Co położyć na stare płytki w kuchni? Sprawdź

Kamil Michaluk
28.04.2021 12:00
Nie wszyscy lubią remonty, ale niekiedy są one nieodzowne. Co położyć na stare płytki w kuchni, żeby prezentowała się efektownie? Czasami bardzo liczy się czas, koszty i to, żeby transformacja pomieszczenia nie prowadziła do chaosu w całym mieszkaniu czy domu. Oto kilka propozycji.

KuchniaKuchnia Fot. Shutterstock

Dlaczego pokrycie starych płytek nową okładziną może być korzystne?

Położenie na stare płytki w kuchni nowej okładziny ma liczne zalety, ale nie jest też pozbawione wad. Przede wszystkim łatwiej jest utrzymać w czystości mieszkanie bez skuwania płytek ze starej warstwy podłogi kuchni. Czym jeszcze kusi taka opcja? Poświęcimy na cały remont mniej czasu lub będziemy mogli taniej skorzystać z usług fachowców. Znajdziemy jednak tutaj także wady: wysokość pomieszczenia ulegnie nieznacznemu wypłyceniu. Przed położeniem nowych płytek lub innej okładziny powierzchni podłogi, musimy upewnić się, że dawna warstwa jest wyrównana i stabilna. Najlepiej ją przed pracami także odpylić lub wręcz umyć i przede wszystkim zabezpieczyć gruntem.

Czym zakryć stare płytki w kuchni na podłodze?

Do tego, by zakryć stare płytki w kuchni, możemy skorzystać z przynajmniej kilku możliwości. Przede wszystkim nowa okładzina może być wykonana z kolejnych płytek ceramicznych. Kafelki obniżą wprawdzie nieco wysokość pomieszczenia, ale takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej instynktowne. Co można powiedzieć o płytkach i ich zaletach w takiej sytuacji? Z pewnością za stosowaniem takich materiałów przemawia ich wytrzymałość i to, że nie jest im straszna wilgoć. Ta zaś potrafi się dać we znaki w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Warto tylko odpowiednio zabezpieczyć fugi. Można stosować zarówno płytki wewnętrzne, jak i jeszcze bardziej wytrzymałe płytki podłogowe zewnętrzne - nie odgrywa to większej różnicy.

Panele winylowe

Możemy je układać na podłodze, ale też na ścianie pod warunkiem, że zrobimy to na odpowiednim stelażu. W przypadku podłogi zawsze należy powierzchnię wyrównać. Produkty samoprzylepne są pod tym względem szczególnie wymagające. Panele z winylu mają tę przewagę nad wykonanymi na płycie MD, że są całkowicie wodoodporne. Umożliwia to ich układanie w kuchni, ale też w łazience bez obawy, że kontakt z wodą narobi szkód. Nie są też zbyt trudne do utrzymania w czystości, śmiało więc poleca się je do układania na starych płytkach.

Co położyć na ścianach?

Białe kafelki w kuchni.Białe kafelki w kuchni. Fot. Shutterstock

Jakie materiały położymy na stare płytki, które aktualnie pokrywają ściany w kuchni? Tutaj również możliwości jest przynajmniej kilka - od wspominanych paneli czy płytek winylowych począwszy. Jednym z prostych rozwiązań będzie położenie na stare płytki ścienne w kuchni płyty karton - gips. Warto zwłaszcza przeprowadzać remont w oparciu o płyty wodoodporne. Podłoże i tym razem musi być równe, przyczepne i stabilne. W sytuacji posiadania ścian nierównych także nie jesteśmy na z góry straconej pozycji. Wówczas montaż płyt gipsowo - kartonowych przebiega na stelażu. Niestety, zastosowanie go na ścianę zmniejszy wielkość kuchni o kilka cm.

Jakich jeszcze sposobów można się chwycić, by dokonać remontu ściany w kuchni? Nową aranżację remontowanego pomieszczenia można ekspresowo stworzyć wykorzystując nowe płytki samoprzylepne. Każdą płytkę nakleja się z osobna i trzeba docenić to, że po wyschnięciu kleju taka okładzina jest trwała. Do tego płytki tego rodzaju są łatwe do utrzymania w czystości.

Stare ściany z płytek można też pomalować dobrze dobraną farbą. Wcześniej jednak trzeba zadbać o stan podłoża, które powinno się zmatowić papierem ściernym i dokładnie umyć. Zwykle nie wystarcza też jedna warstwa farby. Wreszcie na stare płytki w kuchni można użyć tapety. Nie ma tutaj jednak mowy o papierowych materiałach rodem z lat 90. Współczesne tapety kuchenne są nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim wodoodporne. Ich wytrzymałość nie jest tak wysoka, jak kafli, ale i tak można liczyć na to, że solidny materiał będzie nam służył dłuższy czas.

Co na stare płytki nad blatem kuchennym?

Jak zaaranżować nowe powierzchnie na starej warstwie płytek nad blatem kuchennym? W tym miejscu modne są szkło w postaci rozległej tafli montowane na starą powierzchnię lub płyta MDF. W sytuacji zastosowania nowych okładzin ze szkła dobrze jest wybrać oczywiście te, które nie będą zbyt mocno prześwitywać. Idealnie spiszą się matowe lub wzorzyste powierzchnie.

Więcej o: