Wytrzymałe rośliny na balkon - jakie wybrać?

Kwiaty na balkonie wyglądają pięknie, nie tylko go udekorują, ale umilą też wypoczynek. Nie wszystkie rośliny wytrzymają w pełnym słońcu lub cieniu. Wybraliśmy wytrzymałe kwiaty na balkon, które sprawdzą się niezależnie od stopnia nasłonecznienia.

Wytrzymałe kwiaty na balkon

Balkon udekorowany gąszczem kwitnących kwiatów budzi zachwyt, nie tylko wśród domowników, gości, ale też sąsiadów. Jeśli nie masz działki z ogrodem czy tarasem, szczególnie powinieneś rozważyć rośliny na balkonie - pozwolą stworzyć kolorowy azyl nawet w centrum miasta i naturę mieć na wyciągnięcie ręki. Kwiaty i rośliny zielone w skrzynkach czy donicach prezentują się naprawdę pięknie.

Na balkonie panują różne warunki, a nie wszystkie rośliny przeznaczone są do uprawy w pełnym słońcu, cieniu lub półcieniu. Wybór roślin warto uzależnić od tego, jakie warunki im sprzyjają, dzięki czemu będą zdrowo kwitły. Rośliny lubiące cień, na nasłonecznionym balkonie ulegną poparzeniu, z kolei kwiaty lubiące słońce, w cieniu będą kwitły słabo lub wcale.

Jakie są najlepsze kwiaty balkonowe? Do najbardziej wytrzymałych odmian zaliczane są aksamitki, pelargonie, petunie, begonie, osteospermum oraz bakopy.

Surfinie, inaczej petunie - najlepsze kwiaty na balkon

Surfinie określane są, jako najokazalsze rośliny balkonowe. Zachwycają kolorami, spotkać można je o ubarwieniu kwiatów ciemno i jasno fioletowych, żółtych, czerwonych, różowych, a także białych. To rośliny, które świetnie czują się na słonecznych balkonach, od strony zachodniej lub południowej. Nie lubią przesuszonej ziemi, dlatego wymagają obfitego podlewania, podczas upałów nawet 3 razy dziennie. Petunie są wytrzymałymi roślinami na balkon, kwitną od maja, aż do pierwszych przymrozków. Regularnie nawożone surfinie pięknie ozdobią balkon gęstym ukwieceniem. To rośliny mało wymagające na balkon, dlatego poradzi sobie z nimi nawet początkujący hodowca. Petunie najładniej kwitną na osłoniętych, nisko położonych balkonach, ponieważ ze względu na delikatne kwity źle znoszą silny deszcz i wiatr.

Aksamitki - odporne kwiaty na balkon

Aksamitki to rośliny idealne na balkon południowy i zachodni, lubią słonce. Kwitną od lipca, aż do pierwszych przymrozków. Donice dla aksamitek muszą mieć drenaż i otwory, które odprowadzą wodę. Najlepiej czują się w ziemi wymieszanej z piaskiem. Aksamitki dostępne są w kolorze żółtym i pomarańczowym, pięknie prezentują się w podłużnych doniczkach wiszących, jak i stojących. To odporne kwiaty na balkon, nie przeszkadzają im zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli walczysz z mrówkami lub mszycami, aksamitki będą pomocne - chronią przed szkodnikami, odstraszając intensywnym zapachem. Warto dodać, że aksamitki świetnie sprawdzają się na wietrznych balkonach.

Aksamitki - idealne na balkonAksamitki - idealne na balkon Fot. shutterstock

Bakopa - łatwe w utrzymaniu kwiaty balkonowe

Spośród wytrzymałych kwiatów na balkon, na uwagę zasługuje Bakopa. To roślina jednoroczna, która doskonale prezentuje się w wiszącej donicy, na balkonach od strony południowej i zachodniej. Charakteryzuje się delikatnymi, sercowatymi liśćmi i kwiatami w kolorze bieli, różu lub niebieskim. Bakopa jest rośliną, która lubi słońce, kwitnie od czerwca do września. Najlepiej jest posadzić ją żywnej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi, dbając by była ciągle wilgotna. W okresie, gdy kwitnie warto ją stale nawozić.

BakopaBakopa Fot. shuttterstock

Osteospermum - stokrotka afrykańska

Stokrotki afrykańskie to również odporne kwiaty na balkon, które kwitną przez całe lato. Świetnie sprawdzi się na balkonie od strony południowej, uwielbia słońce, ciepło i ciszę. Łodygi tej rośliny są bardzo silne, dzięki czemu Osteospermum uznawane są za wytrzymałe kwiaty balkonowe. Warto pamiętać o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu, przelanie może spowodować gnicie korzeni. Stokrotka afrykańska udekoruje balkon obfitymi kwiatami, jeśli zastosujemy nawóz wieloskładnikowy.

Stokrotka afrykańskaStokrotka afrykańska Fot. shutterstock

Begonie - najpopularniejsze kwiaty na balkon

Begonie to rośliny lubiące cień, sprawdzą się na balkonie wschodnim lub zachodnim. Kwitną od maja do późnej jesieni. Wymagają jedynie regularnego, intensywnego podlewania oraz nawożenia. Begonie najlepiej czują się w żyznej, próchniczej i lekko kwaśnej ziemi. To jedna z najchętniej wybieranych i łatwych w utrzymaniu kwiatów balkonowych. Begonie dostępne są w kolorach czerwonym, białym i pomarańczowym. W okresie wegetacji, begonie narażone są na atak mszyc i szarej pleśni, nie lubią także niskich temperatur.

BegonieBegonie Fot. shutterstock

Ciekawe kwiaty na balkon - Koleus

Miłośnicy ciekawych kwiatów na balkon, powinni rozważyć zakup rośliny Koleus, której liście przypominają pokrzywę. To kwiaty łatwe w uprawie na balkon i bardzo wytrzymałe. Roślina dobrze czuje się na stanowiskach osłoniętych, nasłonecznionych lub w półcieniu. Wymaga jedynie próchniczej, wilgotnej ziemi, gdy ma za mało wody gubi liście.

KoleusKoleus Fot. shutterstock

Rośliny na balkon bez podlewania - niewymagające kwiaty na taras

Niektóre rośliny bez problemu zniosą suszę. Wśród kwiatów łatwych w uprawie na balkon i nie wymagających stałego podlewania znajdziemy między innymi Niezapominajki i Barwinek.

Niezapominajka jest rośliną, która doskonale rośnie w cieniu i nie lubi dużej ilości wody. Jest kwiatem balkonowe niewymagającym. Barwinek to również kwiat łatwy w uprawie na balkon, przetrwa susze, lubi cień i nie ma wymagać, jeśli chodzi o uprawę.

NiezapominajkiNiezapominajki Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.