Szafa ażurowa - jak zrobić? Porady aranżacyjne

Redakcja
27.12.2020 12:00
Szafy ażurowe to idealne rozwiązanie pod względem praktycznym oraz estetycznym. Meble takie jak szafy do sypialni czy szafy do przedpokoju również mogą posiadać ażurowe fronty, dzięki czemu nasze półki garderoby zostaną zgrabnie ukryte przed wścibskimi spojrzeniami. Ażurowe drzwi do szaf to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy dobrego przewietrzenia naszych rzeczy. Z uwagi na ich atrakcyjny i uniwersalny wygląd doskonale dopasują się do każdego wnętrza. Będą doskonałym uzupełnieniem stylu klasycznego czy nowoczesnego, dobrze odnajdą się również jako ciekawy akcent skandynawskiego stylu. Styl boho także będzie dobrym miejscem na zainstalowanie skrzydeł z ażurowymi elementami, zwłaszcza, gdy drewno lub płyta będą miały naturalny, ciepły kolor i wzór.

Szafa ażurowa.Szafa ażurowa. Fot. Shutterstock

Jak wyglądają szafy ażurowe?

Szafa o ażurowej budowie to zwykle drzwi ażurowe założone do naszej szafy wnękowej. Drzwi wyróżniają się specyficzną budową - na drewnianej ramie ułożone są cienkie deseczki tak, by tworzyły się miedzy nim jedno lub dwucentymetrowe odstępy. Deseczki mogą być ułożone pionowo, poziomo lub w fantazyjne kształty - wybór wzoru zależy tylko od nas i naszej wyobraźni. Tak skonstruowane drzwi pozwalają na dobrą cyrkulację powietrza, jednocześnie w estetyczny sposób ukrywając wnętrze szafy wnękowej. Ażurowe drzwiczki ponad to posiadają ciekawą formę, choć prostą, to zarazem estetyczną. Doskonale dopasują się do większości wnętrz. Kolor biały drzwiczek to doskonała propozycja na zaaranżowanie wnętrza skandynawskiego, które ostatnio staje się coraz bardziej popularne u nas. Białe fronty to także dobra opcja do wnętrz klasycznych. Ciemniejszy kolor na pewno sprawdzi się w odważnych, nowoczesnych wnętrzach. Drzwi można również pozostawić w ich naturalnym kolorze - zabezpieczając je jedynie lakierem lub nawet pozostawiając wyczyszczone na gładko, dzięki czemu ocieplimy nasze wnętrze widokiem jasnego lub ciemnego, naturalnego drewna. Warto, aby wybierając kolor i styl drzwi zwrócić uwagę na pozostałe meble w pomieszczeniu, zachowując jednolitą aranżację.

Projekt

Zanim przystąpimy do zakupu lub wykonania drzwiczek ażurowych warto stworzyć wstępny projekt. Sprawdźmy, jakie wymiary ma nasza szafa do sypialni czy przedpokoju, zastanówmy się, jakiej wielkości i ile ma być drzwi. Dużą szafę możemy spokojnie zaopatrzyć w dwoje lub nawet troje drzwi. Do małej garderoby (0 szerokości do 90 cm) wystarczą jedne ażurowe drzwi. Wymiar wnęki ma zatem ogromne znaczenie, bo od tego zależy, jak dużo drzwi będziemy potrzebować.

W małej przestrzeni warto zastanowić się nad montażem drzwi przesuwnych. W garderobie na wymiar będzie to wyjątkowo proste i praktyczne. Drzwi przesuwne do doskonałe rozwiązanie na szeroką garderobę, zwłaszcza, gdy miejsca przed nią mamy niewiele - ograniczają nas inne meble w pomieszczeniu lub sam niewielki rozmiar pokoju.

Ażurowe drzwi najczęściej wykonane są z drewna - deseczek sosnowych lub płyty meblowej (tak zwanej MDF). Pierwsza wersja na pewno będzie atrakcyjna, naturalny kolor drewna ociepli wnętrze. Zaletą płyty MDF z kolei jest jej stosunkowo niski koszt. lakierowana płyta MDF to doskonałe rozwiązanie również wtedy, gdy jesteśmy zainteresowani drzwiami w białym kolorze - jej czyszczenie jest wyjątkowo łatwe, co na pewno docenią ci, którzy lubią utrzymywać porządek w mieszkaniu. Doskonałą zaletą tych mebli jest to, że możemy poddawać je prostej renowacji i przeróbkom, dzięki czemu, w razie zmiany aranżacji naszego wnętrza, nie musimy decydować się na wymianę wnękowej garderoby, a jedynie możemy pokusić się o przemalowanie lub przerobienie samych skrzydeł.

Montaż szafy ażurowej

Otwierane drzwi ażurowe montuje się zwykle na zawiasach puszkowych. Zaleca się, aby na jedne skrzydło montować co najmniej trzy zawiasy puszkowe. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilna i będzie służyć nam przed długie lata. Szafa przesuwna będzie wymagała do montażu odpowiednich szyn, po których będą sunęły ażurowe skrzydła. Elementy do montażu możemy kupić w marketach budowlanych, a do ich zamocowania wystarczą najprostsze narzędzia.

Więcej o: