Aranżacja małej kuchni - 10 pomysłów na projekt małej kuchni

KaM
11.12.2020 12:00
Mała kuchnia może być nie tylko funkcjonalna, ale też nadzwyczaj stylowa. Nie jest potrzebna wielka przestrzeń, aby stworzona aranżacja została doceniona przez gości i podobała się nam samym, bo przecież to jest najważniejsze. O to kilka kuchennych inspiracji dostosowanych do małych pomieszczeń.

Białe kafelki w kuchni.Białe kafelki w kuchni. Fot. Shutterstock

Mała kuchnia z wyspą

Popularne rozwiązanie wielu nowoczesnych wnętrz to aneks kuchenny. Jego wybór dyktowany jest często przez brak miejsca. Niewielka kuchnia z wyspą wymaga zachowania pewnych zasad: najlepszym modelem jest w jej przypadku blat prostokątny i ażurowy, który pełni jednocześnie funkcję przestrzeni roboczej. Komfort pracy zapewni już model o wymiarach 80x60 cm i wysokości 90 cm wspierający się o dwie szafki. Można też postawić na większy projekt i umieścić w nim zlewozmywak lub kuchenkę, co też pozwoli oszczędzić miejsce. Nawet mała kuchnia w bloku powinna wystarczyć, aby można było zrealizować taki projekt.

Mała kuchnia z wyspą - stołem

Gdy w naszym mieszkaniu jest mała kuchnia, aranżacje powinny bezwzględnie oszczędzać przestrzeń, co rodzi interesujące pomysły. Jednym z nich jest połączenie funkcjonalności wyspy kuchennej ze stołem. Można go wykorzystać nawet w bloku, przy nowoczesnej lub klasycznej stylistyce. Do frontu wyspy można dostawić wysoki stolik barowy z dwoma hokerami. Warto, żeby takie meble kuchenne nie były zbyt bogato zdobione, co mogłoby wyglądać zbyt okazale - w końcu to mała kuchnia w bloku.

Mała kuchnia w bloku - styl angielski

Popularny w kuchni styl angielski kojarzony jest z prostotą, która musi się łączyć z przytulnością. Meble kuchenne do małej kuchni muszą być w tym przypadku klasyczne, zestawione ze sobą i wykonane z dbałością o detale. Wiele zyskamy dzięki takiemu ustawieniu zwłaszcza w przypadku jednorzędowej kuchni w bloku. Ważne jest też, że sprzęt AGD umieścimy w zabudowie. Dzięki takiemu projektowi możemy użyć mebli kuchennych vintage.

Projekt małej kuchni w stylu glamour

W małych kuchniach można też wykorzystać efekt glamour z błyszczącymi frontami szafek, najlepiej białymi. Kolor ścian również powinien być jasny - światło odbijające się we frontach wytworzy złudzenie znacznie większej przestrzeni. Mała kuchnia w bloku stanie się optycznie bardziej przestrzenna. Świetnie sprawdzi się w przypadku ustawienia w kształcie litery L. Również w tym przypadku sprzęt AGD powinna skrywać zabudowa.

Aranżacje małej kuchni - styl skandynawski

Biała kuchnia. Biała kuchnia.  Merkury Market

Małą kuchnię warto zaaranżować w zgodzie z zasadami stylu skandynawskiego, który sprawdzi się zarówno w przypadku pomieszczeń w kształcie litery L, jak i innych. Gdy nie ma zbyt wiele miejsca, świetnie zaprezentują się jasne ściany i minimalistyczne szafki - koniecznie drewniane. Próbując zagospodarować wyjątkowo małą kuchnię, możemy postawić na niewielki blat na zawiasach, który można złożyć, służący zamiast stołu. Również w większych przestrzeniach skandynawski minimalizm może być dobrym wyborem dla osób, których tempo życia jest szybkie i cenią sobie prostotę połączoną z funkcjonalnością.

Aranżacja kuchni w szarości

Małe kuchnie wcale nie będą nudne, jeśli aranżacja zostanie zaprojektowana z przewagą barwy szarej. Umiejętna gra różnymi odcieniami szarości, wspartej np. metalicznym designem kuchenki i lodówki, może stanowić intrygującą dekorację nawet małych kuchni w bloku. Szafki mogą być ciemniejsze od blatów i paneli podłogowych - meble kuchenne mogą być np. grafitowe. Małą kuchnię urządzoną w taki sposób docenią zwłaszcza zwolennicy nowoczesnego designu i funkcjonalnych rozwiązań. 

Rustykalna aranżacja kuchni w bloku

Do małych kuchni w bloku możemy też wprowadzić wątek rustykalny. Ciepła i sielska stylizacja w dużej mierze zależy od mebli kuchennych. Warto postawić na ''babcine'' szafki, ale tworząc projekt małej kuchni w takim stylu, możemy też umieścić w niej meble umiejętnie postarzane. Aranżacja małej kuchni polega jednak w tym przypadku przede wszystkim na umiejętnym doborze dodatków - zwłaszcza naczyń, kuferków, skrzynek i rękodzieła z wikliny.

Więcej o: