Szafka łazienkowa: jak wybrać interesujący słupek do łazienki?

KaM
18.10.2020 16:00
Szafka łazienkowa typu ''słupek'' jest standardowym wyposażeniem łazienki. Nie oznacza to jednak, że musi być nudna i sztampowa. Idealny słupek będzie dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Jak go wybrać i czym się kierować? Oto kilka praktycznych porad.

Szafki łazienkowe.Szafki łazienkowe. Fot. Merkury Market

Dlaczego warto dobrze wybrać słupek łazienkowy?

Nie na darmo przyjęło się, że to właśnie dobrze dobrany słupek łazienkowy odpowiada za funkcjonalność łazienki. Dzięki niemu każdy z przydatnych przyborów znajduje właściwe dla siebie miejsce. Słupki odznaczają się tym, że są wysokie i smukłe - dobrze, aby można było regulować wysokość półek w ich wnętrzu. Dzięki temu można będzie swobodnie dopasowywać przestrzeń w meblu, żeby przechowywać w niej różnej wielkości przedmioty. Przydadzą się też szuflady na najdrobniejsze rzeczy.  

Jak głęboki powinien być słupek łazienkowy?

Tego rodzaju szafka łazienkowa wręcz stworzona jest do wyposażenia niewielkich pomieszczeń. W praktyce nie potrzebujemy również w jej przypadku miejsca na bardzo dużą ilość przedmiotów. Nic więc dziwnego, że głębokość słupka wynosi od 20 do 50 cm. Najczęściej takie wymiary w zupełności wystarczają, aby sprawdzić się w przestrzeni łazienki.  

Jakie rodzaje słupków łazienkowych mamy do wyboru?

Szafki łazienkowe w kolorze naturalnego drewna.Szafki łazienkowe w kolorze naturalnego drewna. Fot. Merkury Market

Nie tylko głębokość, ale też inne elementy budowy różnicują słupki. Mamy do wyboru między innymi szafki łazienkowe:

  • podwieszane - chodzi o modele o stosunkowo małej wysokości; dzięki ich zastosowaniu można przestrzeń pod szafką wykorzystać w dowolny sposób np. poprzez przechowywanie tam najcięższych przedmiotów lub ustawienie innego mebla
  • narożne - niekiedy cenna, ale niewykorzystana przestrzeń pojawia się w narożniku łazienki i to właśnie on powinien zostać zagospodarowany
  • z lustrem - opcja łącząca szafkę z lustrem pozwala na oszczędność miejsca
  • otwarte - pomysł do bardzo małych łazienek, gdzie otwieranie drzwi będzie odejmowało dodatkowo nieco miejsca 
  • z koszem na bieliznę - uchylny kosz przeznaczony do przechowywania bielizny to jeszcze jeden sposób na zaoszczędzenie miejsca tak, aby zmieścić maksymalnie dużą ilość potrzebnych rzeczy.

Słupek dostosowany do stylu szafek łazienkowych

Bardzo często słupki kupuje się w zestawach z innymi rodzajami szafek łazienkowych. Dzięki temu nie ma problemów z zestawieniem z nich jednego stylu. Wybór jest bardzo duży - w dużej mierze ułatwia go zastosowanie stosunkowo taniego, trwałego i podatnego na rozmaite rodzaje wykończeń materiału w postaci płyty MDF. Można też spotkać piękne egzemplarze z drewna, ale to powinno być dobrze zabezpieczone np. poprzez nałożenie olejowosku. Wśród nowoczesnych słupków łazienkowych znajdziemy ciekawe modele, które wykończone zostały z użyciem podświetlenia LED. Można wybierać matowe lub błyszczące fronty. Dobrym wyborem będzie przy tym zakupienie słupka na niewysokich nóżkach, co ułatwi właściwą cyrkulację powietrza pod spodem, co jest cenne przy wysokim poziomie wilgoci panującym najczęściej w łazience.