Kwiaty ogrodowe: begonia - jak sadzić, pielęgnować i jakie ma wymagania?

Begonie od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością w ogrodach, na rabatach, tarasach oraz balkonach. Nic dziwnego! Zaskakują liczbą odmian i różnorodnością kolorów. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić, jak pielęgnować begonie i jakie mają wymagania.

Kwiaty ogrodowe: begonie

Begonia to kwiat, który na długi czas odszedł w zapomnienie, na szczęście powrócił i triumfuje naszych ogrodach i na rabatach. To zdecydowanie powrót w wielkim stylu. Begonia jest rośliną, która ma ponad 1500 gatunków, natomiast w uprawie ogrodowej wykorzystywane są najtrwalsze i zaledwie kilka z nich. Naturalnie występujące begonie nie są aż tak ozdobne, jak specjalnie wyselekcjonowane odmiany tej rośliny. Kwiaty ogrodowe z rodzaju begonii sprawdzą się nie tylko na zewnątrz, ale i w domu. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją ogrodniczą przygodę - begonia będzie dla Ciebie rośliną idealną, ponieważ nie jest zbyt wymagająca.

Begonie w donicach ustawione wzdłuż ścieżki w ogrodzie z powodzeniem ją przyozdobią. Doskonale sprawdzą się na rabatach, w donicach na tarasie, ale też na balkonie - warto wybrać begonię kaskadową, której pąki zwisają, dzięki czemu pięknie ozdabia budynek.

Begonia w ogrodzieBegonia w ogrodzie Fot. shutterstock

Begonia - najpopularniejsze gatunki

Do najpopularniejszych gatunków begonii, z liśćmi ozdobnymi, jeśli chcemy uprawiać ją w domu zaliczamy: begonię królewską, Bowera, Masona, a także begonię zimową i muszolistną. Szukając rośliny do uprawy w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie polecamy wybierać begonię, które mają dużo kwiatów - begonie bulwiaste, kaskadowe oraz begonię stale kwitnącą.

Begonia stale kwitnąca kwitnie od czerwca do października. Przez cały ten okres zdobią ją obfite kwiaty w kolorze bieli, różu, czerwieni oraz żółci. Begonia nie jest rośliną wieloletnią. Ten gatunek doskonale prezentuje się na rabatach oraz trawnikach. Jest gatunkiem bardzo popularnym, kwitnie na wysokość około 15-30 cm. To roślina uprawiana z rozsady, dobrze czuje się zarówno w półcieniu, jak i słońcu, nie jest wymagająca i nie straszne jej zmienne warunki atmosferyczne. Jako ciekawostkę warto dodać, że jeśli walczysz w ogrodzie ze ślimakami - begonia stale kwitnąca może być pomocna, te mięczaki jej nie lubią.

Begonie bulwiaste to skrzyżowanie kilku gatunków. Jej liście mają sercowaty kształt, a liście są lekko owłosione, kwiaty rośliny tego gatunku mają różne kolory. Begonia bulwiasta kwitenie w okresie od maja do września.

Begonię zimową wyróżniają kępiaste okrągłe pełne kwiaty w kolorze bieli, pomarańcza, łososiowym oraz czerwonym oraz zielone liście.

Begonia królewska to jedna z najpiękniejszych odmian do uprawy w domu. Jej liście są zielone, bordowe lub kremowe. Wartym uwagi gatunkiem jest begonia Bowera, której liście formują się na kształt serca, a kwiaty są różowo - zielone.

Begonia bulwiasta - wymagania

Begonia bulwiasta jest nieco trudniejsza w uprawie od begonii stale kwitnącej. Najczęściej wybierana jest jako ozdoba tarasów i balkonów. Ten gatunek rośnie na wysokość 30-40 cm. Begonia bulwiasta najlepiej czuje się w półcieniu, jej liście są dość delikatne i ostre promienie słoneczne mogą je zniszczyć. Begoni bulwiastej nie sadzimy w całkowitym cieniu. Roślina lubi stanowisko osłonięte, ale ze światłem rozproszonym. Zdecydowanie nie sadzimy jej w miejscu wietrznym.

Begonia potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi oraz przepuszczalnego podłoża. W warunkach pokojowych begonie mogą być uprawiane przez cały rok, z kolei na zewnątrz w okresie, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje w granicach 20 stopni Celsjusza.

Begonia hodowana w donicyBegonia hodowana w donicy Fot. shutterstock

Jak sadzić begonię bulwiastą?

Begonię najlepiej jest uprawiać w doniczkach. Bulwy tej rośliny w donicach umieścić możemy już w połowie lutego, przy takiej hodowli w maju lub czerwcu begonia zakwitnie. Pamiętajmy o warstwie drenażowej na dnie donicy. Kiedy sadzić begonie na balkon i do gruntu? Najlepszy termin to druga połowa maja. Rośliny sadzimy w rozstawie 20x25 cm

Jak przezimować begonie? Po pierwszych jesiennych przymrozkach obowiązkowo wykopujemy bulwy begonii i przenosimy je do chłodnego miejsca, na przykład garażu. W temperaturze 7-12 stopni mogą przezimować w skrzynkach lub donicach. Donice wypełniamy mieszanką torfu i piasku.

Jak pielęgnować begonie?

Często popełniamy błędem jest przelewanie begonii - nie lubi nadmiaru wody. Roślinę podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie. Begonia lubi glebę delikatnie wilgotną, lekką, żyzną i przepuszczalną. Warto pamiętać o drenażu, który pozwoli uchronić roślinę od chorób korzeni.

Begonię dobrze jest przez cały letni sezon nawozić. Najlepiej sprawdzą się nawozy do gatunków kwitnących, zawierające fosfor. Begonie hodowane w domu, liściaste można nawozić potasem oraz azotem. W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych znajdziemy nawozy specjalnie przeznaczone do pielęgnacji begonii.

Begonia w ogrodzieBegonia w ogrodzie Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.