Lodówka wkomponowana w meble kuchenne

Wolnostojąca lodówka to nieodzowny element każdej kuchni. Ciężko na pewno jest wyobrazić sobie kuchnię, w której w sposób bezpieczny i higieniczny nie można przechowywać jedzenia. Z tego względu lodówka znalazła się na najwyższym miejscu wśród sprzętu AGD - zajmuje je wraz z kuchenką. Zobacz, jak należy wykonać projekt kuchni, aby dobrze umieścić w niej lodówkę wolnostojącą.

Jakie strefy kuchenne można wyróżnić?

Aby przestrzeń kuchenna była odpowiednio zaaranżowana, należy wydzielić w niej trzy strefy. Pierwsza to przestrzeń gotowania, którą wyznacza miejsce z kuchenką lub płytą grzewczą. Druga strefa to zlew kuchenny, czyli miejsce mycia jedzenia przed gotowaniem i zmywania naczyń po jedzeniu. Trzecia strefa to miejsce, w którym stoi lodówka. Pomiędzy tymi trzema strefami powinny znajdować się blaty robocze — wtedy kuchnia jest wygodna w użytkowaniu i bardzo funkcjonalna. Odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi strefami również są ważne i powinny wynosić 1,2 - 2,3 m. Przestrzeń pomiędzy strefami wypełnij szafkami kuchennymi. Zastosuj pełne szafki kuchenne lub witryny tak, by całość mogła do siebie pasować. Pojemne szafki kuchenne w domach to skarb — nie rezygnuj z nich, z odpowiednimi meblami bowiem będziesz się cieszył atrakcyjną kuchnią.

Kuchnia, Lada, Lodówka, Elegancki, Meble, KrzesłaKuchnia, Lada, Lodówka, Elegancki, Meble, Krzesła Fot. Merkury Market

Gdzie najlepiej ustawić lodówkę wolnostojącą?

Miejsce z lodówką wolnostojącą jest zatem jednym z trzech najważniejszych w całej kuchni. Warto zatem dobrze zaprojektować tę przestrzeń tak, by jej design był jak najbardziej praktyczny. Zwróć uwagę na to, gdzie znajdują się dwie pozostałe strefy i ustaw lodówkę w odpowiednim miejscu. Wybór lodówki również ma znaczenie — należy wybrać lodówkę tak, by jej wielkość, a zwłaszcza wysokość, była odpowiednia do zabudowy kuchennej. W kuchniach połączonych z salonem lub jadalnią jest to również tak samo mocno ważne, tam, podobnie jak w tradycyjnej kuchni, lodówka powinna stanowić jedną z trzech stref roboczych. W nowoczesnej kuchni ważne są bowiem: wygoda, funkcjonalność i estetyka. Odpowiednie ułożony sprzęt AGD (lodówka, kuchenka lub płyta grzewcza oraz zlew lub zmywarki) sprawią, że nowoczesne rozwiązania będą jak najbardziej osiągalne.

Kuchnia, Krzesło, Lodówka, Pastelová, Różowy, ZielonyKuchnia, Krzesło, Lodówka, Pastelová, Różowy, Zielony Fot. Merkury Market

Czy lodówka wolnostojąca może być ładnie wkomponowana w linie szafek kuchennych?

Lodówka wolnostojąca to urządzenie, które bardzo łatwo wkomponować w linie zabudowy szafek kuchennych. Zestawy mebli kuchennych staną się wtedy idealnym otoczeniem dla lodówki. W kuchni zabudowa kuchenna powinna być odpowiednio ustawiona, tylko wtedy pomieszczenie będzie w pełni funkcjonalne i atrakcyjne. Meble kuchenne mogą otaczać z każdej strony urządzenie. W takim przypadku lodówki muszą mieć odpowiednią szerokość, wysokość i głębokość. Jeśli lodówka była zakupiona wcześniej niż szafki kuchenne, należy zadbać o odpowiednio wymiarowaną zabudowę kuchenną — szafki kuchenne w takiej zabudowie powinny być idealnie dobrane lub robione wręcz pod wymiar. Kuchnie, a zwłaszcza szafki kuchenne, powinny mieć odpowiedni wygląd. Jeśli pomysł z lodówką do zabudowy kuchennej Ci się spodobał, zadbaj o to, by front drzwiczek lodówki pasował do produktów i współgrał z frontami mebli. Możesz zdecydować się nawet na założenie odpowiedniej płyty kuchennej na lodówkę tak, by współgrała z frontami szafek. Dzięki temu Twoje mieszkanie będzie atrakcyjne, a wnętrza kuchenne — ciekawe.

Lodówka wolnostojąca przy szafkach kuchennychLodówka wolnostojąca przy szafkach kuchennych Fot. Merkury Market

Jak w inny sposób ustawić lodówki wolnostojące w kuchni?

W kuchni możesz też zdecydować się na ustawienie lodówki w całkowicie innym miejscu, nie w zabudowie kuchennej. Takie nowoczesne kuchnie są również bardzo funkcjonalne i estetyczne. Lodówki w tym przypadku powinny stać w pobliżu szafek, ale nie w samej linii zabudowy kuchennej. W ten sposób w kuchni możesz ustawić też inne sprzęty — od lodówek, poprzez kuchenki, aż po zmywarkę lub piekarnik. W przypadku lodówek jest to szczególnie uzasadnione — lodówki to z reguły duże sprzęty AGD, które zajmują więcej miejsca niż pozostałe urządzenia. Jeśli kupiłeś lodówkę, w której jest dodatkowa zamrażarka, urządzenie może mieć naprawdę znaczne rozmiary. Odpowiednie ustawienie dużych elementów sprawia, że kuchnia może stać się estetyczna lub będzie wydawała się zagracona. Wnętrze powinno być przemyślane — aranżację skomponuj tak, by drzwi lodówki mogły się swobodnie otwierać i by dostęp do samego sprzętu nie był utrudniony. Wtedy kuchnia będzie pełna atrakcyjnej estetyki i stanie się wyjątkowo funkcjonalna. To w końcu jest najważniejsze, jeśli projektujesz kuchnię do własnego domu. Odpowiednia aranżacja pozwala stworzyć ulubione miejsce do przebywania — taka kuchnia będzie naprawdę atrakcyjna i ciekawa.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.