Jadalnia - funkcjonalna przestrzeń dla rodziny

Jadalnia to centrum każdego domowego wszechświata. Przestrzeń, w której równocześnie spotykają się wszyscy domownicy, wspólnie spożywając posiłki, zacieśniając relacje i więzi rodzinne. To również miejsce, gdzie przyjmujemy gości, spotykamy się z przyjaciółmi, organizujemy rodzinne uroczystości. Jednym słowem jadalnia to swego rodzaju wizytówka gospodarza. Warto więc urządzać dom tak, by jadalnia była praktyczną, spójną, stylową i zachęcającą do spędzania w niej czasu przestrzenią. Jakie meble wybrać do jadalni, by połączyć oczekiwania wszystkich domowników i stworzyć strefę mającą maksymalną funkcjonalność? Podpowiadamy

Salon z jadalnią.Salon z jadalnią. Fot. Shutterstock

Stół - fundament komfortu

Stół to mebel - król w każdej jadalni, kuchni czy salonie. Decyduje o charakterze i stylu całego wnętrza. Jego design to pierwsze kryterium, którym najczęściej kierujemy się przy jego wyborze. Kształt i materiały, z którego jest wykonany, powinien oczywiście współgrać ze stylistyką wnętrza. Jest to kwestia naszego indywidualnego gustu i miejsca jakim dysponujemy. Oczywiście jeżeli mamy do dyspozycji więcej przestrzeni warto zwrócić uwagę na stoły z rozkładanym blatem, które okazjonalnie pomieszczą większą ilość osób lub pozwolą rozłożyć np. duże gry planszowe. Generalnie wielkość dobieramy do ilości domowników zasiadających przy stole. Nawet jeżeli na co dzień ze stołu korzystają 2 osoby optymalny, jest taki dla 6 osób, a przy 4 osobowej rodzinie polecany jest stół prostokątny dla 6 - 8 osób. Tymczasem o jego funkcjonalności decyduje ergonomia i warto o tym pamiętać, by w przyszłości taki stół skutecznie jednoczył domowników i zapewniał komfort użytkowania. Przyjmuje się, że optymalnie na jednego użytkownika musi przypadać minimum 60 cm na 40 cm. Jeśli pomiędzy siedzących naprzeciwko siebie biesiadników chcemy postawić dania, nasz stół do jadalni musi mieć minimum 100 cm szerokości.

Krzesła

Krzesła bardzo często można kupić w komplecie ze stołem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć samodzielną kompozycję spośród różnorodnych wzorów i kolorów. Oprócz designu tu też istotne są wymiary, albowiem nawet kilka centymetrów niedopasowania może wpłynąć na dyskomfort użytkowania. Idealna odległość od siedziska krzeseł do blatu to 26 cm, natomiast przestrzeń potrzebna, by je swobodnie wysunąć to minimum 50 cm od innych mebli. Przy bardzo małej przestrzeni jadalni wybierz takie krzesła, których oparcia nie są zabudowane, ale ażurowe lub prześwitujące. Jeśli na co dzień nie korzystasz z wszystkich krzeseł, a potrzebujesz więcej przestrzeni, rozwiązaniem będą krzesła składane. Pamiętaj krzesła do jadalni powinny być wygodne.

Oświetlenie nad stołem w jadalniOświetlenie nad stołem w jadalni Fot. shutterstock

Oświetlenie

Dobrze dobrane światło to kolejny element istotny w aranżacji pomieszczenia. W jadalni powinno znajdować się centralnie nad stołem. Nie może być zbyt ostre i zimne. Dobrze sprawdzi się lampa z regulowaną wysokością i natężenia światła. Wybór wzornictwa oczywiście zależy od stylu pomieszczenia i gustu. Poza głównym oświetleniem nad stołem, we wnętrzu, które poza jadalnią jest też salonem, warto wykorzystać światło bardziej punktowe (lampy stojące lub kinkiety).

Jadalnia - wielofunkcyjne wnętrze - kuchnia, salon, biuro, plac zabaw

Współczesny styl życia sprawia, że w projektach domu czy mieszkania jadalnia to nie jest osobne pomieszczenie wyłącznie do spożywana posiłków. Otwarte przestrzenie powodują, że jest to największa wspólna część dzielona na strefy, w których ważny jest nie tylko posiłek, ale razem spędzany czas. W takim pomieszczeniu, meble i dodatki wyznaczają strefy kuchni, salonu, biura, czy kącika dla dzieci. Z powodzeniem możesz postawić między nimi wyraźne granice lub spowodować, że będą się luźno przenikały. Dobrym pomysłem na zachowanie stylistycznej spójności jest wybieranie produktów, które mają zbliżone kolory. W małym mieszkaniu gdzie dysponujemy niewielką przestrzenią, należy szukać pomysłów w aranżacjach np. w stylu skandynawskim. Jasne meble o lekkiej konstrukcji optycznie powiększą każde wnętrze. Ważne jest to, by były dostosowane do ulubionego sposobu spędzania czasu z rodziną oraz by potencjalni goście czuli się komfortowo i wygodnie. Dobrą i funkcjonalną jadalnię definiuje dzisiaj to, jak długo i chętnie spędzamy w niej czas właściwie o każdej porze dnia. Dlatego dla jednych niezbędnym wyposażeniem "dookoła" stołu, będzie witryna na zastawę lub dodatkowy barek, a dla innych wygodny fotel do czytania, komfortowa sofa, sprzęt elektroniczny albo dodatkowe miejsce na podłodze do zabawy. Aby dobrze się urządzić w takim współczesnym salonie, granicą między nim kuchnią i jadalnią może być jedynie nasza wyobraźnia.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.