Jak odnowić panele ścienne? Sprawdź 5 sposobów

Panele ścienne, niezależnie laminowane MDF czy winylowe, ulegają różnym usterkom pod wpływem czasu. Nie oznacza to jednak, że musimy pozbywać się całej okładziny ze ściany. Jak przeprowadzić ich metamorfozę? Oto 5 sposobów na odnawianie paneli ściennych.

Panele winylowe na ścianie w sypialni.Panele winylowe na ścianie w sypialni. Fot. Shutterstock

Jakie materiały przydadzą się do odnawiania paneli ściennych?

Odnawianie paneli ściennych to temat kontrowersyjny. Można się spotkać z opinią, że zarówno panele ścienne MDF jak i winylowe, powinno się po uszkodzeniu wymieniać. Zwraca się przy tym uwagę na potrzebę zachowania właściwych procedur. Niekiedy można jednak z powodzeniem przystąpić do maskowania drobnych zarysowań, malowania paneli ściennych lub nadania im nowej estetyki poprzez zastosowanie okleiny. Kiedy przede wszystkim warto odnowić panele ścienne MDF, z drewna lub winylowe? Warto to zrobić, gdy chcemy szybko osiągnąć efektowne wykończenie wnętrza przy małym nakładzie sił i szybko.

Jakie materiały będą potrzebne? Wiele zależy od tego, jaka metamorfoza czeka panele ścienne. Powinniśmy zakupić określoną farbę, którą można pomalować panele, okleinę, kredkę woskową, gotowy zestaw naprawczy czy też środki chemiczne do usuwania plam. W przypadku malowania farbą niezbędny będzie wybór odpowiedniego produktu, pędzli (ewentualnie mona malować wałkiem), ale też zmatowienie powierzchni papierem ściernym tak, by farba miała lepszą przyczepność.

Malowanie paneli ściennych

Stosunkowo prostym sposobem na odnowienie ścian pokrytych panelami MDF lub z drewna, jest ich malowanie. Pozwala ono stworzyć nową aranżację, która lepiej będzie nawiązywać w przypadku gruntownego remontu do nowej kolorystyki pokrywającej sufit czy ściany. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieje wielu przeciwników malowania takiej okładziny. Niestety, ale przygotowanie ich do pokrycia farbą związane jest z niszczeniem zewnętrznej warstwy ochronnej laminatu. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy obawiamy się choćby przeciętnego oddziaływania wilgoci (np. w kuchni). Samo przygotowanie poprzez oczyszczenie i przemycie benzyną ekstrakcyjną może nie być wystarczające. Możemy wtedy zastosować dwie warstwy farby. Mniej dylematów mamy wtedy, gdy chodzi o malowanie paneli drewnianych.

Czym pomalować panele ścienne?

Farby do malowania paneli drewnianych czy MDF muszą być właściwie dobrane. Jakie preparaty poleca się do pokrycia takiego podłoża? Wykorzystuje się w szczególności następujące rodzaje farb:

  • farby akrylowe: dobrze kryje i nadaje się do różnego rodzaju podłoża; można wybierać spośród wielu kolorów, co docenią osoby ceniące nowoczesne wnętrza
  • farby kredowe: można nią pomalować powierzchnię płyty MDF i drewno; daje matową powłokę (często wykorzystywana jest też do malowania mebli)
  • lakierobejce: w tym przypadku tworzy się warstwę chroniącą przed wnikaniem wilgoci; takim malowaniem dekoruje się i dodatkowo zabezpiecza zwłaszcza panele drewniane

Możemy polegać na malowaniu pędzlem lub użyć wałka - wiele zależy od osobistych preferencji i wyboru. Zwłaszcza w przypadku farby kredowej malowanie paneli ściennych powinno być uzupełnione np. przez woskowanie lub stworzenie innej powłoki zabezpieczającej.

Okleinowanie

Malowanie paneli ściennych nie jest jedynym sposobem na ich odnowienie. Ściany otrzymają nowy design także dzięki zastosowaniu okleiny samoprzylepnej. Jakie są jej zalety dla przeprowadzenia metamorfozy wnętrz naszego mieszkania? Przede wszystkim taki materiał bardzo wygodnie i szybko się docina, mamy też duże bogactwo jeśli chodzi o wzory i kolory. Taką metamorfozę można wykonać nawet w ciągu jednego dnia.

Woskowanie lub kredka do paneli

Wosk lub kredka do mebli pozwoli nam pozbyć się niewielkich i średnio widocznych uszkodzeń paneli ściennych w domu. Chodzi zwłaszcza o drobne zarysowania mechaniczne. Oczywiście najlepiej dobierać wosk lub kredki w tym samym kolorze (np. białe panele - takie same preparaty naprawcze). W ten sposób naprawimy nie tylko panele ścienne laminowane, ale też panele ścienne PCV.

Użycie zestawów naprawczych

Alternatywnym sposobem na to, by stare panele ścienne znów były ozdobą naszych wnętrz, jest zastosowanie gotowych zestawów naprawczych. Zwykle składają się na nie pasta naprawcza i lakier, który tworzy warstwę ochronną.

Usuwanie plam

Sposobem na odnowienie podłogi z paneli w przypadku naszego mieszkania może być też punktowe usuwanie plam specjalnymi preparatami. Dobiera się je tak, żeby były odpowiednie dla danej powierzchni. Niekiedy można też szczególnie uporczywe zabrudzenia usunąć dzięki zastosowaniu papieru ściernego, ale trzeba pamiętać o dodatkowym olejowaniu lub woskowaniu. Poprawi to właściwości hydrofobiczne i nada przetartym miejscom koloru.

Więcej o:
Copyright © Agora SA