Jak zrobić fotel wiszący?

Zawitały nie tylko do naszych ogrodów, ustawiamy i wieszamy je już nie jedynie na balkonach , czy tarasach, ale również coraz chętniej wprowadzamy je jako element umeblowania do naszych sypialni, czy salonów. Mowa oczywiście o fotelach wiszących. Te jednoosobowe huśtawki podbiły serca Polaków, zyskując sobie rzesze fanów zwłaszcza wśród młodych ludzi. Zobaczmy, czy takie huśtawki będziemy mogli stworzyć również sami.

Huśtawka ogrodowa, która przypomina wiszący fotel.Huśtawka ogrodowa, która przypomina wiszący fotel. Fot. Shutterstock

Fotele wiszące

Zanim zaczniemy konstruowanie naszego własnego fotela wiszącego zobaczmy, czym jest takie podwieszane krzesło. To zwykle materiałowe lub sznurkowe siedzisko, podwieszone do drewnianej ramy, którą z kolei wiesza się w wyżej położonym punkcie (którym może być np. konar drzewa, konstrukcja belkowania dachu nad tarasem lub specjalne haki przyczepiane do sufitu pokoju). Fotel wiszący może być w formie kokonu, krzesełka lub tzw. "bocianiego gniazda". Często wiszący fotel dodatkowo okrywa się kocem lub dokłada poduszki tak, aby siedzenie w nim było jak najwygodniejsze. Takie hamaki zyskały sobie popularność wśród młodych ludzi, którzy lubią odpoczywać w nich, słuchając muzyki lub czytając.

Wiszący fotel - zrób to sam!

Meble takie jak fotele ogrodowe wiszące oraz fotele ogrodowe obrotowe możemy kupić w marketach ogrodniczych lub możemy znaleźć oferty z nimi w internecie. Warto jednak sprawić sobie taki prezent samodzielnie konstruując taki fotel. Do jego wykonania nie potrzeba aż tak wiele, a własnoręcznie wykonana huśtawka na pewno sprawi nam więcej radości niż taka zakupiona w sklepie.

Makrama czy tkanina?

makramamakrama shutterstock

Zanim zaczniemy zbierać materiały na fotel wiszący powinniśmy wpierw zdecydować, jak ma on wyglądać. Najprostszymi, a jednocześnie najefektywniejszymi pomysłami na fotele wiszące są krzesła z makramy lub z tkaniny.

Makrama to specjalnie splatane ze sobą sznurki, które tworzą gruby, miękki koc. Wykonany z nich fotel wiszący jest artystyczną ozdobą ogrodu czy naszego domu, doskonałym dodatkiem do wnętrz. Do jego wykonania będziemy jednak potrzebować czasu i samozaparcia (wyplatanie makramy nie jest trudne, jednak na wyplecenie takiego krzesełka potrzebujemy od kilku do kilkunastu godzin spędzonych na wyplataniu makramy). Warto jednak spróbować, bowiem krzesło wiszące z makramy jest niezwykle egzotyczne i na pewno zachwycimy nim gości i znajomych.

Drugim, prostszym sposobem, będzie wykonanie fotela z tkaniny. Warto użyć bawełnianej, grubej tkaniny, ma w końcu ona utrzymać nasz ciężar. Dla tych, którzy interesują się szyciem możemy zaproponować wykonanie fotela wiszącego ze zszywanych ze sobą, kolorowych materiałów (tzw. patchwork). Materiał będzie wtedy wyglądał o niebo ciekawiej!

Te dwa sposoby można również z powodzeniem połączyć. Główną część siedziska możemy zrobić wtedy z tkaniny, doszywamy do niej nieduże fragmenty makramy, której końcowych sznurów nie obcinamy - będą one mocowane do stelaża i dalej do miejsca zawieszenia.

Materiały

Gdy zdecydowaliśmy już, jak dokładnie ma wyglądać nasz fotel, czas na zebranie materiałów. Oprócz materiału oraz makramy będziemy potrzebować dodatkowych sznurków (bawełnianych lub jutowych, najlepiej o grubości 3mm), a także drewnianego drążka (około metrowej długości). Jeśli rozważamy zamocowanie fotela w pokoju, na tarasie lub na balkonie, będą nam potrzebne również elementy do takiego montażu (kotwy lub haki).

Wykonanie fotela

Przystępujemy teraz do wykonania fotela. Aby zrobić fotel materiał lub makramę przygotowujemy tak, aby rozłożone miały kształt trapezu. Materiał może mieć dowolną wielkość, nie powinien jednak być zbyt duży (chcemy się w końcu huśtać w takim fotelu, nie w nim całkowicie zatopić). Materiał powinien mieć taką wielkość, y siedzisko przypominało nieco tradycyjne fotele. Boki materiału dziurkujemy co 7 - 10 cm. Otwory te warto obszyć, aby przypadkiem nie pruły się i nie zniszczyły tym naszej pracy. Przez dziurki przewlekamy sznurki. Mocujemy je do drewnianego kija - naszego stelażu (możemy kij naciąć, by sznurek się nie zsuwał, lub nawiercić w nim otwory i sznurki po prostu przez nie przewlec). Warto te prace wykonywać wieszając już fotel na haczyku - dzięki temu odpowiednio przypasujemy długość sznurków do naszych potrzeb. Końce sznurków splatamy ze sobą i mocujemy do haczyka. Z pozostałego nam sznurka możemy wykonać dodatkowe ozdoby np. frędzle. Fotel jest gotowy.

Mocowanie

Na koniec pozostało nam tylko zrobić miejsce na fotel i zamocować go. Użyjmy kotew i haków. Dopasujmy typ mocowania do ciężarku fotela oraz naszego ciężarku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.