Nietypowe i pomysłowe - szafki na buty w niecodziennych stylizacjach

Szafki na buty to meble bardzo potrzebne - pomagają nam utrzymać porządek w domu i stąd ich popularność. Nie muszą jednak być typowe i nudne. Oto kilka intrygujących rozwiązań.

Szafki na buty - przede wszystkim funkcjonalne

Szary wieszak ścienny, szafa i szafka na buty.Szary wieszak ścienny, szafa i szafka na buty. Fot. Abra Meble

Niezależnie od wybranego designu, szafki na buty są przede wszystkim meblami praktycznymi. Znajduje w nich swoje miejsce obuwie, które w innym przypadku mogłoby bez ładu być porozrzucane po mieszkaniu ze szkodą dla estetyki i swobodnego funkcjonowania we wnętrzu. Przy ich wyborze zwróćmy więc uwagę na:

  • ilość i głębokość półek (14 do 42 cm)
  • materiał odpowiednio odporny na wilgoć i urazy mechaniczne
  • wymiary dopasowane do naszego przedpokoju
  • atrakcyjny design
  • wygodnie otwierające się drzwi
  • ewentualne dodatkowe funkcje

Transparentna szafka na buty

Przykładami mniej typowych szafek na buty są modele transparentne, które wykorzystano z przezroczystego plastiku. Wbrew pozorom, dzięki szczelnemu zamknięciu, mogą stanowić ułatwienie w zakresie dbałości o czystość wewnątrz. Można dzięki nim elegancko wyeksponować ulubione modele szpilek lub butów sportowych. Dodatkowo są trwałe i nie ulegają niszczącemu działaniu wilgoci. Kupimy je również relatywnie niedrogo - za mniejsze modele sprowadzone ze sklepu internetowego zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Minusy? Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie ekologiczne. 

Industrialna szafka na buty

Dobry styl może też kryć się w prostocie. Wiedzą o tym osoby, które pokochały styl industrialny. Szafki na buty wykonane w zgodzie z nim są dość proste, jednocześnie zaś efektowne. Wystarczy połączyć drewniany blat z kawałka grubej deski ze stelażem zespawanym ze stalowych profili. Jego integralną częścią będą półki na obuwie wykonane z metalowej kratki również obramowanej profilem. Świetnie wygląda zwłaszcza wtedy, gdy deskę zaimpregnujemy preparatem podkreślającym charakter naturalnego usłojenia, profile zaś pomalujemy na czarno. Można taką szafkę na buty wykonać samemu - oczywiście przy odrobinie wprawy i posiadaniu nieco bardziej rozbudowanego asortymentu narzędzi.

Szafka na buty ze starej skrzynki

Wykonanie szafki na buty może być też doskonałym przykładem projektu DIY. Modne już od pewnego czasu meble z palet, coraz częściej sąsiadują we wnętrzach z oryginalnymi przedmiotami wykonanymi z drewnianych skrzynek po owocach. Jak zabrać się do takiej pracy?

  • Oczyść skrzynkę - w sklepach internetowych można już kupić oczyszczone skrzynki gotowe do montażu. Posiadając używaną wcześniej skrzynkę na owoce, należy zacząć od jej szlifowania przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Używając papieru, zaczynamy od niskiej gradacji, kończymy na wysokiej.
  • Malowanie lub impregnacja - doczyszczoną skrzynkę można pomalować na pasujący nam kolor lub poddać impregnacji tak, aby zachować estetykę naturalnego drewna i ochronić ją przed działaniem wilgoci.
  • Wykonaj półki - można je zrobić z deseczek lub grubej płyty OSB i również zaimpregnować lub pomalować; przytwierdzamy standardowo wkrętami przy pomocy wkrętarki. 
  • Zdobimy szafkę na buty według uznania.
  • Mocujemy nóżki - można wybrać gotowe nóżki meblowe z kółeczkami lub zastosować przycięte równo klocki drewna.
Więcej o:
Copyright © Agora SA