Oczko wodne z kaskadą - inspiracje do Twojego ogrodu. Sprawdź!

Budowa oczka wodnego w ogrodzie to sposób na wspaniałe urozmaicenie przestrzeni wokół ogrodu. Tryskająca woda i rośliny przy oczku wodnym będą przykuwać wzrok, zajmować dzieci i przyciągać pod nasz dom wodne zwierzęta i owady. Jak zaaranżować niewielki zbiornik wodny z udziałem niewielkiej fontanny?

Oczka wodne w ogrodzie - zalety

Budowa niewielkiego zbiornika w ogrodzie z udziałem kaskad jest przede wszystkim elementem, który urozmaica przestrzeń. Dobrze świadczy też o naszym niebanalnym guście i talencie do aranżacji terenu. Nawet mały przydomowy staw cieszy, chociaż do jego budowy potrzeba nieco materiałów, siły i masę dobrych pomysłów. Poza efektownym wyglądem kaskadę i oczko ogrodowe cenimy za to, że przywracają okolicy harmonię: miły szum koi też nerwy i uspokaja. Przyciąga też liczne owady i zwierzęta, które odnajdują tutaj swój mały raj. Świetna sprawa zwłaszcza wtedy, gdy nasze dzieci uwielbiają obserwować przyrodę. Dodatkowo do wody można wpuścić też ryby, ale wówczas oczko w znajdujące się w ogrodowej przestrzeni musi spełniać bardziej wygórowane wymagania.

Oczko ogrodowe jako zbiornik na wodę

Każdy ogród potrzebuje nawadniania. Okresowo woda może być zbierana także do takiego zbiornika, żeby potem mogła przydać się do podlewania roślin rosnących wokół. Trzeba też podkreślić, że samo oczko wodne przyczynia się do poprawienia mikroklimatu w najbliższej przestrzeni, co dzieje się pod wpływem bliskości życiodajnej wody.

Budowa oczka wodnego. Jakie materiały są najważniejsze?

Niekiedy nawet budowa niewielkiego oczka wodnego jest sporym wyzwaniem. Trzeba ją dobrze przemyśleć po to, żeby nie doszło szybko do uszkodzenia zbiornika i wycieku wody. Także montaż kaskady jest nieco bardziej wymagający technicznie.

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Rodzaje oczek wodnych

Wodę w ogrodzie można wprowadzić pod postacią oczek różnego rodzaju. Niekoniecznie musi być w nich montowana kaskada, ale zwykle nie ma dla tego żadnych przeciwwskazań. Najczęstsze typy oczek to:

  • zbiorniki foliowe: chyba najczęstsze przykłady oczek wodnych w naszych ogrodach. Trwałość zależy od pozbycia się z dna wykopu ostrych kamieni i korzeni, ale także jakości zastosowanej folii - na rynku dostępne są materiały specjalnie przeznaczone do wyłożenia na dnie; niektóre z nich imitują nawet kamień
  • zbiorniki gotowe - małe oczka wodne, które wykonane są z tworzywa sztucznego; umieszczenie ich na dnie wykopu jest łatwe i szybkie, sam zbiornik zaś trwały. Trudno jednak o to, żeby posadzić w nim dużą ilość roślin lub tym bardziej wpuścić ryby
  • oczka murowane - najczęściej wykonuje się je z cegły, dbając jednocześnie o poprawę wodoodporności; trwałe, o regularnych kątach, mogą przydać ogrodowi ciekawego charakteru i rzadko pękają
  • oczka betonowe - wylewa się je z betonu wzbogaconego środkami zapobiegającymi wnikaniu wody; ich wadą jest to, że niekiedy pękają
  • zbiorniki z kręgów betonowych - ustawia się je z gotowych elementów ze zbrojonego betonu
  • niewielkie stawy z iłu i gliny - tworzone poprzez ubijanie gliny i iłu; są pracochłonne i łatwo tracą wodę

O czym warto pamiętać, planując oczka wodne?

Myśląc o konkretnym oczku wodnym, musimy przede wszystkim zgromadzić odpowiednie materiały. Od rodzaju budowy będzie zależało to, co konkretnie kupimy. Zawsze konieczne jest wykonanie wykopu. W przypadku niewielkiego zbiornika możemy to zrobić ręcznie, przy większych pomocne będzie zamówienie koparki. Konieczna jest też dbałość o stan dobry wody - szczególnie w przypadku hodowli ryb wewnątrz trzeba dbać o to, żeby nie doszło do zazielenienia się wody z powodu zakwitu glonów. Niezbędne mogą okazać się filtry do oczek wodnych.

Oczko wodne z kaskadą. Jak je zaaranżować?

Kaskady w oczku wodnym to nie tylko elementy dekoracyjne, ale też wprawiające wodę w ruch. Dzięki temu jest ona lepiej napowietrzona i trudniej ulega zakwitowi glonów. Woda w takich ciekach może występować pod postacią:

  • fontanny
  • strumienia
  • kaskady kamienistej
  • gotowych kaskad

Jak doprowadzić wodę na szczyt strumyka lub fontanny? Najczęściej używa się do tego specjalnej pompy do oczek wodnych i gumowej rury lub węża w przypadku niewielkich cieków. Należy zamaskować go np. przy użyciu kamieni. Niekiedy kaskady buduje się w oparciu o wykonane z plastiku fontanny solarne. Woda jest wówczas wyrzucana w górę dzięki energii słonecznej zmagazynowanej w niedużym panelu. Taka kaskada z reguły nie jest jednak bardzo efektowna, jej działanie zaś uzależnione od poziomu nasłonecznienia.

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA