Jak pomalować meble łazienkowe?

Kamil Michaluk
19.11.2021 13:23
Jak zabrać się do renowacji mebli w łazience? Sprawa nie jest łatwa, bo i pomieszczenie jest wymagające. Właśnie w łazience szafki mają większe prawdopodobieństwo szybkiego zużycia się. Wilgoć jest ich śmiertelnym wrogiem - stąd odnawianie ich powierzchni powinno być bardzo staranne. Należy też ocenić, czy dany mebel nadaje się do uratowania.

Łazienka z szarą podłogą.Łazienka z szarą podłogą. Fot. Shutterstock

W jaki sposób odnowić meble łazienkowe? Podstawowe działania

Szafkę łazienkową najczęściej wykonuje się z płyty meblowej, która następnie bywa wykończona różnymi sposobami. Rzadziej materiałem jest podatne na działanie wilgoci drewno. Zanim zabierzemy się do odnawiania mebli łazienkowych, powinniśmy dobrze poznać ich charakterystykę.

Czemu warto zabrać się za odnowienie mebli łazienkowych?

Dlaczego malowanie lub okleinowanie mebli do łazienki ma sens? Ich renowacja może być sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy w domowym budżecie. Zastosowanie nowej farby lub okleiny na solidnym korpusie z płyty meblowej wydaje się być całkiem sensownym rozwiązaniem. Poza tym renowacja starych mebli wpisuje się w modny styl less waste. Po co wyrzucać i kupować nowe zestawy mebli łazienkowych, skoro łazienkę można wyposażyć w stare szafki?

Stan mebli do odnowienia

Zanim rozpoczniemy malowanie mebli lub pokrywanie ich powierzchni okleiną, powinniśmy się zapoznać z ich stanem. Jeśli mankamentem starych szafek są uszkodzenia mechaniczne, rysy lub poszarzała okleina, to zdecydowanie warto zabrać się za ich odnawianie. Pamiętajmy jednak, że największym zagrożeniem dla mebli wstawianych do łazienki jest wilgoć. Jeśli więc ich ścianki są zdeformowane od wody, która głęboko wniknęła i tym sposobem przyczyniła się do deformacji, to nowa farba lub okleina może nie wystarczyć.

Czym odnowić meble łazienkowe?

Stylowy ręcznik podkręci aranżację łazienki.Stylowy ręcznik podkręci aranżację łazienki. Fot. Shutterstock

Przygotowanie do malowania mebli lub ich okleinowania

Nim sięgniemy po farbę, okleinę lub lakier, powinniśmy rozkręcić mebel. Rozebranie go na części pozwala znacznie przyspieszyć późniejsze prace. Dodatkowo mamy pewność, że farba lub okleina będą dobrze przylegać i zakrywać ubytki. Zawsze musimy umyć powierzchnię szafek. Jeśli chcemy pokryć fronty farbą, to dobrze jest też je zmatowić papierem ściernym.

Malowanie mebli łazienkowych

Jakie farby do mebli przeznaczonych do łazienki będą najlepsze? Podstawowym wyborem jest farba akrylowa. Wybieramy ją do malowania mebli dlatego, że dobrze kryje, możemy dzięki niej uzyskać różne efekty wykończenia powierzchni. Stosuje się ją w różnych pomieszczeniach, łazienka nie jest tu wyjątkiem. Niekiedy wykorzystuje się jednak specjalistyczne farby renowacyjne. Ich charakterystyczną cechą jest zwiększona odporność na działanie wilgoci. Można nimi kryć różne meble łazienkowe wykonane z różnych materiałów.

Okleinowanie mebli do łazienki

Zamiast stosowania farb możemy posłużyć się okleiną. Podstawową trudnością jest równe przycięcie materiału przed renowacją mebla. Zaletą jest to, że możemy dzięki okleinie nadać szafkom łazienkowym zupełnie nowy wygląd.

Lakierowanie

Lakier i lakierobejca działają w ten sposób, że wnikają w powierzchnię krytego nimi materiału. Stąd też można zastąpić nimi farbę w przypadku mebli z drewna.

Rodzaje mebli łazienkowych. Jak je odnawiać?

Jak odnowić meble łazienkowe laminowane?

Laminat ceniony jest za to, że dość dobrze wytrzymuje warunki spotykane w łazienkach. Do malowania najlepiej wykorzystać wałek. Maluje się cienkimi warstwami farby - zawsze lepiej dołożyć kolejną, niż narazić się na nierówności i długie schnięcie. Niekiedy warto utrwalić efekt wykonany farbą przez lakierowanie.

Jak zabrać się za meble łazienkowe lakierowane?

W przypadku mebli lakierowanych postępujemy w podobny sposób. Podstawową trudnością jest jednak nadanie powierzchni pokrytej lakierem właściwej nośności. Trzeba więc zadbać o to, by nie posiadała pęknięć i była stabilna. Dodatkowo niezwykle ważne jest jej zmatowienie.

Meble z okleiną. Jak dać im drugie życie?

Również tutaj powierzchnię z okleiny trzeba zmatowić. Warto jednak podchodzić do tego z należytą delikatnością. Musi być ona nośna, ale nie może zostać uszkodzona. To bardzo ważne dla ostatecznego efektu.

Więcej o: