Lampy stojące - jak je wybrać?

Redakcja
08.10.2020 16:00
Lampy stojące to idealne rozwiązanie, kiedy zależy nam na tym, aby wnętrze było przytulne i funkcjonalne. Oświetlenie podstawowe może nie wystarczyć wieczorową porą, wówczas lampy stojące zagwarantują nam odpowiednie oświetlenie i wyjątkową atmosferę. Lampy stojące to nie tylko dodatkowe źródło światła, ale też dodatek do wystroju wnętrz, który może być dodatkową ozdobą każdego pomieszczenia.

LampaLampa Fot. Shutterstock

Dużą zaletą lamp stojących jest to, że są one mobilne i można je w każdym momencie przestawić wedle zapotrzebowania. Taka mobilna lampa może nam towarzyszyć pełniąc rolę lampy do czytania, oglądania filmów, lub być jedynie dekoracją wnętrza. Wybór lamp dostępnych na rynku jest bardzo duży. Lampy stojące charakteryzują się dużą różnorodnością styli i kształtów, a także dodatkowych funkcji. Lampy stojące dają wiele możliwości, dlatego warto się zastanowić, jaką lampę wybrać do naszego wnętrza i gdzie ją umieścić.

Czym się kierować podczas wyboru?

Wybierając lampę stojącą na wstępie warto się zastanowić jakie ma ona spełniać funkcje i w jakim pomieszczeniu będzie stać. Ważne są też wymiary lampy, rodzaj źródła światła i dodatkowe funkcje lampy takie jak obsługa za pomocą pilota, czy funkcja ściemniania. Lampę stojącą można kupić w wersji ekonomicznej, ale lampy stojące są też dostępne w bogatych luksusowych wersjach, z których każdy znajdzie odpowiedni model dopasowany do zasobności swojego portfela. Lampa może być atrakcyjnym dodatkiem do wnętrza, dlatego podczas wyboru nie warto kierować się jedynie obowiązującymi trendami, ale zastanowić się, który model będzie idealnie współgrał z aranżacją pomieszczenia. W zależności od stylu naszego wnętrza można wybrać lampę o tradycyjnym lub nowoczesnym designie. Różnorodność lamp dostępnych na rynku umożliwia dobór lampy odpowiedniej do stylu loftowego, boho, czy glamour.

Rodzaje lamp stojących

lampa loftlampa loft fot. shutterstock

W zależności od umiejscowienia lampy stojącej możemy wybrać lampy stołowe, lampy podłogowe, lampki nocne lub biurkowe. Każda z lamp ma swoje zastosowanie, dlatego przy wyborze warto pamiętać o tym, jakie funkcje na pełnić lampa w pomieszczeniu. Lampy stołowe są często mniejsze i mają za zadanie oświetlić głównie stół lub jego punkt. Lampy podłogowe mają zazwyczaj większy zasięg oświetlenia, dlatego będą idealne do czytania, szczególnie jeżeli wybierzemy lampę z regulowanym ramieniem. Lampki nocne mają za zadanie zapewnić delikatne światło strefowe, a jego włącznik powinien być zawsze na wyciągnięcie ręki, tak abyśmy mogli szybko włączyć światło w razie potrzeby. Lampki biurkowe pełnią funkcję techniczną i powinny być dobrane w taki sposób, aby praca i nauka przy nich nie męczyła oczu i dawała wystarczającą ilość światła. Wybierając lampę warto zwrócić uwagę na funkcję przyciemniania. Taka funkcja lampy pozwoli nam na łatwe regulowanie nasilenia światła w zależności od pory dnia i jej zastosowania.

Nowoczesne modele

Szeroki wybór materiałów i różnorodność modeli daje możliwość wyboru lampy do niemal każdego stylu wnętrza. Często wybieranym modelem do nowoczesnego wnętrza są lampy metalowe. Lampy te charakteryzują się tym, że konstrukcja jest wykonana z czarnej metalowej podstawy, a klosz z delikatnych metalowych drutów. Do tego typu lamp warto wybrać żarówkę ozdobną, która będzie nie tylko ozdobą lampy, ale jej światło nada pomieszczeniu oryginalnego klimatu. Tego typu lampy idealnie sprawdzą się w nowoczesnych lub loftowych wnętrzach.

Lampy stojące możecie kupić w sklepach Merkury Market. W ofercie znajdziecie szeroki wybór lamp, które dopasujecie do własnych potrzeb kreując klimatyczne i nastrojowe oświetlenie.

Więcej o: