Jakie listwy przypodłogowe wybrać i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Redakcja
11.10.2020 16:00
Listwy przypodłogowe to elementy wykończenia podłogi, które pełnią nie tylko funkcje estetyczne ale też praktyczne. Głównym celem listew przypodłogowych jest wykończenie podłogi i nadanie optymalnej szerokości dylatacji tuż przy ścianie. Są one łącznikiem pomiędzy podłogą i ścianą, oraz zabezpieczają ścianę przed ewentualnymi zabrudzeniami powstałymi w wyniku np. sprzątania.

Białe listwy przypodłogowe.Białe listwy przypodłogowe. Fot. Shutetrstock

Wybierając listwy przypodłogowe należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Duże znaczenie ma tu szerokość, wysokość, kształt, kolor, wzór, cena oraz materiał z którego są one wykonane. Listwy mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego warto  dowiedzieć się, czym się charakteryzują poszczególne rodzaje listew dostępne na rynku.

Funkcje listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe mają za zadanie maskować szczelinę dylatacyjną, która zabezpiecza posadzkę przed wybrzuszeniem spowodowanym wilgocią. Dobierając listwę należy pamiętać, że ważna jest jej grubość i szerokość. Powinna być ona na tyle gruba, żeby skutecznie zamaskować szczelinę. Listwy pełnią też funkcję ochronną poprzez zabezpieczenie ściany przed zabrudzeniem i uszkodzeniem, dlatego im większa będzie listwa tym więcej ściany będzie zabezpieczonej. Kolejnym ważnym zadaniem listew przypodłogowych jest ukrycie kabli i przewodów. W tym celu można nabyć specjalne listwy wyposażone w korytka i uchwyty i złączki, które umożliwią wyprowadzenie przewodów.

Rodzaje listew i ich specyfika

Listwy przypodłogowe PCV.Listwy przypodłogowe PCV. Fot. Merkury Market

Dużą popularnością cieszą się listwy przypodłogowe z PCV. Ich zaletą jest to, że są one dostępne w wielu wersjach kolorystycznych dopasowanych i dedykowanych do konkretnych paneli podłogowych. Ich cena nie jest wysoka, a jakość nie budzi zastrzeżeń. Jeżeli zależy nam na idealnym połączeniu koloru listew przypodłogowych z drzwiami, wówczas warto rozważyć zastosowanie listew przypodłogowych z MDF – u. Listwy te zazwyczaj są lakierowane w jednym z kilkunastu odcieni bieli, a cokoły z MDF – u łatwo dopasowują się do ściany i są wytrzymałe. Na rynku są dostępne również listwy przypodłogowe stalowe, metalowe i aluminiowe. Takie listwy sprawdzą się w holu, kuchni, pokoju dziennym, a nawet w gabinecie. Są to listwy najbardziej odporne na uderzenia, a dodatkowo pięknie wyglądają w zestawieniu z ciemnym drewnem. Jeżeli podłoga w pomieszczeniu jest drewniana, wówczas drewniana listwa przypodłogowa będzie dobrym wyborem. Drewniane listwy przypodłogowe wyglądają elegancko i dobrze się prezentują nawet w zestawieniu z wykładziną na podłodze. Drewniane listwy są trwałe i wysokiej jakości, ale są droższe od pozostałych.

Kolory

Kolor listew należy dopasować do ułożonej podłogi i do stolarki drzwiowej. Jak w każdym przypadku, ważne jest, żeby uzyskać spójny efekt wizualny. Kolor listew powinien być również dopasowany do koloru ścian, ewentualnych motywów dekoracyjnych na ścianie i do kolorów dominujących znajdujących się w pomieszczeniu. Kolory poszczególnych pomieszczeń w domu mogą się różnić, w takim przypadku, można dobrać odpowiednie przejścia kolorystyczne, które nie muszą być identyczne w całym domu, czy mieszkaniu.

A czy Ty już wybrałeś idealne listwy przypodłogowe do Twojego domu lub mieszkania? Jeżeli tak to czas na zakupy, a te zrobisz w sklepie Merkury Market, gdzie znajdziesz duży wybór listew przypodłogowych, łączników, zakończeń do listew i profili wykończeniowych do wykończenia podłogi. Wolisz zakupy w sklepie internetowym? Wejdź na www.merkurymarket.pl

Więcej o: