Wieszaki na ręczniki - must have w każdej łazience

Karolina Kielak
19.05.2021 16:02
W łazience nie może zabraknąć wieszaka na ręczniki. To element wyposażenia, który odpowiada za ergonomię, powinien być w łatwo dostępnym i widocznym na pierwszy rzut oka miejscu. Jaki wieszak na ręczniki wybrać? Na jakiej wysokości zawieszamy wieszak na ręczniki, a jeśli wybieramy stojący to gdzie go ustawić? Odpowiadamy!

Jakie wieszaki na ręczniki do łazienki?

Dobrze zaprojektowana łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Kluczowe znaczenie odgrywa nie tylko rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, kolor armatura czy rodzaj umywalki, ale także tak mały szczegół jak wieszak na ręczniki. Diabeł tkwi w szczegółach, a po ręcznik sięgamy kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie.

W sklepach znajdziemy różne modele wieszaków na ręczniki. Nowoczesnym i często wybieranym rozwiązaniem są wieszaki stojące, które zapewniają łatwy dostęp, można je przestawiać z miejsca na miejsce, nie ma potrzeby wiercenia w ścianach dziur, ani przyklejać wieszaka do płytek. Wieszak na ręczniki trzyramienny znajdziemy w kolorze białym, antracytowym, grafitowym oraz czarnym, rozmieszczenie ramion wieszaka na różnych wysokościach sprawia, że wieszak jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Jedynym mankamentem wieszaków na ręczniki stojących jest fakt, że zajmują sporo miejsca, a w małych łazienkach okażą się bardzo nieporęczne.

Zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest wieszak na ręczniki do łazienki wiszący. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdziemy wieszaki ścienne, haczykowe oraz relingi. Klasyczny wieszak na ręczniki łazienkowe zajmuje najmniej miejsca, a możemy go zamontować w dowolnym miejscu. Warto wyznaczyć specjalną przestrzeń na ręczniki kąpielowe, gdzie zawiesimy ręczniki każdego z domowników. Wybór wieszaków ściennych na ręczniki jest ogromny - najpopularniejsze są modele ze stali nierdzewnej, które są uniwersalne, doskonale się prezentują, pasują do armatury łazienkowej, a oprócz tego są trwałe i solidnie wykonane. Do lamusa odchodzą wieszaki wiszące z plastiku. Polecamy wybierać wieszaki łazienkowe do ręczników wiszące montowane na stałe. Dostępne w sklepach modele samoprzylepne często się odczepiają i są zdecydowanie mniej trwałe i mało estetyczne. Spotkać można także wieszak na ręczniki do łazienki na przyssawki - wybierając ten model należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ściany, odtłuszczeniu i osuszeniu powierzchni, gdzie montowany będzie wieszak, dzięki czemu montaż będzie trwalszy.

Suszysz ręcznik wieszając go na grzejniku drabinkowym? Mamy świetne rozwiązanie. Na uwagę zasługują wieszaki w typie relingów, które zapewnią równomierne schnięcie materiału i ładnie się prezentują. Najczęściej wybierane są modele ze stali nierdzewnej, mosiądzu, żeliwa lub drewna - materiał wykonania warto dopasować do wystroju i stylu łazienki. Wieszak relingowy z powodzeniem posłuży, jako suszarka na ręczniki łazienkowe.

Wieszak na ręcznikiWieszak na ręczniki Fot. shutterstock

Na jakiej wysokości wieszak na ręcznik?

Decydując się na wieszaki na ręczniki, które będą mocowane do ściany na pewno stajesz przed dylematem na jakiej wysokości je zawiesić. Wysokość montowania wieszaka na ręczniki łazienkowe zależy przede wszystkim od typu wieszaka. Haczyki montujemy zazwyczaj wyżej, niż relingi.

Wysokość wpływa bezpośrednio na komfort użytkowania. Nie mając narzuconej powinniśmy dopasować ją do siebie, tak, by zapewnić sobie wygodę użytkowania. Wieszak na ręczniki do rąk powinien być umieszczony blisko umywalki, optymalnie na wysokości około 140 cm - ręcznik będzie na wyciągnięcie dłoni. Haczyk na ręczniki łazienkowe montować należy na wysokości 14-180 centymetrów. Pamiętajmy, że największe ręczniki nie powinny po odwieszeniu na wieszak dotykać podłogi.

Warto rozważyć montaż wieszaków na ręczniki na różnych wysokościach. Szczególnie jeśli w domu są małe dzieci lub domownicy różnią się w dużym stopniu wzrostem - takie rozwiązanie pozwoli dopasować wysokość wieszaków do potrzeb każdej osoby i ułatwić dostęp do ręczników. Przyjmuje się jednak, że ze względów higienicznych ręcznik nie powinien wisieć niżej niż 120 cm.

Dostępne na rynku wieszaki stojące mają najczęściej wysokość 120-150 cm. Przed zakupem warto sprawdzić, jaką wysokość ma model, który nas interesuje.

Wieszak na ręczniki łazienkoweWieszak na ręczniki łazienkowe Fot. shutterstock

Gdzie umieścić wieszak na ręczniki?

Rozmieszczenie wieszaków na ręczniki łazienkowe, choć pozornie może wydawać się bez znaczenia jest bardzo istotne. Odpowiednie miejsca zaaranżowane do przechowywania kąpielowych akcesoriów odpowiada za porządek w łazience i komfort użytkowania. Warto pamiętać, że ręcznik zawieszony zbyt daleko źródła wody sprawi, że zachlapiemy pół łazienki zanim wytrzemy ręce lub swoje ciało po kąpieli.

Uchwyty do łazienki na ręczniki do rąk powinien być obowiązkowo umieszczony tuż przy umywalce, na wysokości dłoni, by mieć zapewniony do niego łatwy dostęp. Posiadacze kabiny prysznicowej, mogą rozważyć zakup wieszaka na ręczniki z przyssawką i przymocować go do zewnętrznej ściany kabiny, dzięki czemu nie będzie konieczności wiercenia w ścianie dziur, a ręcznik kąpielowy będzie pod ręką. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak przy większej liczbie domowników - wieszak przyssawka nie będzie miał zbyt dużego udźwigu, a kilka wieszaków obok siebie sprawi, że kabina straci swój klasyczny wygląd. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór wieszaka na ręczniki kąpielowe na listwie, z haczykami i zamontowanie go w pobliżu wyjścia z prysznica lub wanny. Mając dużą łazienkę świetnie sprawdzi się wieszak na ręczniki trzyramienny.

Wieszak na ręcznikiWieszak na ręczniki Fot. shutterstock

Więcej o: