Drewnopodobne płytki do łazienki. Fot. Merkury Market
Kompleksowy remont łazienki wymaga od nas zakupienia różnych rodzajów płytek do łazienki. Podstawowe różnice pomiędzy nimi sprowadzają się do tego, że:
Płytki hiszpańskie do łazienki. Fot. Merkury Market
Płytki do łazienki nie mogą chłonąć zbyt wiele wilgoci. Nasiąkliwość wodna związana jest z rodzajem masy bazowej, szkliwem i przede wszystkim porowatością powierzchni. Większe pory decydują o wchłanianiu wilgoci w bardziej obfitych dawkach. Najlepiej postawić jest na grupę I o nasiąkliwości na poziomie 3 proc.
Parametr ścieralności płytek decyduje o tym, czy możemy je zastosować również na podłogi, czy też wyłącznie na ściany. W przypadku łazienki można stosować płytki w I klasie ścieralności - przeznaczone do miejsc o niewielkim natężeniu ruchu i pozbawionych bezpośredniej dostępności z zewnątrz budynku.
Styl aranżacji łazienki jest sprawą indywidualną. Warto jedynie zaznaczyć, że nie jesteśmy już skazani na gładkie modele o stonowanych kolorach. Współcześnie na rynku możemy nabyć produkty o bardzo zróżnicowanej estetyce. Wśród nich płytki łazienkowe o charakterze dekoracyjnym, które imitują:
Zmienia się również podejście do kolorów. Jasne kolory, w tym beż i wanilia , wskazują na dążenie do harmonii. Stanowią dosyć klasyczny i typowy zestaw płytek łazienkowych, które dobrze współgrają z kolorem armatury. Coraz częściej pojawia się jednak zieleń boho lub butelkowa ze złotymi akcentami, ale też srebrne akcenty lub dość pokaźne motywy w kolorze czarnym. Zdarza się też, że nieco eksperymentuje się z doborem różnych kolorów. Przestrzeń łazienki zdecydowanie przestaje być monotonna i odpowiednio dobrane płytki mają w tym swój udział.
Jasne płytki do łazienki. Fot. Merkury Market
Niewielka łazienka wymaga zastosowania rozwiązań, które wytworzą optyczne złudzenie, że przestrzeń jest znacznie bardziej przestronna. Wybiera się więc duże i błyszczące płytki o chłodnej barwie, ale z cienką fugą. Dla płytek rektyfikowanych, czyli równo przycinanych mechanicznie, spoina może mieć nawet 1,5 mm.
Stosowana w łazience zaprawa do wypełniania fug powinna mieć właściwości hydrofobowe i dokładnie wypełniać szczelinę pomiędzy dwiema płytkami. Panuje zasada, że wielkość płyt powinna współgrać z doborem grubości spoin. Im większe - tym fugi grubsze.