Jaka pompa do oczka wodnego będzie idealna? Sprawdź 5 modeli

Jaka pompa do oczka wodnego będzie najlepsza? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takich urządzeń, które mogą być zastosowane w przypadku stawu, ale też dla stworzenia efektownej kaskady. Warto też zwracać uwagę na takie parametry, jak moc czy poziom wydajności. Wiele zależy też od wysokości podnoszenia wody.
Jak zrobić oczko wodne krok po kroku
Jak zrobić oczko wodne krok po kroku Fot. Shutterstock

Dlaczego pompa do oczka wodnego jest taka ważna?

Czemu powinno się z dużą dbałością wybierać pompę do oczka wodnego? Wbrew pozorom nie jest to w przypadku oczek wodnych element czysto dekoracyjny, chociaż dzięki temu urządzeniu możemy stworzyć efektowne kaskady i strumyki, które ozdobią ogród. Od takiego sprzętu wymaga się spełniania potrójnej roli:

  • napowietrzania zbiornika - pompa do oczka pomaga zapewnić optymalne napowietrzenie miniaturowego akwenu niezależnie od tego, jaka jest temperatura i pora roku na powierzchni; standardowo zaleca się, żeby pompa była w stanie przepompować w ciągu godziny połowę objętości wody w zbiorniku
  • oczyszczania wody w oczku wodnym - pompa do oczka wodnego wpływa też na czystość zbiornika
  • dekorowania oczka wodnego - tę funkcję wykonuje się np. poprzez tworzenie wymienionych kaskad

Jaka pompa do oczka wodnego? Najważniejsze rodzaje

Oczko wodne
Oczko wodne Fot. Shutterstock

Na jakie typy pomp do oczka wodnego warto zwrócić uwagę - wewnętrzna czy zewnętrzna pompa do oczka wodnego?

Pierwszy podstawowy podział jeśli chodzi o pompy do oczka wodnego, to rozróżnienie na pompy wewnętrzne i zewnętrzne. Zobaczcie czym różnią się od siebie te dwa rodzaje pomp.

  • pompy do oczek wodnych mocowane zewnętrznie mają za zadanie przede wszystkim napowietrzanie i wspieranie filtracji
  • pompa wewnętrzna jest całkowicie zanurzone pod wodą (pompa zanurzeniowa) i służą tylko do napowietrzania lub też do filtrowania brudnej wody; to ten model jest też najczęściej używany do tworzenia efektów dekoracyjnych ozdabiających oczko wodne. Czasem taki sprzęt umieszcza się w najniższym punkcie zbiornika.

Pompa fontannowa

Jak działa popularna pompa fontannowa do oczka wodnego? Taki rodzaj urządzenia pozwala na natlenianie zbiornika dzięki stworzeniu efektownej fontanny lub kaskady. Przede wszystkim trzeba ją dobrać w taki sposób, żeby stworzony wyciek ponad poziom lustra wody mieścił się na powierzchni stawu. Inaczej będziemy rozchlapywać wodę po ogrodzie. W przypadku, gdy zdecydujemy się na umieszczenie pompy fontannowej na samym dnie, musimy przedłużyć rurę łączącą pompę i dysze fontanny. W takim przypadku siła strumienia wody będzie niższa. Lepiej więc sprawdzają się systemy z pompami znajdującymi się tuż pod powierzchnią (dysze znajdują się wtedy blisko urządzenia).

Pompa do filtra

W przypadku pomp do oczek wodnych takiego rodzaju najważniejsze jest to, żeby wydajność pompy pozwalała na to, by sprawnie przepompowywać brudną wodę w zbiorniku. Ważny jest dobór takiego filtra, którego parametry będą przystosowane do objętości, którą posiada dane oczko wodne. Pompy - filtry do oczek wodnych są bez wątpienia bardzo pomocne w utrzymaniu dobrego stanu wody.

Pompa do kaskady

Niekiedy wyodrębniana bywa nie tylko pompa fontannowa, ale także przeznaczona do stworzenia kaskady. Powinna mieć zdolność silnego zasysania brudnej wody i nie mieć ograniczonego przepływu wody. Także one mogą ciekawie ozdobić oczka wodne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy do oczka wodnego?

Jak wybrać pompę, by być zadowolonym z zakupu? Niezależnie od tego, czy będzie to pompa fontannowa, czy też inna, warto przyjrzeć się parametrom takim, jak:

Pobór mocy

Ten parametr wskazuje ilość energii, którą pompa musi użyć podczas pracy. Bardzo ważne jest to, żeby wybierając pompę, dobrze dopasować jej moc do wielkości zbiornika. Problemy będziemy mieć zarówno w sytuacji zamontowania urządzenia o zbyt małej, jak i o zbyt dużej mocy. W drugim przypadku grożą nam bardzo wysokie rachunki za prąd.

Wydajność

Ważną charakterystyką pompy, niezależnie od tego czy jest fontannowa, czy też inna, jest jej wydajność. Decyduje ona o tym, jaką ilość wody urządzenie przepompuje w ciągu jednej godziny. Zaleca się, żeby w ciągu godziny woda w zbiorniku była przepompowana przez takiego urządzenie w połowie.

Wysokość podnoszenia wody

Ten parametr jest ważny właśnie w przypadku tworzenia fontann i kaskad. Niekiedy sprzęt pozwala na regulację w tym zakresie.

Warto wreszcie zwrócić uwagę na jakość wykonania pompy (np. wirnika i innych elementów) i dostępność części zamiennych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.