Jak zrobić szufladę? Prosta instrukcja i przydatne porady

Wykonanie szuflady z dnem, tyłem i frontem nie musi być zadaniem, z którym potrafi się zmierzyć jedynie stolarz. Zrobiona z płyty i wysuwana na prowadnicy, może być stworzona nawet przez kogoś, kto nigdy wcześniej nie wykonywał takich przedmiotów. Jak to zrobić krok po kroku?

Szafka z szufladami.Szafka z szufladami. Fot. Shutterstock

Jak zrobić szuflady? Potrzebne materiały i narzędzia

Wybór frontów powinien być przeprowadzony tak, żeby szuflada pasowała do szafki, ale też komody lub biurka. Na całe szczęście możemy wybierać płyty o bardzo różnym designie - kolor frontu może imitować drewno, ale też być nowoczesny i nie bardzo przypominać naturalny materiał. Analogicznie wybieramy kolor kawałków płyty, które posłużą jako dno, boki i tył. Bardzo często zdarza się też, że np. w przypadku kuchni stawia się na biały front, ale też ten sam kolor dna i innych elementów.

Warto zauważyć, że sposób wykonania poszczególnych części musi być dobrany do pomieszczenia w domu, gdzie będzie wykorzystana szuflada. Jeśli będzie to element mebli do garażu - możemy skorzystać ją z płyt OSB.

Potrzebne będą też prowadnice - chyba że wykorzystamy całą przestrzeń półki, w którą będziemy wsuwać szufladę. Poza tym przydadzą się: pilarka, wkrętarka, wiertarka z wiertłem 25 - 35 mm.

Montaż szuflady krok po kroku

Przygotowujemy wymiary naszej szuflady. Musimy dokładnie określić, ile będzie miała długości, szerokości i wysokości.

Jak przymocować szufladę do szafki? Wybór prowadnicy

Wnętrze, które lubi drewno.Wnętrze, które lubi drewno. Fot. Abra Meble

Od głębokości szuflady będzie zależała długość prowadnic. Ważne jest, żeby wybrać je w ten sposób, żeby były funkcjonalne. Wymienia się najczęściej prowadnice:

  • kulkowe - najczęściej stosowany z uwagi na swoją funkcjonalność i dosyć dużą wytrzymałość. Do ich instalacji wykorzystuje się bok korpusu szafki. Ich zaletą bywa to, że wytrzymują nawet bardzo znaczne obciążenie - bywa, że ponad 100 kg. Stosując je, można także liczyć na dodatkowe funkcje w postaci całkowitego wysuwu szuflady, jej cichego domyku lub samodomyku.
  • rolkowe - ten rodzaj prowadnic jest tani i łatwy w montażu. W ich przypadku hasło ''zrób to sam!'' może być zrealizowane szybko i bez zbędnych trudności. Taki system wysuwania szuflad także przytwierdza się do korpusu. Części składające się na mechanizm są pokryte lakierem, co pozwala je dopasować do wyglądu wewnętrznej części szafki. Stosujemy je jednak do szuflad niewielkich wymiarów, gdzie nie będzie ciężkich rzeczy. Tym niemniej - będą odpowiednie do wielu projektów DIY.
  • dolnego montażu - przytwierdza się je do dna, pod którym są dobrze ukryte. Pozwala to na ładne wyeksponowanie wewnętrznej powierzchni zwłaszcza przy szufladach wykonanych z drewna. Bok szafki będzie się lepiej prezentował. Taki sposób wysuwania szuflady odznacza się precyzją i dobrą wytrzymałością. Pełny wysuw, częściowy lub cichy domyk także w tym przypadku mogą być dodatkowymi funkcjonalnościami szuflady.

Szafka - zrób to sam!

Po zdjęciu najważniejszych wymiarów, zdecydowaniu się na rodzaj frontu i wyborze prowadnicy, przystępujemy do wykonania właściwej szuflady, na której przecież najbardziej nam zależy. Rozpoczynamy od nawiercenia otworów we fragmentach płyty, które stworzą korpus. Jeśli nie posiadamy ich przygotowanych pod wymiar - musimy dociąć w odpowiedni sposób przy użyciu pilarki tarczowej. Do połączenia możemy użyć kołków drewnianych lub wkrętów (gdy mniej zależy nam na estetyce szuflady, bardziej na jej funkcjonalności). Alternatywnym sposobem stworzenia korpusu może być zastosowanie kleju. Do korpusu mocujemy front. Można poświęcić nieco więcej czasu i do szuflady z płyty dopasować front drewniany. Dodatkowo możemy uzyskać ciekawy efekt dzięki frezowaniu lub innym zabiegom (np. postarzaniu frontu szuflady).

Montaż prowadnicy trzeba zacząć od zaznaczenia miejsca, w którym kończy się krawędź frontu. Na tym etapie bardzo istotna jest precyzja. Musi być ona umieszczona nieco powyżej poziomu montażu frontu tak, aby z łatwością utrzymywała korpus szuflady. Jednocześnie warto, żeby była odsunięta od krawędzi szafki o kilka milimetrów tak, żeby łatwiej było szufladę dopchnąć. Prowadnice musimy przykręcić do boku na równej wysokości. Trzeba pamiętać, żeby w razie wątpliwości zawsze sugerować się instrukcją pozostawioną przez producenta. Drugą część prowadnicy (np. w przypadku kulkowej) mocujemy do szuflady. Całość jest gotowa.

Więcej o:
Copyright © Agora SA