Jak zrobić drzwi do altany?

Altany i antresole są jednym z najczęściej spotykanych elementów architektury ogrodowej. Stanowią jednocześnie element dekoracyjny i użytkowy. Dają ogromne możliwości aranżacyjne i funkcjonalne. Klasyczna altanka stawiana w ogrodzie obok domu, może być zarówno miejscem na rodzinnego grilla, działkowym składzikiem i miejscem błogiego letniego relaksu. Cechą charakterystyczną antresoli jest brak ścian i zamykanych drzwi.

Szklana altana ogrodowa.Szklana altana ogrodowa. Fot. Shutterstock

Jak zrobić drzwi wejściowe do altany?

Do altany, która jest częściowo zabudowana, można wykonać drzwi, które w chłodne i deszczowe dni ochronią wnętrze i przechowywanie w nim przedmioty. Jak wykonać je samodzielnie? Podpowiadamy!

Wykonaj pomiary

Zanim przystąpisz do budowy drzwi do altany, wykonaj dokładne pomiary otworu w którym zostaną umieszczone. Weź pod uwagę ościeżnice i próg. Bez tych parametrów prawidłowe wykonanie drzwi może być trudne, jeśli nie niemożliwe.

Zmierz dokładnie: szerokość, wysokość i grubość otworu, który ma zostać zabudowany.

Przygotuj materiały

Altany ogrodowe drewniane warto zabezpieczyć skrzydłami drewnianymi. Do wykonania drzwi drewnianych użyj desek. Drewno oprócz walorów estetycznych, ma wiele innych zalet. Jest wytrzymałe, łatwe w obróbce, daje dobrą izolację cieplną i akustyczną. Jeśli chcesz zrobić skrzydło do altany, możesz użyć tańszych gatunków drzewa lub sklejki. Sklejka źle Ci się kojarzy. Nie masz pewności, że nada się do wykończenia altany. Spokojnie, współczesna technologia daje ogromne możliwości. Sklejka spadzi się idealnie jako materiał na skrzydło altany. Jest to dość mocny materiał, przy jego wytwarzaniu arkusze okorowanego forniru są sklejone tak, że włókna jednego arkusza są umieszczone prostopadle do włókien drugiego. Zewnętrzne warstwy sklejki sklejono okleiną z osiki, sosny lub modrzewia (tego rodzaju forniry mają dobrą wytrzymałość i estetyczny wygląd).

Zamontuj ościeżnicę

Najprościej kupić gotową ościeżnicę, pod konkretne otwory. Rozwiązanie to ma kilka zalet. Po pierwsze: dostaniesz produkt doskonale dopasowany do Twoich potrzeb. Po drugie: zyskasz solidną podstawę osadzenia drzwi. I po trzecie: nie będziesz musiał się martwić o montaż zawiasów i mechanizmu zamykania.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielne wykonanie ościeżnicy, zrób to bardzo precyzyjnie i dokładnie. Od tego elementu zależy jakość i trwałość montażu drzwi.

Altany ogrodowe zabezpieczone drzwiami dają większe możliwości przechowywania.

Wykonanie skrzydła

Drewniane drzwi do altany mogą być jedno lub dwuskrzydłowe. Wszystko zależy od wielkości otworu, który chcesz zabudować. Obok klasycznych skrzydeł na zawiasach masz alternatywnie do wyboru - bardzo modne w ostatnim czasie - drzwi przesuwne, które idealnie oddzielają wnętrza i pasują do każdego stylu. Ten model mocowany jest na masywnych prowadnicach.

Do wykonania skrzydła możesz użyć desek lub jednolitej płyty wiórowej. Jeśli zdecydujesz się na deski, zmierz dokładnie otwór, który stworzyła ościeżnica i dopasuj ich ilość tak, aby po ułożeniu obok siebie stworzyły dokładnie ten wymiar. Nie podamy tutaj żadnego gotowego rozmiaru drzwi, ponieważ wejścia do altany są bardzo różne. Wymiar musisz określić samodzielnie. Zwróć jednak uwagę na to, by grubość desek wynosiła od 2,5 do 4 centymetrów.

Przygotowane i rozmierzone deski ułóż obok siebie. Do ich połączenia użyj 3 kolejnych desek, których długość powinna być równa szerokości całego skrzydła. Przymocuj te trzy deski: u dołu skrzydła, na środku i u góry. Możesz je przewiercić za pomocą wiertarki i wkrętów lub przybić młotkiem i gwoździkami. Deski można połączyć przybijając dodatkową deskę po skosie. Pozostaje mocowanie zawiasów oraz mechanizmu klamki. Zawiasy połącz z drzwiami mocując je po jednej ze stron skrzydła, zgodnie z kierunkiem jego otwierania.

Pamiętaj! Jeśli nie jesteś złotą rączką i majsterkowanie nie jest Twoją najmocniejszą stroną, zawsze możesz kupić i zamontować nowe skrzydło drzwiowe. Samodzielne wykonanie drzwi wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia.

Zabezpieczenie

Drzwi wykonane z drewna wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od koloru i stylistyki altany, drewno możesz pomalować kolorową farbą lub bezbarwnym lakierem, który podkreśli piękny kolor naturalnego drewna. Bez względu na to, którą technikę zabezpieczenia wybierzesz, pamiętaj by stosować ją regularnie. Tylko wtedy przyniesie oczekiwany efekt.

Z drewna w prosty sposób możesz wg własnego pomysłu zrobić: okna lub proste meble i elementy wyposażenia wnętrz takie jak stół i krzesła. Realizacja pomysłu jest w zasięgu ręki. Wystarczy trochę dobrych chęci i pasja do majsterkowania. Architektura ogrodowa tego typu daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.