4 rzeczy, które musisz wiedzieć przy zakupie łóżka podwójnego

Łóżka podwójne, znane też pod nazwą łóż małżeńskich lub łóżek dwuosobowych, charakteryzują się większymi wymiarami niż modele tradycyjne - minimum 140 cm szerokości w przypadku średnio ustawnych pomieszczeń o nieregularnych kształtach. Poznajmy cechy charakterystyczne łóżka podwójnego i możliwości, które ze sobą niesie.

Materace do łóżka podwójnego

Głównym zadaniem łóżka podwójnego jest zagwarantowanie spokojnego snu i głębokiego odprężenia dwójce osób. Oczywiście im większa powierzchnia do spania, tym lepiej - łóżko podwójne może mierzyć nawet 200 cm szerokości. Komfort snu zależy przede wszystkim od materaca. Jeżeli waga i wzrost obu śpiących na nim osób są zbliżone, najlepszym wyborem będzie zakup jednego materaca. Jeśli jedna z osób jest wyraźnie lżejsza, a dodatkowo wstaje dużo wcześniej od drugiej, wtedy zainwestujmy w dwa różne materace do sypialni o odmiennej twardości. Warto też zakupić trzeci materac, tzw. toper, który usunie niewygodną przerwę na środku i podniesie komfort snu domowników. Na rynku spotkamy materace o różnym stopniu twardości: H1 - bardzo miękki, H2 - miękki, H3 - twardy, H4 - bardzo twardy. 

Warto dobrać materac do osobistych preferencji. Pamiętajmy jednak, że nie może być zbyt miękki - taki nie podtrzyma kręgosłupa. Niektóre materace wyższej klasy mają także różne strefy twardości, by móc równomiernie go odciążyć i zapewnić pełną regenerację.

Budowa łóżka podwójnego

Każde łóżko dwuosobowe posiada stelaż - im mniejsze odstępy pomiędzy jak najcieńszymi listewkami, tym wygodniej. Obowiązkowym elementem łoża małżeńskiego jest też rama. Niektóre modele łóżek w Abra Meble mają wszytą na stałe w ramę matę antypoślizgową „fibertex”, która zapobiega przesuwaniu się materaca. Dodatkowe komponenty łoża małżeńskiego to: nóżki oraz zagłówek, który pełni dwie funkcje: estetyczną (pozwala na „wykończenie” sypialnianej aranżacji) oraz praktyczną (zapobiega brudzeniu się ściany i gwarantuje odpowiednie podparcie poduszek). 

Lampa podłogowa z szarym abażurem.Lampa podłogowa z szarym abażurem. Fot. Shutterstock

Tapicerowane czy nie? Kilka słów o wykończeniu podwójnego łóżka

Łóżko drewniane, metalowe, a może tapicerowane? W tej kwestii zdania są podzielone. Podwójne łóżko nietapicerowane pozwala dostrzec, a co za tym idzie docenić, subtelne usłojenie ramy z litego drewna, które ociepli wnętrze. Powyginana rama ze stali malowanej to synonim elegancji, a łóżko tapicerowane jak żadne inne buduje atmosferę przytulności. Tapicerowanie sprawia, że cała aranżacja łóżka staje się spójna, a mebel postrzegamy jako jedną bryłę. Warto zwrócić uwagę na to, czy do jego obicia wykorzystano tkaniny, które zapewniają przepływ powietrza - na takim łóżku lepiej się śpi.

Dodatkowe funkcje łoża małżeńskiego

Najbliższe otoczenie łóżka podwójnego również ma znaczenie. Dwie - dla każdego użytkownika łóżka - szafki nocne lub dwa stoliki nocne dopełnią sypialnianego krajobrazu. Na jednej z nich może zagościć ulubiony krem do rąk, a na drugiej budzik i stosik książek do przeczytania. Podczas wyboru modelu łóżka podwójnego kierujmy się nie tylko tym, aby wygodnie spała na nim dwójka osób. Pomyślmy też o liczbie przedmiotów do schowania. Do tego celu służą pojemne schowki z automatem wspomagającym, gdzie łatwo umieścić drugą zmianę pościeli, sezonowe poszewki na poduszki czy koce na zimę. Praktyczna półka w zagłówku pozwoli z kolei na przechowywanie drobiazgów i mini biblioteczki, a niektóre modele podwójnego łóżka posiadają nawet specjalną, wbudowaną w ramę ławeczkę. Dzięki niej spokojnie się przebierzesz i przygotujesz do nowego dnia.

Wszystkie modele tradycyjnych łóżek podwójnych i tych, które posiadają dodatkowe udogodnienia znajdziesz w Abra Meble. To obowiązkowe wyposażenie sypialni każdej pary.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.