Jak skuć płytki bez uszkodzenia? Instruktaż krok po kroku

Jak usunąć płytki bez uszkodzenia, by mogły jeszcze się na coś przydać? Nie jest to niemożliwe. Dodatkowo zdarza się, że trzeba wymienić jedną uszkodzoną płytkę lub kilka po to, żeby np. dostać się do instalacji hydraulicznej. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy.

Płytki heksagonalne w kuchni.Płytki heksagonalne w kuchni. Fot. Shutterstock

Stare płytki. Jak zabrać się do skuwania płytek?

Jakie narzędzia będą przydatne do tego, żeby usunąć fugę i starą płytkę? Zdjęcie ich z podłogi będzie znacznie łatwiejsze, gdy wyposażymy się we właściwe akcesoria. Jeśli chcemy usunąć pojedynczą płytkę, często wystarczy skuwanie ręczne, gdy usuwamy stare płytki na całej powierzchni, lepszy będzie sposób mechaniczny. W pierwszej sytuacji możemy posłużyć się młotkiem, użyć przebijaka, śrubokręta z płaską końcówką i noża posiadającego wymienne końcówki. Do usunięcia płytek na większej powierzchni warto użyć młotowiertarki z funkcją kucia. Będzie ona bardziej efektywna, niż posługiwanie się młotkiem i pozostałymi akcesoriami. Przy jej zakupie zwraca się uwagę m.in. na prędkość obrotową, częstotliwość udaru czy wygodny uchwyt.

Wymiana płytki przy pomocy młotka i przebijaka

Niekiedy potrzebujemy przykleić nową płytkę w miejscu starej, która np. uległa pęknięciu. Wówczas z reguły wystarczy młotek i przecinak. To, co najważniejsze, to umiejętnie usunąć fugę wokół uszkodzonej płytki. Po wydłubaniu fugi należy bardzo delikatnie użyć młotka do tego, by obstukać powierzchnię płytki. Powinna wówczas stracić już częściowo przyczepność. Należy jednak bardzo uważać z siłą podczas uderzania, by dodatkowo nie uszkodzić powierzchni. Następnie posługujemy się przecinakiem po to, by delikatnie podważyć glazurę, terakotę czy inny rodzaj kafelków. Znów jednak konieczne jest wyczucie: usuwany element sąsiaduje przecież z płytkami, których nie chcemy zniszczyć. W przypadku, gdy nie zależy nam na zachowaniu tej pojedynczej płytki, możemy zacząć od usunięcia fugi, nawiercenia wiertarką (nie obejdzie się bez udaru) i stłuczenia jej młotkiem poprzez uderzenie w środek.

Usuwanie płytek - jak to zrobić?

Schody udekorowane marmurowymi płytkami.Schody udekorowane marmurowymi płytkami. Fot. Shutterstock

Co zrobić, gdy chcemy przeprowadzić generalny remont w kuchni lub łazience i zależy nam na sprawnym usunięciu glazury? Nieodłącznym elementem takiego remontu wydaje się być gruz, kurz i hałas. W rzeczywistości niedogodności wynikające z usuwania starego podłoża można skutecznie ograniczyć. W tym przypadku zdecydowanie przyda się zakup lub wypożyczenie młotowiertarki. Nawet wtedy, gdy płytki uda nam się skuć ze ściany czy podłogi młotkiem i dłutem, to pozostanie problem starej zaprawy. Również stary klej do płytek trzeba usunąć, nim położy się nowe okładziny. Mechaniczne oczyszczenie powierzchni z dawnej zaprawy przysporzy znacznie mniej trudności i wysiłku.

Jak skuć powierzchnię? Usuwanie fug i płytek ze ściany lub podłogi

Również w tym przypadku niezwykle istotne jest dokładne usunięcie fugi, bez czego nie uda nam się wykonać kolejnych prac. Używając noża z wymiennymi ostrzami, śrubokrętu lub wiertarki musimy oczyścić przestrzenie dzielące poszczególne płytki. Bardzo istotna jest jednak wysoka precyzja, bo dzięki niej powiedzie się oderwanie płytek od zaprawy bez strat w postaci pęknięć lub przełamań. Pośpiech i niedokładność nie są tu wskazane. Dodatkowo możemy dzięki temu ograniczyć poziom hałasu i zakurzenia w pomieszczeniu. Jeśli mieszkamy w bloku - zasłużymy sobie z pewnością przez to na przychylność sąsiadów.

Usuwanie starego kleju

Skuwanie powierzchni to jednak nie wszystko. Trzeba pozbyć się kleju na płytce i zaprawy z podłogi. Nie ma konieczności oczyszczania powierzchni płytek w budynku - można wynieść je na zewnątrz i tam nad nimi popracować tak, by jak najmniej brudzić w domu. Gdy chcemy usunąć dawną zaprawę z posadzki, dużą pomocą będzie właśnie skorzystanie z młotowiertarki.

Co zrobić z płytkami, które udało nam się odzyskać z podłogi? Możemy je wykorzystać jako produkty do ułożenia na podłodze w mniej eksponowanym miejscu. Płytki podłogowe czy ścienne mogą się więc przydać choćby w garażu. Po co kupować nowe płytki, skoro możemy zaoszczędzić i wykorzystać te, na które raz już wydaliśmy pieniądze?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.