Larwy komara w basenie: Jak pozbyć się ich na dobre?

Sezon wakacyjny w pełni. Słońce zachęca do przyjemnych kąpieli w basenie ogrodowym. Niestety jest pewien mały intruz, który potrafi zepsuć nam całą zabawę i odebrać radość z wakacyjnego relaksu. O kim mowa? O komarach. Niestety ci mali, nieproszeni goście bardzo chętnie pojawiają się tam, gdzie znajduje się woda. A więc wokół oczek wodnych stawów, sadzawek, a także basenów ogrodowych, a co gorsza ze wszystkich tych miejsc robią sobie tereny lęgowe. Jak się ich pozbyć i jak sobie z nimi poradzić w domowych warunkach? Podpowiadamy.

Komary w basenie.Komary w basenie. Fot. Shutterstock

Bariera ochronna na skórze

Niestety, komary pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest woda i dodatkowo pożywienie. Basen pełen ludzi jest wręcz idealnym miejscem dla komarów. Ludzie od dawna szukają skutecznych środków ochrony i odstraszania kłopotliwych gości. Najskuteczniejsze wydają się być środki chemiczne w postaci sprejów i kremów. Warto o nich pomyśleć, zwłaszcza jeśli użytkownikami basenu są małe dzieci. Ugryzienia komara są bardzo dokuczliwe. Z jednej strony powodują nieestetyczne bąble, z drugiej wywołują swędzenie i w reszcie po trzecie - mogą stanowić zagrożenie dal zdrowia. Komary podobnie jak kleszcze roznoszą bardzo niebezpieczną chorobę jaką jest borelioza. W trosce o swoje zdrowie należy ograniczyć do minimum możliwości pogryzienia.

Skuteczne środki na komary

Warto wybierać preparaty, które mają w swoim składzie substancję o nazwie ikarydyna. Jej największą zaletą jest jednoczesna skuteczność i bezpieczeństwo. Ikarydyna jest bezpieczna nawet dla całkiem małych dzieci, nie powoduje podrażnień skóry, nie jest również toksyczna. Można ją stosować już od 6 miesiąca życia. Dzięki temu kilkumiesięczne dzieci mogą spokojnie korzystać z wesołej zabawy w basenie, z Ty nie musisz się martwić o ich ewentualne pogryzienie.

Preparaty, które zawierają w swoim składzie - odpowiednim stężeniu imarydynę - zapewniają od kilku do kilkudziesięciu godzin ochrony przed ukąszeniami komarów, meszek i kleszczy.

Zwalcz problem u źródła - jak się pozbyć larw

Komary rozmnażają się głównie w wodach stojących, takich jak stawy, sadzawki, zbiorniki i oczka wodne czy też baseny ogrodowe. Wszystkie te miejsca stanowią wylęgarnię insektów. Dlatego, by zapobiec szybkiemu namnażaniu komarów należy dbać o czystość basenów i oczek wodnych znajdujących się w ogrodzie. Z pomocą mogą Ci przyjść niektóre gatunki ryb przeznaczone do hodowli w oczkach wodnych i przydomowych stawach, które żywią się owadami. Niestety ryby nie mogą zostać wykorzystane do oczyszczenia basenów, tu zdaj się na pompę z filtrem. Wybierz urządzenie, które sprosta wymogom Twojego zbiornika. Zwróć uwagę na jego pojemność i wielkość zbiornika. Zbyt mała pompa nie poradzi sobie z dużą ilością wody. Jej praca będzie mało wydajna. Duża, funkcjonalna pompa usunie z wody wszystkie zanieczyszczenia, łącznie z larwami komara.

Na rynku dostępne są także specjalne preparaty zawierające bakterię Bacillus thuringiensis israelensis. Skutecznie zwalczają one larwy komarów, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych oraz ryb.

Rośliny ogrodowe na ratunek

Czy wiesz, że możesz jednocześnie stworzyć piękną aranżację ogrodu i ochronę przed insektami? Jest to możliwe, dzięki niektórym gatunkom roślin ogrodowych. Co skutecznie odstraszy uciążliwe owady? Za najbardziej skuteczne uważane są: lawenda, komarzyca, oraz kocimiętka. Wydzielają one substancje zapachowe, które dla komarów są drażniące i odpychające. Dlatego omijają miejsca w których rośliny te występują w większej ilości. Oczywiście, należy pamiętać, że jeden krzaczek lawendy nie załatwi sprawy. Aby broń w postaci roślin była skuteczna musisz zasadzić w ogrodzie przynajmniej kilka rabatów.

Baseny ogrodowe ustawione w niedalekiej odległości od jednej w wyżej wymienionych roślin, będą znacznie rzadziej odwiedzany przez gryzących intruzów.

Akcesoria do czyszczenia basenu.Akcesoria do czyszczenia basenu. Fot. Merkury Market

Higiena zbiornika - czysty basen ogrodowy

Jak już wcześniej wspominaliśmy - regularne filtrowanie i czyszczenie wody w zbiorniku - może przeciwdziałać pojawieniu się nad nim chmary komarów. Baseny stelażowe, baseny rozporowe czy baseny dmuchane - wszystkie w równy sposób potrzebują pielęgnacji. Ważna jest regularność i powtarzalność wszystkich czynności higienicznych. Stosowanie odpowiedniej chemii basenowej i preparatów uzdatniających wodę. Basen wolny od owadów - to gwarancja udanej zabawy i przyjemnego relaksu. A przecież właśnie o nie chodzi podczas letnich, wakacyjnych dni.

Łącz różne metody walki z nieproszonymi gośćmi i korzystaj z uroków basenu ogrodowego do woli.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.