Poradnik ogrodnika: kiedy i jak sadzić tuje ogrodowe?

Karolina Kielak
07.10.2021 15:44
Tuje to najczęściej wybierane iglaki do ogrodu. Doskonale sprawdzają się do stworzenia zielonego żywopłotu, są łatwe w pielęgnacji i pięknie rosną. Warto znać kilka kwestii, by wyhodować zdrowe i gęste drzewa. Kiedy i jak sadzić i nawozić tuje ogrodowe? W jakich odległościach? Jak przycinać tuje, żeby były gęste i jaką tuję wybrać: szmaragd czy brabant? Podpowiadamy!

Tuja ogrodowa

Tuja ogrodowa jest rośliną zdecydowanie najbardziej popularną. Chętnie wybieramy tuje, kiedy chcemy zaaranżować w ogrodzie zieloną ścianę, tworząc żywopłot. Wybór gatunków jest ogromny. Cenimy te iglaki ze względu na walory estetyczne, szybki wzrost oraz możliwość formowania dowolnych kształtów.

Kluczową kwestą w uprawie tuj jest regularne podlewanie oraz stanowisko nasłonecznione lub półcieniowe. Zaletą tuj ogrodowych jest mrozoodporność. Choć ta kwestia zależy od konkretnych gatunków i odmian, większość z nich nie boi się niskich temperatur. Tuje ogrodowe to rośliny mało wymagające. Najlepiej będą czuły się w glebach dobrze użyźnionych, bogatych w składniki pokarmowe oraz wilgotnych. Warto pamiętać, że zbyt sucha gleba spowoduje ciemnienie gałązek iglaka lub intensywne zrzucanie łusek.

Tuje ogrodoweTuje ogrodowe Fot. shutterstock

Tuja szmaragd czy brabant?

Najbardziej popularne w ogrodach są tuje szmaragd oraz brabant. Czym różnią się te dwa gatunki i które lepiej wybrać? Tuja szmaragd prezentuje się bardzo elegancko. To rodzaj bardzo gęstego iglaka, jednak pojedyncze rośliny są bardzo dobrze widoczne. Charakterystyczną cechą są oddzielne czubki każdej rośliny. Gatunek szmaragd wyróżnia piękny szmaragdowy kolor. Jako ciekawostkę warto dodać, że tuja szmaragd przez cały rok jest soczyście zielona, nie zmienia swojej barwy.

Z kolei tuja brabant rosnąc tworzy zwarte gęste ściany. Roślina doskonale sprawdzi się, jeśli zależy nam na gęstym żywopłocie, nie ma widocznych pojedynczych roślin. Bez problemu można formować z niej różne kształty, doskonale znosi cięcie, a zielona ściana będzie idealnie równa. Jej kolor jest zielony, jednak zimą tuja brabant lekko brunatnieje.

Kiedy sadzić tuje?

Tuje najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, dzięki czemu roślina najlepiej zaaklimatyzuje się na nowym stanowisku. Warto pamiętać o dokładnym oczyszczeniu stanowiska, w którym planujemy zasadzić tuje z chwastów i resztek wcześniejszych roślin. Dołek dla rośliny powinien być odpowiednio głęboki. Na dnie warto umieścić torf, obornik lub ziemię kompostową.

Po zasadzeniu rośliny należy obficie podlać drzewko. Dobrze jest naokoło iglaka ułożyć korę - doskonale się prezentuje, a dodatkowo ogranicza parowanie wody z gleby, uniemożliwia także wyrastanie chwastów.

Co ile sadzić tuje? Jeśli zależy nam na gęstym żywopłocie, najlepiej jest sadzić rośliny w odległości co 60 cm. Aby stworzyć luźniejszy szereg roślin, dobrze jest sadzić tuje co 80 cm. Warto pamiętać, by zachować odpowiednią odległość roślin od płotu - optymalnie będzie to 50-60 cm.

Tuje ogrodoweTuje ogrodowe Fot. shutterstock

Kiedy przesadzać tuje?

Najlepszy czas na przesadzanie tuj ogrodowych to jesień: wrzesień oraz październik będą doskonałym momentem. Decydując się na przesadzanie należy pamiętać, by z poprzedniego stanowiska wykopać ją z jak największym i nieuszkodzonym systemem korzeniowym. Nowe stanowisko powinno być wypełnione kompostem oraz żyzną i próchniczą ziemią. Istotne jest obfite podlanie i utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności przez kolejne tygodnie, do momentu przyjęcia się rośliny.

Kiedy nawozić tuje?

Nawożenie tui jest bardzo istotne. Warto rozpocząć je wiosną i kontynuować do połowy lipca. Jakie nawozy warto wybierać? Sprawdzą się nawozy mineralne uniwersalne oraz specjalnie przeznaczone dla iglaków. Po połowie lipca należy zakończyć nawożenie drzewek, by nie spowolnić drewnienia pędów. Jesienią dobrze jest podawać roślinie nawozy ubogie w azot.

Tuje nie lubią suchego podłoża, które jest dla nich szkodliwe. Najlepiej czują się w wilgotnej glebie. Należy pamiętać o regularnym, obfitym podlewaniu roślin co najmniej raz w tygodniu. Jeśli hodujemy roślinę w donicy, należy podlewać ją jeszcze częściej.

Kiedy ciąć tuje?

Jak przycinać tuje, żeby były gęste? Tuje należy przycinać wiosną, zanim rozpocznie się okres wegetacji rośliny. Kolejne cięcie możemy wykonać latem, jednak nie później niż w sierpniu. Roślina musi mieć czas na zagojenie ran przed chłodniejszymi porami roku.

Ważne jest, by przycinać jedynie te rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra. Pędy tuj skracamy o około 1/3, maksymalnie o połowę ich długości. Należy także usunąć wszystkie martwe gałązki. Gałęzie tuj nie są grube. Do cięcia najlepiej wykorzystać ręczny sekator lub nożyce do gałęzi.

Tuje ogrodoweTuje ogrodowe Fot. shutterstock

Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 1 raz 1

  Nie sadzić. Już jest za dużo.

 • mardaani.74

  Oceniono 3 razy 1

  prawdziwy ogrodnik nie posadzi w swoim ogrodzie tui

 • dublet

  0

  Tylko ciotki nie dadzą tui!

 • plastikpiokio

  0

  każdy ogrodnik wam to powie sadzimy ZAWSZE zielonym do góry .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX