Czym myć panele podłogowe po remoncie?

Kamil Michaluk
05.11.2021 12:42
Konieczność czyszczenia paneli podłogowych co pewien czas można traktować jako zwyczajny element domowych porządków. Niekiedy mycie paneli bywa jednak prawdziwym wyzwaniem - choćby po gruntownym remoncie mieszkania. Nierzadko na podłodze znajdą się plamy po farbach, lakierach, pyły i inne zabrudzenia. Warto też pamiętać o zagrożeniu uszkodzeniami mechanicznymi. Panele, choć estetyczne i łatwe w montażu, nie mają odporności gresu.

Ochrona paneli podłogowych podczas remontu. Na czym polega?

Istotne jest właściwe zabezpieczenie podłogi. W takim celu warto posłużyć się:

  • tekturą litą lub falistą
  • folią malarską
  • taśmą zabezpieczającą

Warto zadbać choćby o rozłożenie na panelach taniej folii, która sprawi, że mycie podłóg po remoncie będzie łatwiejsze. W dalszym ciągu będziemy musieli tu i ówdzie usunąć pojedynczą plamę z podłogi, pewną ilość kurzu, czy inne zabrudzenia, ale nie będzie to trudne. W podobny sposób zabezpieczymy meble i cenne przedmioty. Nie będziemy musieli ich dzięki temu usuwać z remontowanego pomieszczenia, co ma zawsze duże znaczenie dla szybkich postępów prac.

Panele podłogowe ułożone w tzw. 'jodełkę'Panele podłogowe ułożone w tzw. 'jodełkę' Fot. shutterstock

Co będzie najlepsze do mycia paneli po remoncie?

Mycie paneli będzie niezbędne pomimo zachowania środków ostrożności. W takim przypadku zawsze warto najpierw skorzystać z domowych sposobów. Należy zauważyć, że są nie tylko tańsze, ale z reguły też bardziej przyjazne środowisku. Czym myć panele podłogowe laminowane i panele winylowe, które pokryte są tłustymi plamami? W najcięższych sytuacjach pozostaje skorzystać z dedykowanych środków czystości do paneli laminowanych i winylowych.

Jak zadbać o panele podłogowe? Zacznijmy od odkurzania i mycia

Zanim zastanowimy się nad tym, czym myć panele, powinniśmy nieco miejsca poświęcić przygotowaniu podłogi przed myciem. Pierwszym etapem dbania o panele po remoncie i ich czyszczenia jest dokładne odkurzanie. Chociaż sprzątanie można wykonać przy pomocy szczotki, to prace bardzo przyspieszy odkurzacz przemysłowy.

Pamiętajmy o tym, że o ile dla pielęgnacji paneli winylowych nie ma to większego znaczenia, to laminowane może uszkodzić nadmiar wody. Nie powinny być wystawione na kontakt z wilgocią przez długi czas. Można jednak umyć taką podłogę dobrze wyciśniętym mopem. Wykorzystuje się do tego podstawowe środki czystości (resztki kurzu bez problemu usuniemy dzięki użyciu ciepłej wody, do której dodany został płyn do mycia naczyń).

Panele podłogowePanele podłogowe Fot. shutterstock

Jeśli jednak boimy się o to, że pod laminowane panele dostanie się zbyt dużo wody, możemy wykorzystać parę wodną. Mop parowy składający się ze szczotki i długiej rączki pozwala w bardzo wygodny sposób czyścić i dezynfekować podłogę bez nadmiaru wody i zbyt dużej ilości detergentów. Wysoka temperatura pary wyrzucanej pod wysokim ciśnieniem nie tylko czyści powierzchnię, ale też zabija szkodliwe drobnoustroje.

Czym myć panele podłogowe? Domowe sposoby mycia podłogi z paneli

Co w sytuacji, gdy usuniemy już kurz, ale i tak nawierzchnia nie jest jeszcze czysta? Wiedząc o tym, że panele laminowane nie lubią nadmiaru wody, powinniśmy umiejętnie dobierać metody ich czyszczenia. Należy pomyśleć o tym jeszcze przed ich ułożeniem - wtedy, gdy chcemy myć okładzinę wodą, wybierzmy najlepiej podłogę LVT. Można ją z powodzeniem czyścić domowymi sposobami. Zdarza się, że uda nam się usunąć nawet dość uporczywe plamy dzięki ciepłej wodzie z dodatkiem octu.

Czym myć panele podłogowe? Specjalistyczne preparaty

Podłoga po remoncie będzie utrzymana w dobrym stanie również wówczas, gdy zdecydujemy się wykorzystać gotowe preparaty. Pamiętajmy jednak, że przed ich użyciem należy dobrze przestudiować ulotkę. Jest to szczególnie istotne dla alergików i rodziców małych dzieci.

Panele podłogowe w saloniePanele podłogowe w salonie Fot. shutterstock

Co do nabłyszczania paneli?

Gdy odkurzymy już panele i umyjemy je wodą lub parą, bardzo często chcemy, aby wykonana z nich podłoga błyszczała. W tym celu przyda się specjalny preparat do nabłyszczania paneli. Pamiętajmy o tym, by przed jego nałożeniem były one czyste i suche - dla pewności możemy je przetrzeć suchą szmatką. Zanim zaczniemy po nich chodzić, powinniśmy odczekać do wyschnięcia specyfiku. Zwykle jest to ok. 30 min.

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • kamajast12

    Oceniono 1 raz 1

    Mam wrażenie, że ten kurz wyłazi non stop, ale mam braavę która sama jeździ i na bieżąco myje podłogi. Dzięki temu pies robi śladów i nie wnosi brudu na kanapę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX