Szafa z przesuwanymi drzwiami - jak ją samodzielnie wykonać? Podpowiadamy

Dobry projekt szafy przesuwnej pozwala nam na doskonałe zagospodarowanie przestrzeni. Takie drzwi dają oszczędność miejsca, ale mogą być też bardzo efektowne. Ważne, że montaż można też wykonać samemu. Nie jest to bardzo trudne, ale trzeba wykazać się skrupulatnością i pamiętać o kilku ważnych etapach prac.

Jak zrobić szafę z drzwiami przesuwnymi? Wymiary

Szafę posiadającą drzwi przesuwne można zaprojektować w postaci szafy wnękowej lub wolnostojącej. Wiele zależy od nas - modele wnękowe to takie, które wykonuje się na wymiar. Wolnostojące zaś niekoniecznie. W pierwszym przypadku zaleca się takie wymierzenie przestrzeni, żeby:

  • wnętrze szafy było dość dobrze dopasowane do naszych potrzeb: półki i wieszaki powinny się znaleźć w środku w takiej ilości i rozmiarze, które zapewnią nam wygodne korzystanie z mebla
  • zagospodarowane zostało miejsce na całej powierzchni ściany od góry do dołu - tak ograniczona przestrzeń zapewni funkcjonalność - z reguły część ściany ponad szafą pozostaje niewykorzystana, tutaj możemy ją zagospodarować. Zapobiegnie to również osiadaniu kurzu w niedostępnych miejscach.
  • funkcjonalnie zamontować skrzydła drzwiowe.

Pamiętajmy, że wymiary muszą być zdjęte bardzo dokładnie - musimy przecież dobrze dobrać prowadnice i dociąć lub zamówić płyty meblowe.

Jak zrobić szafę? Projekt mebla

Projektując mebel, musimy zadbać o:

  • funkcjonalność - właściwe rozplanowanie wnętrza szafy to podstawa. Oczywiste jest, że każdy ma nieco inne potrzeby odnośnie tego, co chciałby pomieścić w swojej szafie. Nie ma więc sensu usilne kopiowanie rozwiązań, które napotkamy w Internecie lub innych modelach szaf. Jej projektowanie na wymiar ma tę zaletę, że dostosowujemy rozwiązanie nie tylko do wymiarów pomieszczenia, ale też do własnych potrzeb. Można zaprojektować szafę płytką o głębokości 30 cm lub przeznaczoną na bardziej okazałe ubrania - wówczas powinna mieć 60 cm.
  • materiał wykonania - dominują dość tanie, ale estetyczne płyty meblowe. Ich kolejnymi zaletami są zróżnicowanie jeśli chodzi o design i łatwość w obróbce. Stworzone z nich szafy nadają się do przedpokoju, ale też sypialni lub garderoby. Oczywiście są tańsze, niż meble drewniane.
  • system drzwi przesuwnych - na rynku oferuje się kilka rodzajów mechanizmów, które pozwalają na przesuwanie dwóch lub więcej skrzydeł. Składają się na nie prowadnice, okucia, rolki, listwy i profile łączące, które uzupełnia się drobniejszymi elementami. Występują jako jednotorowe, dwutorowe lub przeznaczone na więcej torów, po których poruszać się będą skrzydła. Można wybrać system prowadnicy górnej lub dolnej, gdzie górna ma tylko pomocnicze znaczenie. Standardowe szerokości 4 lub 6 cm. Szafa do przedpokoju z systemem przesuwnym będzie z pewnością bardzo nowoczesnym i ciekawym rozwiązaniem.
Szafa przesuwna z lustrem.
Szafa przesuwna z lustrem. Fot. Abra Meble

Szafa przesuwna - montaż

Zaletą szafy przesuwnej wolnostojącej jest to, że w przeciwieństwie do szafy wnękowej, łatwo jest ją przestawić, co pozwala na częste zmiany aranżacji. Trzeba dostosować wybór jednej z tych opcji do naszych potrzeb - nie ma sensu tutaj iść na kompromisy. Montaż elementów szafy w obu wydaniach bywa podobny - z pewnością potrzeba do niego podobnych narzędzi. Nie obędzie się bez poziomicy, miarki, wkrętarki ze wkrętami, wiertarki z wiertłami, kołków mocujących i pilarki tarczowej. W ostatnim przypadku wygodniejszym wyjściem jest jednak zakup gotowych formatek w sklepie. Dzięki nim szafa powstanie szybciej i mniejsza szansa na to, że przy cięciu uszkodzimy płytę.

Jak zrobić szafę przesuwną krok po kroku?

  1. Montaż szafy zaczynamy od zbicia stelażu z płyt. Łączymy je dzięki drewnianym kołkom po wcześniejszym nawierceniu otworów w powierzchni. W przypadku, gdy celem jest szafa wnękowa, zabudowę warto poprowadzić do sufitu.
  2. Następnie montujemy kolejne elementy - w pierwszej kolejności pionową płytę, która stworzy przegrodę pośrodku mebla. Jej montaż do ściany umożliwią kątowniki i kołki rozporowe. Płyta musi trzymać pion po to, żeby można było zamontować półki i rurkę, na której będziemy zaczepiać wieszaki
  3. Do ramy lub ściany (gdy chodzi o model wnękowy) i pionowej płyty przytwierdzamy kątowniki, stanowiące oparcie półek. Wykorzystujemy nawierty i śruby imbusowe. Można też zamontować szuflady, ale to wymaga użycia dodatkowych mechanizmów, po których będą się wysuwać. Po umocowaniu półek zabieramy się za uchwyty, które pomogą nam przytwierdzić rurkę na wieszaki.
Szafa przesuwna.
Szafa przesuwna. Fot. Abra Meble

Jak poradzić sobie z montażem drzwi przesuwnych?

Coraz bardziej popularne szafy przesuwne mogą występować jako wolnostojące lub wnękowe. Przy ich zastosowaniu stosujemy się ściśle do instrukcji - zasady mogą być nieco inne w przypadku produktów o podobnym zastosowaniu. Podstawą jest równoległe zamontowanie prowadnicy górnej i dolnej tak, żeby skrzydła drzwi mogły się bez problemu poruszać. Tory mocuje się śrubami po upewnieniu, że zostały dobrze ustawione. Obramowanie płyty tworzy się z kątowników aluminiowych i rączek systemu przesuwnego. Kolejnym etapem jest montaż wózków. Skrzydło drzwi jest gotowe i należy je delikatnie wsunąć w prowadnice. Zamiast płyty może być wykorzystane lustro, ale trzeba dokupić profil umożliwiający łączenie płyty ze szkłem.

Więcej o: