. Lekkości dodają też w przypadku takich mebli przeszklenia. 

Meblościanki młodzieżowe

meblościankimeblościanki fot. Merkury Market

Często niewielkie wymiary pokoju dziecinnego również sprawiają, że chętnie widzimy w nim meblościankę młodzieżową. W takim przypadku stawiamy raczej na solidne wykonanie, dużą liczbę przydatnych dla dziecka półek i wygodę. 

Jaki rodzaj meblościanki preferujemy?

Bardzo ważne jest również to, co zamierzamy przede wszystkim w naszej meblościance przechowywać. Na rynku znajdziemy zarówno nieco bardziej funkcjonalne egzemplarze, które wyposażono w dużą ilość zamkniętych szafek, jak i modele nastawione na ekspozycję przedmiotów. W przypadku ostatnich przeważają półki i gabloty, w których można się czymś pochwalić.  

Nowoczesna czy tradycyjna? Jaką meblościankę chcemy?

Wybór pomiędzy nowoczesnością a tradycją najczęściej sprowadza się do postawienia na takie lub inne wykończenie kupowanej meblościanki. Nie ma się bowiem co łudzić: większość tego rodzaju mebli wykonywana jest z płyty MDF, którą jedynie różnicuje się poprzez kształty i właśnie sposób wykończenia.

Meblościanki tradycyjne to przede wszystkim nawiązania do różnych rodzajów drewna - choćby popularny w ostatnich latach dąb sonoma. Dzięki wykończeniom nawiązującym do kolorów naturalnego drewna sprawimy, że wnętrze z taką meblościanką wyda się bardziej przytulnym.

Nowoczesność uzyskuje się poprzez grę bieli i czerni, uzyskiwanie ciekawych efektów dzięki podświetleniom LED lub nadawanie powierzchniom połyskliwych akcentów. Także odpowiednio zaprojektowane przeszklenia, w połączeniu z niezbyt jaskrawym światłem, dają efekty klasyfikujące meblościankę jako nowoczesną.

Więcej o: