Płytki do łazienki - zawsze modny sposób na ciekawe i praktyczne wnętrze

Położenie płytek w łazience wciąż jeszcze jest najpopularniejszym sposobem jej ozdobienia i jednocześnie zabezpieczenia przed nadmiarem wilgoci. Czym się kierować podczas wyboru?

Drewnopodobne płytki do łazienki.Drewnopodobne płytki do łazienki. Fot. Merkury Market

Glazura, terakota i gres do łazienki. Czym się różnią?

Kompleksowy remont łazienki wymaga od nas zakupienia różnych rodzajów płytek do łazienki. Podstawowe różnice pomiędzy nimi sprowadzają się do tego, że:

  • glazura - kładziona na ściany, po wypaleniu następuje pokrycie jej warstwą szkliwa, która zapewnia kolor, połysk i poprawia właściwości fizyczne produktu
  • terakota - znacznie bardziej twarda i odporna płytka podłogowa, którą wypala się w wyższej temperaturze; kładziona jest na podłodze
  • gres - dobrze sprawdzi się zarówno na ścianie, jak i na podłodze; dobrze znosi ekstremalne warunki

Płytki hiszpańskie do łazienki.Płytki hiszpańskie do łazienki. Fot. Merkury Market

Nasiąkliwość wodna i ścieralność płytek do łazienki

Płytki do łazienki nie mogą chłonąć zbyt wiele wilgoci. Nasiąkliwość wodna związana jest z rodzajem masy bazowej, szkliwem i przede wszystkim porowatością powierzchni. Większe pory decydują o wchłanianiu wilgoci w bardziej obfitych dawkach. Najlepiej postawić jest na grupę I o nasiąkliwości na poziomie 3 proc.

Parametr ścieralności płytek decyduje o tym, czy możemy je zastosować również na podłogi, czy też wyłącznie na ściany. W przypadku łazienki można stosować płytki w I klasie ścieralności - przeznaczone do miejsc o niewielkim natężeniu ruchu i pozbawionych bezpośredniej dostępności z zewnątrz budynku. 

Jaki styl płytek wybrać? Jakie kolory?

Styl aranżacji łazienki jest sprawą indywidualną. Warto jedynie zaznaczyć, że nie jesteśmy już skazani na gładkie modele o stonowanych kolorach. Współcześnie na rynku możemy nabyć produkty o bardzo zróżnicowanej estetyce. Wśród nich płytki łazienkowe o charakterze dekoracyjnym, które imitują:

  • drewno 
  • beton 
  • kamień

Zmienia się również podejście do kolorów. Jasne kolory, w tym beż i wanilia , wskazują na dążenie do harmonii. Stanowią dosyć klasyczny i typowy zestaw płytek łazienkowych, które dobrze współgrają z kolorem armatury. Coraz częściej pojawia się jednak zieleń boho lub butelkowa ze złotymi akcentami, ale też srebrne akcenty lub dość pokaźne motywy w kolorze czarnym. Zdarza się też, że nieco eksperymentuje się z doborem różnych kolorów. Przestrzeń łazienki zdecydowanie  przestaje być monotonna i odpowiednio dobrane płytki mają w tym swój udział.  

Jasne płytki do łazienki.Jasne płytki do łazienki. Fot. Merkury Market

Jakie płytki do małej łazienki?

Niewielka łazienka wymaga zastosowania rozwiązań, które wytworzą optyczne złudzenie, że przestrzeń jest znacznie bardziej przestronna. Wybiera się więc duże i błyszczące płytki o chłodnej barwie, ale z cienką fugą. Dla płytek rektyfikowanych, czyli równo przycinanych mechanicznie, spoina może mieć nawet 1,5 mm.    

Jakie fugi do płytek łazienkowych?

Stosowana w łazience zaprawa do wypełniania fug powinna mieć właściwości hydrofobowe i dokładnie wypełniać szczelinę pomiędzy dwiema płytkami. Panuje zasada, że wielkość płyt powinna współgrać z doborem grubości spoin. Im większe - tym fugi grubsze.  

Więcej o: