Wykładzina PCV do kuchni: Kiedy warto ją kupić i ile kosztuje? Zobacz

Czy do kuchni warto wybrać wykładzinę PCV, czy też czas takich rozwiązań już dawno minął? Okazuje się, że w niektórych sytuacjach wciąż jest to dobre rozwiązanie, zaś duży wybór produktów sprzyja różnorodnym stylizacjom. Ile zapłacimy za taki sposób wykończenia podłogi w domu?

Nowoczesna kuchniaNowoczesna kuchnia Fot. shutterstock

Wykładzina PCV do kuchni - zalety i wady

Wykładziny podłogowe uchodzą za alternatywę dla paneli podłogowych i płytek. Ich trwałość jest zwykle mniejsza, ale przemawia za nimi pewna liczba zalet. Dlaczego warto skusić się na wykładzinę PCV do kuchni? Co przemawia za tym, żeby z niej zrezygnować i wybrać panele czy drewno?

Dlaczego warto?

Zaletą jest przede wszystkim technologia wyrobu nowoczesnych wykładzin PCV, które składają się nawet z aż czterech warstw. Cechuje je wyższa odporność na ścieranie czy zniszczenia mechaniczne. Nadają się nie tylko do kuchni, ale też do łazienki dlatego, że są wodoodporne. Z taką wykładziną nie będziemy mieli problemów przy codziennym czyszczeniu i myciu podłogi. Przy tym położymy ją znacznie szybciej i taniej, niż panele czy drewno w postaci parkietu. Trzeba przy tym jeszcze raz podkreślić, że ten produkt oferuje się w wielu kolorach i wzorach. Wcale niekoniecznie muszą przypominać te, które kojarzymy z lat 90., gdy wykładziny PCV królowały w naszych domach.

Jakie są wady wykładziny w kuchni?

Jakie wady posiada wykładzina PCV do kuchni? Przede wszystkim warto wybierać wykładziny elastyczne, bo te cienkie i zbyt sztywne będą się odkształcać pod wpływem postawionych na nich ciężkich przedmiotów. Trzeba też uważać na to, żeby je równo ułożyć. Tania wykładzina PCV może też mieć tendencje do przecierania się czy utraty koloru.

Jaką wykładzinę wybrać?

Ciemna i jasna kuchnia jak marzenieCiemna i jasna kuchnia jak marzenie Fot. Shutterstock

Wykładziny podłogowe powinny przedstawiać korzystną relację ceny do jakości. Oprócz PCV można wybierać produkty z linoleum (biodegradowalne) lub kauczuku (znacznie droższe).

Wykładziny PCV do kuchni - ile kosztują?

Podłoga kuchni wyłożona materiałem z PCV z zasady nie powinna być zbyt droga. Okazuje się jednak, że ten rodzaj wykończenia podłogi w kuchni możemy zamontować sami. Przekłada się to na fakt, że oszczędzając na płacy dla fachowca, możemy nieco większe środki wydać na sam materiał. Oferta cenowa wykładzin jest zaś dość szeroka: znajdziemy produkty już za ok. 14 zł za m2. Podłoga tego typu może być jednak znacznie droższa - bardzo estetyczne wykładziny imitujące naturalne materiały mogą też kosztować ok. 40 zł za m2.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Wykładziny elastyczne PCV do kuchni powinny być złożone z przynajmniej dwóch warstw i dość grube. Preferuje się takie, które mają przynajmniej 2,8 mm grubości. Trzeba też zakupić listwy wykończeniowe i zadbać o to, żeby nasza wykładzina PCV w kuchni posiadała możliwie mało łączeń. Stąd też warto, żeby szerokość rolki była możliwie najlepiej dopasowana do wymiarów pomieszczenia.

Wykładzina PCV, a antypoślizgowość

Wykładzina PCV do kuchni będzie musiała funkcjonować w warunkach, gdzie łatwo o rozlanie czegoś na podłodze. Tym samym może się przytrafić nieszczęśliwy wypadek z groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Wybiera się więc tutaj produkty z warstwą antypoślizgową i oznaczeniem R9 lub R10. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy wybieramy wykładziny na podłogi do łazienki.

Wykładzina PCV. Jaki design wybrać?

Tradycyjne wykładziny do kuchni

Podłoga w kuchni może imitować większe lub mniejsze płytki podłogowe lub drewniany parkiet. Z reguły tania wykładzina PCV w mniej doskonały sposób upodabnia się do takich rodzajów okładziny podłogowej.

Drewnopodobne wykładziny

Wykładzina PCV może też upodabniać się do modnego w wykończeniach wnętrz drewna. Niektóre wzory są tak dokładnie oddane, że bardzo mocno przypominają panele podłogowe. Dąb, sosna czy drewno bielone - każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie.

Produkty w nowoczesnym stylu

Można też założyć, że wykładzina PCV będzie imitować wszystko to, co modne jest dziś w aranżacji wnętrz. Chodzi między innymi o modele podobne do biało - czarnych podłóg, płytek patchworkowych czy naturalnych materiałów.

Kiedy warto kupić wykładzinę PCV do kuchni?

Przede wszystkim wówczas, gdy nie mamy dość czasu, by ułożyć panele do kuchni, zależy nam zaś na oszczędności pieniędzy. Zdarza się też, że np. remontując nasze kuchnie, nie chcemy totalnie dezorganizować życia w naszym domu. Szybkie położenie wykładziny może być wówczas świetnym wyjściem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.