Szafki łazienkowe - jak o nie dbać, aby długo służyły i wciąż dobrze wyglądały?

Szafki łazienkowe to przede wszystkim rodzaj mebli, który ma bardzo praktyczny charakter. Powinny jednak również cieszyć oko estetyką. Niestety, łazienka jest pomieszczeniem, gdzie panują trudne warunki dla mebli, które dość szybko się zużywają i wiele tracą ze swojego designu. W jaki sposób przedłużyć ich żywotność? Oto garść pomocnych uwag.

ŁazienkaŁazienka Fot. Shutterstock

Od czego zacząć dbanie o meble łazienkowe?

Najbardziej skutecznym sposobem w walce z łazienkową wilgocią jest zapobieganie gromadzeniu się jej nadmiaru. Bez odpowiedniej wentylacji i cyrkulacji powietrza problemy dopadną nie tylko meble, ale nawet i ściany pomieszczenia. Ograniczenie działania wilgoci to więc pierwszy krok w kierunku zapewnienia szafkom łazienkowym długiej żywotności.  

Impregnacja i bieżące naprawy

Zapobieganie niszczeniu się szafek łazienkowych musi być odpowiednio dobrane do materiału, z którego je stworzono. Podstawową zasadą wykorzystania w łazience bardzo pięknych i szykownych, ale też wrażliwych mebli drewnianych, jest odpowiednia impregnacja materiału. Warto też dodać, że nie każde drewno będzie się dobrze nadawało do takiego celu. Zawsze jednak zabezpieczenie go np. olejowoskiem ograniczy wchłanianie szkodliwej wilgoci. Szafki łazienkowe lakierowane powinny być zabezpieczone przed zniszczeniem zewnętrznej warstwy ochronnej, co mogłoby zakończyć się wchłanianiem wilgoci do wewnątrz i ‘’puchnięciem’’ mebli.  

Dobór odpowiedniego środka czyszczącego

Aranżacje łazienkiAranżacje łazienki Fot. Pexels

Zabierając się za czyszczenie szafek łazienkowych mamy do wyboru liczne preparaty, które według producentów bardzo ułatwią walkę z łazienkowym brudem. Należy jednak bardzo uważać: niektóre z nich, zwłaszcza niewłaściwie zastosowane, mogą uszkodzić blaty i sprawić, że szafki kuchenne utracą estetyczny wygląd. Powierzchni lakierowanych i laminowanych nie można czyścić proszkami, ponieważ pozostawiają na nich widoczne rysy. Niekiedy wystarczy woda z odrobiną octu. Trzeba też unikać preparatów zawierających chlor. Najlepiej zabierać się do czyszczenia wyposażonym w ściereczki z mikrofibry, które doskonale i delikatnie spełniają swoją rolę. 

Regularne czyszczenie to podstawa

Nic tak nie przyspiesza starzenia się i utraty estetyki szafek łazienkowych, jak zaniedbanie łazienki jeśli chodzi o jej czystość. Dzięki częstemu sprzątaniu minimalizujemy np. powstawanie pleśni na meblach. Nie będą też konieczne radykalne metody, których użyć trzeba zwłaszcza w przypadku starych zabrudzeń na jasnych blatach. 

Sprzątać należy nie tylko fronty szafek łazienkowych

Zachowanie porządku i regularne czyszczenie w łazience wymaga nie tylko dbania o zewnętrzne powierzchnie szafek łazienkowych, ale też o ich wnętrza. Zbiera się tam kurz, nierzadko też np. włosy, które sprzątać trzeba półka po półce. Przy sprzątaniu z użyciem np, wilgotnej ściereczki ważne jest, aby dokładnie osuszyć półki przed zamknięciem. Wilgoć wewnątrz również może być czynnikiem niszczącym, z pewnością zaś wspomoże też namnażanie się bakterii i chorobotwórczych drobnoustrojów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA