Jak nadać połysk matowym płytkom? Oto 5 sposobów

Czym myć powierzchnię płytek, żeby świetnie się prezentowały? Czym je czyścić? Produkty o matowym wykończeniu z założenia nie powinny się błyszczeć. Gorzej, gdy pojawiają się smugi na podłodze, która powinna błyszczeć. Do wyboru mamy środki chemiczne lub domowe sposoby.

Łazienka z prysznicem.Łazienka z prysznicem. Fot. Shutterstock

Płytki podłogowe i ich rodzaje

Jakie rodzaje płytek wybiera się zazwyczaj na podłogi? Które z nich spiszą się dobrze w pomieszczeniach o trudnych warunkach - kuchni i przede wszystkim w łazience, gdzie są narażone na stały wpływ wody, wilgoci i powstające smugi?

Płytki podłogowe - ze względu na rodzaj

W przypadku płytek przeznaczonych na podłogi możemy pokusić się o zastosowanie:

  • gresu - gres jest niezwykle trwały i twardy; jego nasiąkliwość jest niewielka, dzięki czemu tego rodzaju płytki położymy zarówno na podłodze wewnątrz, jak i na zewnątrz
  • terakoty- również ten rodzaj płytek ma niską nasiąkliwość wodą, posiada wiele wariantów kolorystycznych; zaletą takiego okrycia podłóg jest jego wytrzymałość na obciążenia i mechaniczne uszkodzenia powierzchni
  • klinkieru - podłogi z tego materiału są trwałe i łatwo je czyścić, ich pielęgnacja wymaga więc niewiele zachodu; na powierzchni z klinkieru trudno jest też poślizgnąć się
  • płytek przemysłowych (gres techniczny) - płytki tego rodzaju, o ile spełniają wysokie normy, nadają się do położenia w trudnych przestrzeniach, choćby halach przemysłowych; są odporne nie tylko na duże obciążenia, ale też np. stosowanie środków chemicznych, które

Możemy też podzielić płytki na te o wysokim połysku i wykończeniach matowych. Pierwsze nie są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie śliska powierzchnia może być niebezpieczna - w korytarzu, wejściu, łazience lub kuchni. Płytki matowe są łatwe o czyszczenia, antypoślizgowe. Szczególnym rodzajem takiej okładziny powierzchni są płytki lappato, które łączą mat z połyskiem.

Czy matowe płytki podłogowe mogą zyskać połyskliwy efekt?

Należy zadać sobie pytanie, czy nabłyszczanie płytek matowych (np. gresu) ma sens? Pierwotny efekt, który był zamierzony dla takiej powierzchni, zakładał matowy wygląd. Można jednak nadać im nieco połysku. Jest to proste - można użyć do mycia nieco środka do nabłyszczania karoserii samochodowej lub posłużyć się specjalistycznym płynem nadającym połysk. Wówczas możemy założyć, że uda nam się lekko nabłyszczyć powierzchnię. Najważniejsze jest jednak regularne czyszczenie i mycie podłogi, żeby była schludna.

Czym myć matowe płytki? Wybrane sposoby

PłytkiPłytki fot. Shutterstock

Jak czyścić gres i inne płytki podłogowe? Można wybierać zarówno domowe sposoby czyszczenia, jak i stosować dedykowane do tego preparatu.

Specjalistyczne preparaty

Zarówno gres, jak i inne rodzaje płytek możemy utrzymać w czystości i bez smug przede wszystkim dzięki temu, że zastosujemy profesjonalny preparat do mycia glazury. Najlepszy rezultat takie działanie da w przypadku, gdy woda i płyn zostaną zastosowane do płytek o wysokim połysku, ale także te matowe będą się dzięki temu prezentować pięknie.

Domowe sposoby: woda z octem

Można też przeprowadzić czyszczenie w sposób ekologiczny. Zastosowanie wody i octu nie tylko usuwa pozostałości mydła i kamień, ale też naturalnie nabłyszcza. Tym, co zniechęca do octu, jest wyłącznie jego zapach. Szybkie wietrzenie powinno sobie jednak poradzić z przykrą wonią. Ocet zneutralizuje nieco soku z cytryny dodanego do wody.

Soda oczyszczona

Plamy na płytkach i osady z octu dobrze zmywa również pasta, którą robi się z sody z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Należy ją nałożyć na interesujące nas miejsce i nieco zaczekać, aż mikstura zacznie ''pracować''. Później można ją zmyć mopem i wodą.

Woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń i octu

Usunięcie zabrudzeń z podłogi i ścian, gdzie ułożone są płytki, może się też odbyć dzięki zastosowaniu absolutnie podstawowych produktów. Może to być woda z płynem do mycia naczyń i sokiem lub kwaskiem cytrynowym. Wyczyścimy tak zarówno gres, jak i inne płytki ceramiczne.

Mop parowy

Do usuwania zabrudzeń z płytek można też użyć mopa parowego. Nie poprzestajemy tutaj na prostym umyciu podłogi, ale pod wpływem wysokiej temperatury niszczymy bakterie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.