Budowa niewielkiego zbiornika w ogrodzie z udziałem kaskad jest przede wszystkim elementem, który urozmaica przestrzeń. Dobrze świadczy też o naszym niebanalnym guście i talencie do aranżacji terenu. Nawet mały przydomowy staw cieszy, chociaż do jego budowy potrzeba nieco materiałów, siły i masę dobrych pomysłów. Poza efektownym wyglądem kaskadę i oczko ogrodowe cenimy za to, że przywracają okolicy harmonię: miły szum koi też nerwy i uspokaja. Przyciąga też liczne owady i zwierzęta, które odnajdują tutaj swój mały raj. Świetna sprawa zwłaszcza wtedy, gdy nasze dzieci uwielbiają obserwować przyrodę. Dodatkowo do wody można wpuścić też ryby, ale wówczas oczko w znajdujące się w ogrodowej przestrzeni musi spełniać bardziej wygórowane wymagania.
Każdy ogród potrzebuje nawadniania. Okresowo woda może być zbierana także do takiego zbiornika, żeby potem mogła przydać się do podlewania roślin rosnących wokół. Trzeba też podkreślić, że samo oczko wodne przyczynia się do poprawienia mikroklimatu w najbliższej przestrzeni, co dzieje się pod wpływem bliskości życiodajnej wody.
Niekiedy nawet budowa niewielkiego oczka wodnego jest sporym wyzwaniem. Trzeba ją dobrze przemyśleć po to, żeby nie doszło szybko do uszkodzenia zbiornika i wycieku wody. Także montaż kaskady jest nieco bardziej wymagający technicznie.
Wodę w ogrodzie można wprowadzić pod postacią oczek różnego rodzaju. Niekoniecznie musi być w nich montowana kaskada, ale zwykle nie ma dla tego żadnych przeciwwskazań. Najczęstsze typy oczek to:
Myśląc o konkretnym oczku wodnym, musimy przede wszystkim zgromadzić odpowiednie materiały. Od rodzaju budowy będzie zależało to, co konkretnie kupimy. Zawsze konieczne jest wykonanie wykopu. W przypadku niewielkiego zbiornika możemy to zrobić ręcznie, przy większych pomocne będzie zamówienie koparki. Konieczna jest też dbałość o stan dobry wody - szczególnie w przypadku hodowli ryb wewnątrz trzeba dbać o to, żeby nie doszło do zazielenienia się wody z powodu zakwitu glonów. Niezbędne mogą okazać się filtry do oczek wodnych.
Kaskady w oczku wodnym to nie tylko elementy dekoracyjne, ale też wprawiające wodę w ruch. Dzięki temu jest ona lepiej napowietrzona i trudniej ulega zakwitowi glonów. Woda w takich ciekach może występować pod postacią:
Jak doprowadzić wodę na szczyt strumyka lub fontanny? Najczęściej używa się do tego specjalnej pompy do oczek wodnych i gumowej rury lub węża w przypadku niewielkich cieków. Należy zamaskować go np. przy użyciu kamieni. Niekiedy kaskady buduje się w oparciu o wykonane z plastiku fontanny solarne. Woda jest wówczas wyrzucana w górę dzięki energii słonecznej zmagazynowanej w niedużym panelu. Taka kaskada z reguły nie jest jednak bardzo efektowna, jej działanie zaś uzależnione od poziomu nasłonecznienia.