Jak fugować płytki? Instrukcja krok po kroku

Kamil Michaluk
17.07.2021 12:00
Fugowanie płytek to czynność, która nadaje im ostateczny wygląd. Zarówno w przypadku płytek ściennych, jak i podłogowych, jest też ważne z uwagi na ich trwałość. Bez spoinowania poszczególne kafelki mogłyby ulec szybkiemu zniszczeniu. W jaki sposób zabrać się do wykonania fug samodzielnie? O czym pamiętać?

Łazienka z szarą podłogą.Łazienka z szarą podłogą. Fot. Shutterstock

Fugowanie płytek - o czym pamiętać?

Podstawowym powodem do fugowania płytek jest to, że nigdy nie układa się ich na styk. Wykonanie spoin zapobiega pęknięciom lub wysadzaniu płytek. To zaś mogłoby się wydarzyć np. wskutek niewielkich przesunięć spowodowanych osiadaniem powierzchni budynku. To, jaka fuga zostanie wybrana i jakiej grubości będzie, zależy od wyboru miejsca dla kładzionych płytek. Z reguły tam, gdzie fugi nie są narażone na oddziaływania ekstremalnych temperatur ich wybór nie jest pierwszorzędną sprawą. Spoinowanie płytek nabiera znaczenia np. na tarasie, gdzie wybierane są fugi odkształcalne. Oczywiście dobieramy je także względem rodzaju płytek i ich estetyki. Zwłaszcza wówczas, gdy pomieszczenie jest niewielkie, ściany lub podłoga ozdobione jasnymi, lub ciemnymi spoinami nie pozostają bez znaczenia dla ostatecznego efektu wizualnego.

Fugi cementowe. Czym się charakteryzują?

Fugi występują w różnych odmianach w zależności od materiału, z którego zostały wykonane, ale także ich przeznaczenia. Najbardziej powszechne i najtańsze są fugi cementowe. Występują w różnych kolorach pod postacią proszku, który do fugowania musi być połączony z określoną na etykiecie ilością wody. Obecnie możemy skorzystać z nowoczesnych fug cementowych elastycznych. Również je rozrabiamy z wodą, ale ich przygotowanie nieco skraca się z tego powodu, że nie trzeba czekać nawet kilku dni na to, by były w pełni gotowe i odpowiednio chroniły płytki.

Fugi epoksydowe i akrylowe. Jakie są ich właściwości?

Inne spoiny, które zabezpieczą krawędzi płytek na wybranej powierzchni, to zaprawy epoksydowe i akrylowe. Fugę epoksydową charakteryzuje bardzo szybki czas schnięcia spoiny, który może liczyć sobie nawet jedyne 30 min. Doceniana jest też duża łatwość fugowania i atrakcyjny sposób wykończenia powierzchni płytek. Jakie są minusy wyboru fugi epoksydowej na ścianie lub podłodze? Problemem jest właściwie tylko cena, jaką osiąga taka zaprawa. Jest ona nieco wyższa, niż w przypadku zaprawy cementowej. Chodzi o konieczność wykorzystania w produkcji żywicy epoksydowej, która jest materiałem wyższej klasy.

Jakie jeszcze spoiny można zrobić pomiędzy płytkami? Niekiedy wybiera się też fugę akrylową. Wykorzystuje się ją wówczas, gdy płytki oddziela wyjątkowo wąska szczelina. Bardzo dobrze zabezpieczają powierzchnię narażoną na wilgoć, bo są hydrofobowe. Dodatkowo nie są im straszne pleśni, co ma dużą zaletę np. dla zachowania czystej łazienki.

Fugowanie płytek ceramicznych krok po kroku

Schody udekorowane marmurowymi płytkami.Schody udekorowane marmurowymi płytkami. Fot. Shutterstock

Jak wygląda fugowanie płytek krok po kroku? Przede wszystkim trzeba posiadać odpowiednie narzędzia - w tym przypadku na szczęście nie są one zbyt wyszukane. Przydadzą się:

  • paca do fugowania
  • gąbki do fugowania, dzięki którym można usunąć nadmiar kleju i zetrzeć zabrudzenia z płytki
  • kielnia do fugowania - po to, by fuga była odpowiedniej grubości
  • szpatułka do fugowania - przydatna dlatego, by fuga była równo rozprowadzona
  • skrobak

Mając już skompletowane narzędzia, warto wybrać optymalny czas na wykonanie spoin. Przy typowej wilgotności warto odczekać 24 h od położenia płytek. Przy zwiększonej prace rozpoczynamy po 48 h od wykonania okładziny z płytek. Jakie są kolejne etapy prac, dzięki którym idealnie wykończymy płytki podłogowe spoiną?

  1. Usunięcie krzyżyków dystansowych ze szczelin
  2. Rozrobienie zaprawy do wykonania spoin
  3. Niewielkie ilości masy nakładamy za pomocą pacy i zacieramy aż do szczelnego wypełnienia szczelin pomiędzy płytkami
  4. Poprawki pacą lub gąbką wykonujemy po ok. 30 min, czyli wstępnym stwardnieniu fugi. Zapobiegnie to rozmazywaniu się zaprawy po powierzchni płytek
  5. Przystępujemy do mycia powierzchni płytek. Pozwala to na usunięcie niepotrzebnych resztek zaprawy. Wykorzystuje się do tego gąbkę wymoczoną w ciepłej wodzie i starannie wyciśniętą.
Więcej o: