Czym i jak pomalować panele ścienne?

Niekiedy malowanie paneli ściennych bywa prostym sposobem na zmianę wyglądu pomieszczenia. Niezależnie od tego, jaki typ okładziny mamy na ścianie, trzeba się do takich prac dobrze przygotować. Mowa zwłaszcza o wyborze odpowiedniej farby, akcesoriów do malowania i przygotowaniu podłoża. Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.
Malowanie paneli ściennych.
Malowanie paneli ściennych. Fot. Shutterstock

Malowanie paneli ściennych. Dlaczego warto?

Panele ścienne MDF można malować. Kiedy warto to robić? Przede wszystkim decydujemy się na taki krok wtedy, gdy chcemy dość szybko i niewielkim kosztem zmienić charakter wnętrza. Metamorfoza mieszkania, zakup nowych mebli i dodatków, wymaga też niekiedy tego, żeby zmienić kolor ścian. Niekoniecznie jednak trzeba zrywać starą okładzinę - wystarczy posłużyć się pędzlem lub wałkiem i zmienić wygląd paneli ściennych.

Dodatkowo pomysł malowania paneli ściennych MDF wiąże się z nowoczesnymi aranżacjami wnętrz np. w stylu skandynawskim czy minimalistycznym. Bardzo przydaje się w takich przypadkach biała lub kremowa farba do paneli. Ostatecznie możemy uzyskać ciekawy efekt pomalowanego na biało drewna.

Czym pomalować panele ścienne?

Lamele ścienne w salonie.
Lamele ścienne w salonie. Fot. Shutterstock

Bardzo ważnym zagadnieniem jest to, czym właściwie powinno się pomalować panele ścienne MDF. Czym powinny się charakteryzować farby do malowania ich powierzchni? Przede wszystkim muszą dobrze kryć powierzchnię ściany i dobrze, żeby były odporne na szorowanie i zmywanie. Bardzo często maluje się je farbami uniwersalnymi, ale na rynku dostępne są też preparaty transparentne czy przeznaczone np. do paneli drewnianych. Jakie rodzaje farby wybierać? Mogą być to:

  • emalia akrylowa - zaletą takiej farby jest duża ilość dostępnych barw i bardzo dobre krycie. Jest również bardzo uniwersalna, zastosujemy ją więc nie tylko w przypadku paneli laminowanych, ale też na panele ścienne PCV czy z drewna
  • farba kredowa - również tutaj możemy wybierać spośród różnych barw, farba tworzy atrakcyjną matową powłokę
  • lakierobejca - przede wszystkim nadaje się do tego, by pomalować panele ścienne z drewna

Malowanie paneli ściennych - najważniejsze zasady

Pomalowanie paneli ściennych wymaga nie tylko tego, żeby dobrze wybrać farbę, ale również właściwego przygotowania podłoża. Wreszcie - właściwą metamorfozę nadamy im wtedy, gdy skupimy się na malowaniu i wykonamy je dobrze.

Jak pomalować panele ścienne? Przygotowanie powierzchni

Nowoczesne panele laminowane niekoniecznie muszą być dobrym podłożem do malowania farbą. Konieczne jest więc przynajmniej ich zmatowienie papierem ściernym. Najlepiej zaś zeszlifować wierzchnie warstwy. Przed samym malowaniem trzeba powierzchnię oczyścić z pyłu i kurzu. Pamiętajmy też o tym, że najlepiej jest kłaść przynajmniej dwie warstwy farby. Pierwsza z nich będzie miała za zadanie wyrównać chłonność podłoża, druga zapewni właściwe krycie.

Czym malować panele na płycie MDF? Nie ma tu wielkich wymagań - nowe wykończenie powierzchni paneli w kuchni czy łazience stworzymy przy pomocy pędzli i wałka. Nie zapominajmy też o folii na podłogę i taśmie malarskiej.

Malowanie paneli

Malowanie paneli w dowolnym pomieszczeniu naszego domu najlepiej jest podzielić na dwa etapy: w pierwszym zamalujemy wszelkie zakamarki i najmniej dostępne miejsca, w drugim zaś całą resztę. W przypadku miejsc trudnych do pomalowania (np. tam, gdzie stykają się ściana i sufit) najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie pędzla. Większe powierzchnie przejdą szybką metamorfozę, gdy użyjemy wałka.

Po malowaniu zaleca się dodatkowe zabezpieczenie powierzchni paneli. Będzie to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy np. użyjemy farby kredowej, która tworzy białe wykończenie powierzchni. Wówczas bardzo pomocny będzie wosk ochronny lub lakier. Dobrze, gdy zabezpieczenie posiada ten walor, że chroni powierzchnię przed zarysowaniem. Może też tworzyć dodatkowy matowy, satynowy lub połyskliwy efekt, który ozdobi ścianę w ciągu dnia.

Widzimy więc, że zmieniając wygląd wnętrza, wcale niekoniecznie musimy pozbywać się paneli ze ściany. Mamy wiele innych sposobów na to, by na nowo świetnie komponowały się z wystrojem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.