Komoda z palet: Jak zrobić?

Meble z palet są nie tylko modne, bo wpisują się w styl less waste, ale też dość tanie. Oczywiście tylko wtedy, gdy do zakupionych za niewielkie pieniądze materiałów dołożymy własny czas i wysiłek. Jak zrobić przydatny mebel z drewna pochodzącego z odzysku? Podpowiadamy.

Ile kosztują komody z palet? Ceny materiałów

Do zalet drewnianych mebli pochodzących z recyklingu należy właśnie ich ekologiczny charakter i ciekawy design, który można w różny sposób zaakcentować interesującym wykończeniem. Może to być efekt naturalnego drewna, barwienie poprzez użycie bejcy lub malowanie farbą. W ostatnim przypadku korzysta się też z przecierek i bardziej wysublimowanych efektów dodających meblom uroku. Europalety są też stosunkowo lekkie, nie będziemy mieć problemu z ich przestawianiem, ale i trwałe. Zachęcają także ceny. Warto więc o wykonanie samemu takiego projektu - w social mediach pojawia się wiele relacji z takich prac, które przyciągają duże zainteresowanie. Wiadomo przecież, że tworzenie profilu z unikalną treścią jest bardzo cenione.

Ile kosztują palety?

Dzięki zastosowaniu palet z odzysku można zaoszczędzić znaczącą kwotę w stosunku do zakupu gotowych mebli. Ewentualnie możemy mieć komodę, łóżko czy meble ogrodowe z trwałego i pięknego drewna, nie zaś z płyty laminowanej o znacznie niższej trwałości.

Ile kosztują palety? Zależy od tego, którą z dwóch dróg zdecydujemy się pójść:

  • pozyskanie używanych palet najlepiej wpisuje się w podejście DIY, ale wymaga większego wkładu pracy; ceny takich europalet zaczynają się już od 6 do 7 zł za sztukę
  • zakup przygotowanych do wykonania mebla europalet, które nigdy nie były wykorzystywane; można je zamówić nawet w sklepach internetowych, ale cena waha się od 15 do 25 zł

Pozostałe koszty

Projekt wymaga też zastosowania stalowych kątowników, śrub i wkrętów. Potrzebna będzie również farba lub impregnat. Meble z palet są tanie o tyle, o ile posiadamy już podstawowe narzędzia potrzebne do ich wykonania. Ewentualnie możemy niektóre z nich od kogoś pożyczyć. Całość powinna się zamknąć w 100 lub 150 zł - ważny jest rodzaj wykończenia (np. lakierobejca będzie z reguły droższa od farby itd.). Może się jednak okazać, że nabywając palety po bardzo okazyjnej cenie, zapłacimy jeszcze mniej.

Komody z palet - czego będziesz potrzebować?

Meble z palet mogą być bardziej lub mniej materiałochłonne. Wykonanie prostej komody stworzonej z palet jest znacznie mniej kosztowne, niż realizacja pomysłów DIY dotyczących łóżka lub kompletu mebli ogrodowych. W jej przypadku zapotrzebowanie na drewno jest znacznie mniejsze. Czego potrzeba?

Materiały i sprzęty

W tym miejscu stawiamy na naprawdę najprostsze meble. Do ich wykonania wystarczą dwie europalety o standardowych wymiarach 120 × 80 cm (wysokość x szerokość). Pamiętajmy, że takie same gabaryty będzie miał docelowy mebel. Oprócz nich będą potrzebne:

  • miara zwijana
  • przymiar kątowy
  • ołówek
  • piła
  • papier ścierny z uchwytem (średnioziarnisty lub drobnoziarnisty) lub szlifierka kątowa
  • wietarko-wkrętarka
  • śruby do drewna
  • łom do wyciągania gwoździ (tzw. ''łapka'')
  • kątowniki stalowe

Konstrukcja komody z palet krok po kroku

Wykorzystanie palety jako surowca do stworzenia komody do salonu nie jest trudne - wystarczy zastosować kilka prostych czynności. Meble tego rodzaju łatwo jest zrobić nawet osobie niezbyt wprawionej w domowym majsterkowaniu. Do usunięcia gwoździ używa się ''łapki'' budowlanej.

Meble z paletMeble z palet Fot. Shutterstock

Krok 1: Usunięcie dwóch desek z każdej z palet

Należy odbić po dwie deski z każdej spośród palet tak, aby pozostała środkowa i dwie zewnętrzne. Wyjęte z palety drewno posłuży później jako materiał do stworzenia korpusu mebla.

Krok 2: Wycięcie trzech listew długich na 35 cm

Odznaczamy ołówkiem interesującą nas długość i docinamy przy pomocy piłki. Osoby posiadające odpowiedni sprzęt, mogą zaoszczędzić czas dzięki użyciu do cięcia palet pilarki tarczowej lub wycinarki do drewna.

Krok 3: Szlifowanie palet papierem ściernym lub szlifierką kątową

Znacznie szybciej przebiegać będzie szlifowanie palety dzięki użyciu szlifierki z założoną odpowiednią tarczę, ale przy jej braku powinien w zupełności wystarczyć papier ścierny o średniej lub drobnej granulacji. Dzięki szlifowaniu meble z palet będą ładniejsze i przyjemniejsze w dotyku.

Krok 4: Zamocowanie desek 35 cm do czoła palety

Wykorzystujemy wiertarko-wkrętarkę i wkręty lub śruby przeznaczone do drewna. Mają być mocowane prostopadle i wystawać ponad wysokość leżącej palety.

Krok 5: Mocowanie desek 120 cm do przytwierdzonych wcześniej desek 35 cm

Dzięki temu powstaje górna półka szafki (muszą być przytwierdzone równolegle z biegiem desek tworzących paletę). Poniżej, dzięki kątownikom, możemy przytwierdzić kolejne. Zamocowanie szuflad (możemy je zbić lub kupić gotowe) to już nieco trudniejszy element.

Krok 6: Przytwierdzamy szafkę do ściany dzięki użyciu kątowników i wykańczamy

Do wykończenia szafki z palet możemy użyć farby, ale też lakierobejcy lub lakieru. Niekiedy dodaje się też ozdobne efekty postarzenia lub różnego rodzaju przecierki. Takie meble z palet świetnie się też prezentują po wcześniejszym opaleniu.

Meble z paletMeble z palet Fot. Shutterstock


 

Więcej o:
Copyright © Agora SA